Havi 100 000 Ft-ot szeretnék 4-4,5 évig félrerakni lakás vásárlásra. Melyik banknál, milyen megtakarítási számlára érdemes elhelyezni ezt az összeget akár 1 akár 2 részletben? Pénzügyi tanácsadók válaszát várom főleg.
Én nyitnék két lakáskasszát (mindegy, hogy melyik cég konkrétan- ugyanaz a jogszabály vonatkozik rájuk, de majd jön üzletkötő és elmondja, hogy az övő miért jobb, mint a konkurencia terméke :)- esetleg lehet szempont pl. egy akciós számlanyitási díj elengedése vagy akikkel már volt kapcsolatod stb.
A maradék havi 60 eFt-ot is vagy lakáskasszába érdemes hozzátartozók nevén szerződve úgy, hogy te vagy a kedvezményezett (ehhez kell a családon belül egy bizalmi kapcsolat)- egyenesági rokon, házastárs és testvér lehet ilyen személy. Ha van 3 fő, akkor meg is oldódott.
Ha nem, akkor jó lehetőség a TBSZ számla, nézz utána, esetleg ha hajlandó vagy kicsit nagyobb kockázatot vállalni, akkor befektetési jegy, ha kevésbé, akkor állampapír.
Bankbetétben tartani (még ha akciós is 2-3-5-12 hónapra is) egyáltalán nem érdemes.
Ha direkt lakáscélra menne a takarékoskodás, akkor a lakáskassza a legideálisabb- szerződésenként 20 eFt az optimális (annál többre nem érdemes szerződni, mert nem lesz attól már magasabb az állami támogatás hozzá).
Minden jót.
Kedves kérdező!
Bár egy lakástakarék számla esetében valóban csak havi 20 ezer forintot tudsz félretenni számlánként, az a ti esetetekben 40 ezer. Ha 100 ezerig nem is, de eddig az összegig ki tudjátok használni az állami támogatást és érdemes is kihasználni.
Fontosnak érzem, hogy reagáljak az előttem szólók által elmondottakra is.
Az elő hozzászóló említette, hogy 30%-ot egyik bank sem ad. Azért ezzel a megfogalmazással óvatosan célszerű bánni. A bank ugyanis kamatot fizet. A Lakástakarékok a kamaton felül állami támogatást, ami viszont nem kamat, hanem a befizetett összeg 30%-a. Ez nem pusztán játék a szavakkal, nagy jelentősége van.
A második hozzászólóval több tekintetben egyetértek, egy dologban nem. Ez pedig a lakástakarékok közé vont párhuzam. Bár a törvény valóban mindegyikükre egyformán vonatkozik, ez a működésüket érinti. A konstrukcióik közt már vannak eltérések, a szolgáltatási spektrum és annak minősége közt már komoly különbségek fedezhetők fel. Azt szoktam javasolni, egyszer próbálja ki valaki az összes lakástakarékot, tapasztalja meg maga, hogy annyira mégsem mindegy, melyiket választja.
Ugyanígy óvatosságra szoktam inteni mindenkit, akit elvakítanak az egyes lakástakarékok által hirdetett számlanyitási akciók. Ezeknek ugyanis minden esetben ára van. Érdemes végiggondolni a döntés előtt, hogy mi a cél a megnyitandó számlákkal, valamint azt; van-e reális esély arra, hogy a későbbiekben (akár egy munkahely elvesztése miatt) átmeneti likviditási nehézségek adódnak a családban. Ugyanis a számlanyitási akciók hátránya, hogy nem engedik a számla szüneteltetését, sem a módosítását. Pontosabban engedélyezik, ha az ügyfél kifizeti az eredetileg elengedett számlanyitási díjat. Ha valaki épp likviditási nehézségek miatt döntene a szüneteltetés mellett, nem esik neki túl jól, ha adott esetben több tízezer forint számlanyitási díjat kell hirtelen kifizetnie. Nem kívánom, hogy bárki is ilyen helyzetbe kerüljön, de egy elgondolkodást megér, hogy megvan-e az esélye? Ugyanígy megfontolást érdemel, hogy áthidaló kölcsöne is csak egy lakástakaréknak van (szándékosan nem nevesítem). Adódhat olyan élethelyzet, hogy a lejáratnál korábban van szükség a pénzre? Ez sem érhető el az összes pénztárnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!