Ha azt szeretném, hogy a pénzem vásárlóértéke ne romoljon, akkor elég-e az aktuális infláció feletti hozamra befektetni, vagy a jegybanki alapkamat feletti hozamot kell keresni?
Az infláció mostanában közelebb van a 0-hoz, mint az 1%-hoz a betétlekötések 1-2% között vannak, a jegybanki alapkamat most 2,4%.
Ilyen körülmények között érdemes-e a 1,5%-os lekötött betétbe helyezni a pénzt? Vagy mindenképp az alapkamat feletti hozamot kell megcélozni?
Sajnos a dolog ennél bonyolultabb...
1. Logikus, hogy a bank nem fog neked több kamatot adni, mint amin a veled való foglalkozás nélkül, azonnal megkap egy másik banktól. Ez a HUF BUBOR Magyarországon. Ez az alapkamat + kamatfelár.
2. Az infláció és az alapkamat kéz a kézben járnak. Viszont az inflációt a KSH állapítja meg a saját maga által meghatározott módszertan szerint, ami lehet, hogy távolról sem a te személyes inflációd, hiszen az a fogyasztásodtól függ.
(Példa: ha sok hajót veszel és kevés kenyeret, akkor a kenyérár emelkedése nem befolyásolja az általad érzett inflációt, amennyiben a hajók ára változatlan vagy esetleg csökken is. Ezzel szemben ha sokat fordítasz élelmiszerre, és mostanában egyetlen hajót sem vásároltál, akkor messze magasabb lehet az általad megélt infláció, mint az átlagé.)
3. A bank a számlanyitástól a kibankolásig mindenért költséget számít fel. Következésképpen egy éves 3% megtakarítás két hónapra lekötve negatív nominálhozammal jár, azaz szám szerint is kevesebb pénzt kapsz vissza, mint amennyit betettél, nem hogy az inflációt követte volna a megtakarításod.
Ebből következik, hogy a te pénzed bankbetétben mindenképpen el fog romlani, csak az a kérdés, hogy mennyire.
Az ok egyszerű: a bank mindenképpen keresni akar azon, hogy foglalkozik veled és az alacsony kamatszint miatt te már nem férsz bele a jövedelmezőségbe.
Be is fektethetsz, mert a diszkont kincstárjegyeken önmagában nem tudsz veszteni, viszont ez is költségekkel jár, hiszen oda kell utalni a pénzt, meg kell vásárolni a jegyeket és hát csak viszonteladón keresztül juthatsz hozzá, ami - véletlenül - maga a bank.
Az egyetlen jó megoldás, ha azon gondolkozol el, hogy milyen időtávon tudod nélkülözni a pénzedet és elég sok van-e belóle.
Mint mindenütt, ugyanis az, akinek nem sürgős és elég sok pénze van, sokkal jobb feltételekkel tud sokkal jobb eszközökbe fektetni.
Akinek csak a kajapénze van, az mindenképpen elvisz az inflációból egy darabot, mert azt nem szabad befektetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!