Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » MNB miért ad most eurót a...

Saveme kérdése:

MNB miért ad most eurót a bankoknak, mikor eddig azt mondták, hogy ezek nem is deviza hitelek voltak, csak devizában számolták őket?

Figyelt kérdés

2014. nov. 22. 14:44
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert valóban devizahitelek voltak.
2014. nov. 22. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
"mikor eddig azt mondták".... No igen, de kik mondták? Szakemberek, vagy olyanok, akiknek semmilyen pénzügyi képesítésük, de még alapismereteik sincsenek (pl. jogászok, lázító önjelölt hangemberek.)
2014. nov. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Koplárovics Béci ***** válasza:

Ki mondta, hogy nem devizahitelek voltak? A Káslerék?


Tulajdonképpen az egyik oka annak, hogy a Forint olyan irreálisan erős volt, hogy folyamatosan és nagy tételben váltottak a bankok devizát forintra (nagy kereslet a forintra=erős forint). Aztán amikor leállt a devizahitelezés, sőt a hiteleket fizették vissza az emberek, akkor meg nagy tömegben kellett a forintot visszaváltani devizára (túlkínálat=gyenge forint). És mivel milliárdos tételekről van szó, befolyással volt az árfolyamra. Gyakorlatilag kódolva volt a devizahitelekben a forintgyengülés, hosszútávon legalábbis. Persze a válság meg néhány Matolcsy nyilatkozat is jól megkavarta a lassú folyást, de amúgy is elszálltak volna az árfolyamok (nem ennyire hirtelen).

2014. nov. 22. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
jó, de szóljon hozzá már olyan is, aki eddig azt mondogatta, hogy nem is devizahitelek voltak!
2014. nov. 23. 00:27
 5/9 A kérdező kommentje:

jobbik hivatalosan ezt mondja a kérdésre (most kaptam):

"A kereskedelmi bankok a kihelyezett devizahitelek túlnyomó részét csak devizában tartották nyilván, de valós deviza nem állt mögöttük.

A jelenlegi forintosítást az MNB a meglévő hitelszerződések alapján végzi, amikben deviza összegek szerepelnek, noha a kereskedelmi bankok nem vettek annak idején devizát. A szerződésben szereplő adatok számítanak, még ha azok nem is fedik a valóságot!"


Így is azt látom, hogy a profi átverés csak folytatódik, nem megoldódik.

2014. nov. 23. 16:35
 6/9 Fehér Nándor ***** válasza:

2-es hozzászóló!

A Magyar Bankszövetség szerinted egy gittegylet?


2008 évi Hitelintézeti Szemle (630) idézet a Magyar Bankszövetség oldaláról:

[ Az elmúlt három évben a lakosság forintban való hitelfelvétele nominálisan nézve szinten maradt, a valutában való pedig fokozatosan emelkedett. Témánk szempontjából jellemző, hogy a forinthitel-felvétel nominális változatlanságát is csupán az biztosította, hogy az állam általa fontosnak tartott csoportoknak jelentős támogatást nyújtott a forintban denominált lakáshitelekre. A „felelős” forintadósok túlnyomó többsége csak azért választotta a hazai valutát, mert így az adófizetők vásárolták meg neki lakása egy részét. Az elmúlt két évben a devizahitel-felvétel meghaladta a hazai valutában denominált hitelek növekedését. Ugyanakkor A LAKOSSÁG ÖSSZESSÉGÉBEN TÖBBET TAKARÍT MEG, MINT AMENNYI HITELT FELVESZ, TEHÁT NETTÓ MEGTAKARÍTÓ.]


(kiemelés tőlem)

2014. nov. 23. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

6-os, ez meg tőlem:


[link]

2014. nov. 24. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Fehér Nándor ***** válasza:

Kúria 6/2013. számú PJE határozatából:

"A Ptk. 231. § (2) bekezdése szerint a más pénznemben meghatározott tartozást a fizetés helyén és idején érvényben levő árfolyam alapulvételével kell átszámítani. Ez az átszámítás nem jelent pénzváltást, csupán a folyósított összegnek, illetve a törlesztett összegeknek a teljesítéskori árfolyam alapján történő kiszámítását."

2014. nov. 25. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

7-es válaszoló!

A cikk szerint: "A bankközi piacon elcserélem a forintbetétem terhére a forint és a svájci frank kamatát és árfolyamát. Ezek a swap ügyletek úgynevezett mérlegen kívüli ügyletek, ezért nem tűnnek fel a bankok mérlegében. A Nemzeti Bank adatai szerint 2009. márciusában nem kevesebb, mint 4.400 milliárd forintnak megfelelő FX swappal rendelkeztek a bankok. A swapügylet keretein belül létrehozott szintetikus deviza minden tekintetben pont úgy viselkedik, mint a valódi párja."


E-szerint a bankok továbbadták az árfolyamnyereséget az MNB-nek?


Az MNB belenyúlt a farzsebébe és előhúzott 4.400 milliárd forintnyi svájci frankot, vagy fogadást kötött a svájci frank erősödésére? Mi indíttatta az MNB-t ezekre a csere ügyletekre?


Idézek Járai Zsigmond az Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke szavaiból:

„Számos előadásban, ha megengedik, elmondom, igyekeztem felhívni a figyelmet, hogy aki svájci frank hitelszerződést ír alá, az tulajdonképpen két szerződést ír alá egy időben. Egyrészt egy hitelszerződést, másrészt pedig fogadást köt, egy hosszú lejáratú fogadást. Én a magam részéről elmondtam számtalanszor, a lóversenyt tisztességesebb fogadásnak tartom, mint a devizaárfolyamra való fogadást.”

Parlamenti Vizsgáló Bizottság jegyzőkönyv 7. oldal közepe.)

Forrás: [link]

2014. nov. 25. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!