Manipulálják-e az arany árát, és ha igen, akkor meddig lesz hozzá eszközük?
A modern gazdaságban az arany árucikk, az árát a kereslet határozza meg. Az ékszeripar a legnagyobb vásárló, ez irányból biztos, hogy nem fog csökkenni a kereslet. Ugyanakkor a fizetőeszközként való felhasználása nem valószínű, a hitelpénz sokkal hasznosabb egy gazdaságnak, mint az értékállóság, így az árat az ékszeripar és a befektetési spekuláció hajtja, hoszabb távon csak az ékszeripar.
Csak becsülni lehet mennyi arany van a Földöl (az univerzumban is ritka elem), ugyanakkor az arany árának alakulása határozza majd meg a bányszati módszereket is, tehát hosszú távon egyensúlyba kerül a kereslet-kínálat (jelenleg többlet van)
Az arany ára szerintem esni fog mihelyt elindul a kamatemelés a világban. Én 2020-ra is 1200-1300 usd árra várom unciáját.
Annak eldöntésére, hogy a hitelpénz jobb, mint az értékállóság, szerintem kellene még nagyobb időtartam, hogy pártatlanul eldöntsük. Nekem van egy olyan gyanúm, hogy az uralkodó közg. szemléletnek és az azt fújó pénzpapoknak is benne lehet a keze abban, hogy a lufifújásban végződő pénzgyártást jónak tartják, mert egy bizonyos ideig pörög tőle minden eszement módon. Másrészt elég furcsa, hogy a bankoknak és a nemzeti bankoknak joguk van pénzt gyártani=hamisítani (pedig nem igazolták, hogy erkölcsösek és méltóak a feladatra), a kisembert meg ugyanezért börtönbe vágják. Olyan, mintha kilopták volna a szánkból a sajtot, és mi még ámenezünk is rá, mert trükkösen van előadva.
Amúgy szerintem az értékállóságot nem pont, vagy nem csak arannyal, hanem egy árukosárral kellene biztosítani. Olyan alapanyagok lennének bizonyos egyezményes, szabott arányban beválthatók bármikor a pénznek nevezett papírra, ami hosszú távon létszükséglete az adott populációnak, és tárolható akár hosszabb ideig is. Lehet ilyen elsősorban az alapélelmiszer (pl. búza,cukor, só, stb), mert az nagyjából állandó, ha van mit enni. Ha elfogy a nép, az amúgy is válság, nem a pénz okozza. Más nyersanyag is szóba jöhetne, mint kőolaj, szén,stb. Nyilvánvalóan ezeknek a termelése és fogyasztása is változhat, ami inflációt, vagy egyéb problémákat okozna, de mivel az említett cikkek amúgy is az élet alap szükségletei, ezért ha ezekből alakul ki hiány, vagyis a pénz értéke megnő, akkor az nem okozna plusz sokkot, mert a nyersanyaghiány, vagy aszály amúgy is kikerülhetetlenül válságot okoz. Ha valami oknál fogva túltermelés lenne, akkor állami tárházak szívhatnák el az adott hullám feleslegét, és csak több papírt kellene nyomtatni, nem kerülne a tároláson kívül semmibe a pénz értékének az őrzése. Ha esetleg technológiai, vagy egyéb okból hosszú távon felborul a kereslet/kínálat, akkor lehetne változtatni a beváltási arányt fel, vagy le. Nem jól látom? Még lehetne körüljárni az ötletet.
Egy újabb adalék. Így már jobban érthető, hogyan mehet a játék nagyban:
Utánanéztem, és ma Kínában tényleg már most kb 300 dollárral a "világpiaci árnál" drágábban megy az arany átszámolva a yuan-os árat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!