Mindenhol azt hallom szakértőktől, politikusoktól, hogy a banknak semmilyen felelőssége sincsen a hitel kihelyezésekor. Minden felelősség a hitelfelvevőt terheli? Ti mit gondoltok erről?
" Egyébként meg mi az, hogy csak az aktuális helyzetet veszi figyelembe a bank, miközben 20-30 évre adja a hitelt???"
Szerinted figyelembe kellene venni egy hitelképesség vizsgálatnál, hogy a hiteligénylő elvesztheti az állását, csökkenhet/nőhet a bére, lehet tartósan betegállományban, szülhet, gyedre, gyesre mehet 1-2-3 gyerekkel, elválhat, házasodhat, stb?
Ezeket mégis hogyan szeretnéd, hogy a bankok figyelembe vegyék?
Igen. Természetesen. Minden olyan dolgot figyelembe kell vennie, ami nem az ügyféltől függ. Jelen esetben, mivel a deviza árfolyamot az ügyfél nem képes felmérni, meghatározni (mert nem tőzsdeügynök), befolyásolni, így ezt nem lehet ráterhelni, függetlenül attól, hogy mit írt alá. pl. sok esetben választott bíróságot köt ki a bank. Az ügyfél aláírta a szerződést, azonban persze teljesen törvénytelen a banknak ez a kikötése, tehát olyan mintha nem is lenne benne a szerződésben.
Természetesen, ha az ügyfél elveszíti a munkáját, vagy gyereket vállal az már az gondja. Azonban az európai bankok nagy része méltányosság szempontjából add kedvezményeket. Nálunk persze ilyenekről, mint méltányosság, tisztesség, partnerség szó sincs.
" Minden olyan dolgot figyelembe kell vennie, ami nem az ügyféltől függ. Jelen esetben, mivel a deviza árfolyamot az ügyfél nem képes felmérni, meghatározni (mert nem tőzsdeügynök), befolyásolni, így ezt nem lehet ráterhelni, függetlenül attól, hogy mit írt alá."
Ilyen alapon tejesen be kellene szüntetni a hitelezést, hiszen a jelenleg elérhető HUF alapú hitelek kamata sem fix a legtöbb bankban. Kamatperiódusonként átárazódnak a hitelek előre nem meghatározható mértékben, így akkor ezek a hitelszerződések is érvénytelenek lesznek?
Kieg az előző hozzászólásomhoz.
Egy átlagos képességű hiteligénylőnek ugyanúgy érthetetlen a "referencia kamatú" árazás, a BUBOR, az ÁKK, a "kamatperiódus", mint ahogy nem értették anno az árfolyam kockázatot sem.
A FAIR bank törvény is egy vicc ezen a téren. OK, most haza lehet (kell) vinni az ügyfélnek 7 nappal az aláírás előtt a kölcsönszerződés szövegét. Ugye senki nem gondolja komolyan, hogy ettől majd jobban fogják érteni az emberek, mit írnak alá?
Itt nem az a gond, hogy most értették vagy nem értették, hanem az hogy nem hitel, hanem egy tőzsdei ügylet. Szerinted normális az, hogy ma Magyarországon kb. 2 millió ember 20 percenként néz rá a tőzsdére és azon izgul, hogy ne emelkedjen a frank??? HITEL esetében.
Kedvező hitelként álcázott, rendkívül kockázatos befektetési terméket adtak a bankok. Amiért igen is ők és a felügyelet a felelős.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!