A bankok csaltak a devizahiteleknél, vagy az emberek hibája, hogy nem tudták visszafizetni őket?
A helyzet ennél sokkal öwszetettebb. Van olyan szerződés, ahol egyértelmű, hogy a bank nem számít arrq, hogy az ügyfél vissza fogja fizetni a kölcsönt.
Devizahitelt tömegével adtak olyan embereknek, akitől nem elvárható, hogy egy sok oldalas szerződést megértsenek.
Amikor a szerződések születtek, volt kitűzött időpont sz euroövezethez való csatlakozáshoz, a forint-euro árfolyam stabil volt.
Qu "új kormány" más gazdaságpolitikát folytat. A forintot erősen rontja az eurohoz képest,
Ha érdekel írok hosszaaan is.
A Nem adom a házamat mozgalom szépen összefoglalta, hány helyen csaltak a bankok.
Hogy a Bankok mennyire hibásak, azt nem lehet eldönteni. Amit a Fidesz mond, nem biztos, hogy igaz.
De a hitelt felvevők is nagymértékben hibásak. A szerződésekben világosan benne van, hogy ha az árfolyam változik, akkor a törlesztőrészlet és a kamat is annak megfelelően változik. Sőt! A híradókban is felhívták az emberek figyelmét az árfolyam változás kockázataira. Csak ezzel senki nem törődött. Csak azzal, hogy ez olcsóbb, mint a Ft hitel.
Különben is ezeket a hiteleket a jobban kereső, vagy éppen gazdag emberek vették fel. Ők tudtak végtörleszteni is.
Egyetértek a fenti válaszolókkal abban, hogy sokkal összetettebb ez a kérdés, mint hogy a "bankok csaltak és kész".
Úgy gondolom, az alapvető hibát a bankok és a kormány követte el akkor, amikor a lakosság körében bevezetésre kerültek a deviza alapú hitelek az alábbi okokból.:
A lakosság többségének olyan alacsony a pénzügyi kultúrája, hogy még egy normál huf alapú annuitásos hitel működését sem érti, ezért nem csoda, hogy kórusban kántálják a bődületes hülyeségeket és még szószólójuk is akad szép számmal.
A bankok egyértelműen hibáztak abban, hogy nem hívták fel a hiteligénylők figyelmét jobban az árfolyamkockázatra, elbagatellizálták a veszélyt, mert csak kb 10%-os emelkedésekről készítettek példákat a hiteligénylés előtt.
A bankok nagyot hibáztak, amikor profitéhségből előnyösebb feltételekkel adták a deviza alapú hiteleket, mint a HUF alapú hiteleiket. (Pl ha legalább 50% önerőt kértek volna egy deviza hitelnél, mindjárt kevesebben kérték volna és most nem kellene azon siránkozni egy banknak sem, hogy az ingatlanok "túlhitelezettek")
Hibások a mindenkori kormányok is, mert nem mérték fel időben a deviza alapú hitelek kártékony hatását és az intézkedéseik többsége is csak egy vicc, hatástalan volt eddig.
Hibások a mindenkori kormányok a gyenge magyar gazdaság, a gyenge forint és a nagymértékű munkanélküliség miatt is, hiszen ezek mind kihatnak a deviza árfolyamok egekbe szökésének és a lakosság fizetés képtelenségére is.
És végül, de nem utolsó sorban hibás a lakosság is, mert nyakra-főre vettek fel a könnyen elérhető hiteleket, ráadásul az olyan hiteleket, amiknek nem is ismerték a működését és sok esetben már akkor sem volt meg a realitása a visszafizetésnek, amikor a hitelt megkapták.
A jelenlegi problémát viszont abban látom, hogy a politikusok már évek óta nem valódi megoldásokat keresnek, hanem csak a választóik létszámát növelendő populista kijelentéseket, látszat intézkedéseket tesznek. (Amikor bizakodó vagyok, azt remélem, csak hozzá nem értésből beszélnek és csinálnak hülyeségeket, de néha tényleg elég rémisztőek ezek a dolgok)
A bankok kivárnak, hiszen nekik nem érdekük maguktól lemondani a nyereségükről.
A kormány évek óta nem talált ki hatékony megoldást, olyat, amitől valóban jobb lenne a devizahitelesek többségének a helyzete.
Ócsa egy szégyen. Az árfolyam fixált végtörlesztéssel csak egy szűk réteg tudott élni. Az árfolyamgátnak nem tudni, mi a vége, nem túl megnyugtató az a megoldás sem.
Az árfolyamrés tisztességtelenségének kijelentése egy vicc, hiszen ez kb annyit ér, mint halottnak a csók.
Bíróságra cibálni a bankokat olyan szerződések megtámadásával, amit az akkori jogszabályok lehetővé tettek? Egy jogállamban ez is vicc kategória lenne, de nekem inkább rémisztő.
Kíváncsian várom, mi jön még?
A Bankok nem csaltak, kihasználták az emberek hülyeségét és a törvények adta jogi keretet.
Ettől persze felelősségük van a kialakult helyzetben, hiszen nagyon sok esetben egyértelmű volt, hogy a 4 fogú 72-es IQjú Béla nem fogja tudni fizetni azt a hitelt ha egy kicsit is emelkedik, mégis megkapta a plazamtévére...
A legnagyobb hibás a mindenkori kormány, mert olyan gazdaságpolitikát folytat, ami miatt az árfolyamok egyre csak nőnek.
Ezt beismerni öngyilkosság lenne, így az embereket a bankok ellen hangolják. De teljesen őszintén, lényegtelen az, hogy van-e különbözet az eladási és a vételár között. Aki eddig akarta és tudta fizetni a hitelét, az fizette. Aki nem akarta, az nem fizette. Ilyen egyszerű.
Devizahiteles vagyok én is :(
Az elmúlt években annyi "bántalmazást", megvetés tapasztaltam már itt a neten.
Egyszerű irodista dolgozó vagyok és plazmatévém sincs.
Egészségügyben dolgozom, sokszor elhagyom a pulóverem is, de 10 év alatt 10 eFt jutalmat se kaptunk, mi egyszerű dolgozók.
Igen, elismerem, hogy nem értek a pénzügyekhez - egyébként se, mert akkor nem lennék koldus, és gázolnék át mindenki máson.
Épp ezért fordultunk "szakemberhez", nem tudom hányszor mentünk az OTP-be.
Igen, feltételeztük, hogy az ügyintéző érti a dolgát, és a leg előnyösebbet javasolja.
Az is igaz, hogy én már akkor belegondoltam, és tudtam, hogy emelkedni fog .... ezzel a tudattal írtam alá, és kalkuláltam.
Tavaly olvastam egy cikket (oké, csak részben értettem), valami nagy pénzügyi fejes nyilatkozott. Azt nyilatkozta, hogy igenis, lehetett előre látni, hogy ilyen súlyos változások lesznek.
Ha a pénzügyi szakemberek ezt látták ... akkor miért is kell minket köpködni ???
Olvasok olyanokat is: - hogy szegény bankok.
Ugye nem kell hasra esnem?
Mert nálunk az OTP-t kétévente átépítik extrákkal !!!!!!
A vezetők fizetését gondolom nem kell ecsetelni ... jó munkájukért !
Sajnos nem tudom, hova fajul a dolog, de azt tudom ... hogy sok-sok család és élet megy tönkre ... és egyáltalán nem biztos, hogy azért, mert telhetetlenek.
Csak egyszerű dolgozók, akiknek nincs módjuk félre tenni, és hitelhez folyamodnak.
Akinek nincs módja félretenni, az ne vegyen fel hitelt.
A kettő abszolút kizárja egymást: ha most önként nem tudsz x összeget félretenni, akkor kötelezően sem fogod tudni x többszörösét egy banknak fizetni. Ennyire hogy lehet valaki optimista?
A hitelnek akkor van értelme, ha amúgy is össze tudnád szedni a pénzt, csak nem akarsz várni. Pl. lakást az ember nem biztos, hogy 40 évesen akar venni.
De csak így bízva a jobb életben hitelt felvenni, hát...
ne haragudj de ha te azt hitted, hogy a bankban ülő mókzs szakember akkor naivabb vagy mit látszol....
Ő egy eladó, el kell adnia a bank termékét.
Anfüggetlen szakember pénzt kér a tanácsért!
Vagy az aitószalonban is azt várod, hogy az eladó őszintén ,egmondja, hogy az ő márkája vacak és inkább vegyél mást máshol??
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!