Magánszemély esetén van egy összeghatár, ami nem inkasszálható. Több bankszámla esetén ez mindre vonatkozik? Ha igen, nem lehet megakadályozni, hogy az adós ezt a kiskaput kihasználva, nyisson több bankszámlát, és azokon ily módon tárolja a pénzét?
Mi is az az inkasszálás?
Inkasszálni csak úgy nem lehet. Ahhoz bírósági végzés, vagy végrehajtói határozat kell, valamint az adóhatóság teheti meg saját jogkörben.
Mindegyik esetében idővel kiderül, ha valakinek több bankszámlája is van. Akkor az inkasszálás az összes bankszámlára megy.
Az inkasszónak nem akadálya az, ha a számlának nem az adós a kizárólagos tulajdonosa. Az a társszámla tulajdonos aki nem adós, pert indíthat a végrehajtást kérő ellen az őt megillető pénzösszeg visszafizetése érdekében.
Az inkasszó korlátai
A jogi személy adós bankszámláján kezelt pénzösszeg egésze inkasszálható.
A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, természetes személyt megillető összegből az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható, az ez alatti összegből pedig az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege és az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá.
Több bankszámla esetén csak az egyiket kell meghagyni az öregségi nyugdíjminimumot!
"Több bankszámla esetén csak az egyiket kell meghagyni az öregségi nyugdíjminimumot!"
Ezt milyen törvény vagy jogszabály írja elő?
Csak mert erről sem a banki ügyfélszolgálaton, sem a végrejhajtó irodában nem tudtak felvilágosítást adni. Vagyis a végrehajtó csak kiadja a bankszámlákra az inkasszót, az egyes bankok pedig ennek eleget tesznek, és kész. Ami azt sejteti, hogy senki nem vizsgálja a több bankszámla esetét.
Tudod Magyarországon sok minden furcsán működik. Van egy jogszabály, amit egyesek így értelmeznek, és aszerint tartják be, mások meg úgy értelmeznek, és aszerint tartják be.
Akár csak a munkáltatók...
Aztán elkezdődik a szakmai vita, és kikérik egy "felsőbb szerv" jogszabályértelmezését. Azok olvasgatnak, egyeztetnek, aztán eldöntik, hogy most akkor Janicsinak, vagy Juliskának van igaza.
Azért azt furcsállom, hogy egy végrehajtó nem tud erről nyilatkozni. Bár lehet, hogy Mo-n ezen sem kéne csodálkoznom.
Rákeresek, és bemásolom...
A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, az adóst megillető pénzösszeg teljes összegben végrehajtás alá vonható, kivéve a természetes személyt megillető pénzösszegeket, amelyek végrehajtás alá vonása a (2) és (3) bekezdés szerint történik.
(2) A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, természetes személyt megillető összegből az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese feletti összeg korlátlanul végrehajtás alá vonható, az ez alatti összegből pedig az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összege és az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének négyszerese közötti rész 50%-a vonható végrehajtás alá.
(3) A pénzforgalmi szolgáltatónál kezelt, természetes személyt megillető pénzösszegnek mentes a végrehajtás alól az a része, amely megfelel az öregségi nyugdíj legalacsonyabb összegének. Ha a végrehajtás gyermektartásdíj vagy szüléssel járó költség behajtására folyik, ennek az összegnek az 50%-a is végrehajtás alá vonható.
(4) E § rendelkezéseit a pénzforgalmi szolgáltató által több szerződés alapján kezelt, adóst megillető együttes összegre kell alkalmazni.
Ha az átutalási végzésben vagy a végrehajtó által benyújtott hatósági átutalási megbízásban megjelölt fizetési számlán kezelt összeg nem, vagy csak részben fedezi a követelés összegét, a pénzforgalmi szolgáltató a teljesítést kiterjeszti a további fizetésiszámla-szerződés, illetve betétszerződés vagy takarékbetét-szerződés alapján kezelt, adóst megillető összegre is, kivéve azokat az összegeket, amelyek végrehajtás alá vonása a 307. § (1) bekezdése szerinti kormányrendelet alapján történik.
... folytatás:
Ha a pénzforgalmi szolgáltató az adóst megillető, de végrehajtás alá nem vonható mentes pénzösszeget a 79/A. §-ban vagy a 79/D. §-ban foglaltak ellenére kifizeti a végrehajtást foganatosító hatóság rendelkezésére, a pénzforgalmi szolgáltató a mentesnek minősülő összegért felelős az adósnak és köteles azt részére visszatéríteni. A mentes összegért fennálló helytállási kötelezettség nem mentesíti a pénzforgalmi szolgáltatót a végrehajtásból eredő kötelezettségek nemteljesítése miatt e törvényben és más jogszabályokban meghatározott jogkövetkezmények alkalmazása alól
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!