Mi van akkor ha valakinek nyakán van a végrehajtó?
Amit nem tudnak igazolni ingóságot, hogy nem az övék (tehát a tényleges tulajdonos nem tudja igazolni), azt mind elviszik ilyenkor. Ha autó, ingatlan van az adós nevén, azt is viszik.
Kivételt olyan apróságok jelentenek, aminél egyértelmű, hogy nem az adós tulajdona lehet (pl. tampon nem lehet hímnemű adósé, Viagra hölgyé, stb).
Mindent nem foglalhat le a végrehajtó, a törvényben pontosan benne van, hogy milyen ingóságokat nem lehet végrehajtás alá vonni, pl. a hűtőszekrényt sem.
Ha valóan értéktelen, szedett-vedett cuccok vannak ott, akkor valószínűleg semmit nem fog foglalni, mert az a végrehajtónak is csak nyűg és semmi nem fog megtérülni az adósságból.
Itt a pontos lista:
90. § (1)248 Mentesek a végrehajtás alól a következő ingóságok:
a)249 az olyan eszköz, amely nélkül az adós foglalkozásának (hivatásának) gyakorlása lehetetlenné válik, így különösen a nélkülözhetetlen szerszám, műszer, technikai, katonai és egyéb felszerelési tárgy, egyenruha, önvédelmi fegyver, szállítóeszköz, ide nem értve a gépjárművet,
b) a rendszeres tanulmányok folytatásához nélkülözhetetlen eszköz, így különösen a tankönyv, tanszer, hangszer,
c) a szükséges ruházati cikk, felsőruházatból 3 felsőruha, 1 télikabát, 1 felöltő, 3 pár lábbeli,
d) a szükséges ágynemű: személyenként 1 készlet a hozzávaló 2 huzattal,
e) az adós háztartásához tartozók számának megfelelően szükséges bútor, legfeljebb 3 asztal és 3 szekrény vagy azonos célt szolgáló más bútor, személyenként 1 ágy vagy más fekvőhely és 1 szék vagy más ülőbútor,
f) a szükséges fűtő- és világító eszköz,
g)250 az adós háztartásához nélkülözhetetlen konyhai és háztartási felszerelés, továbbá 1 hűtőgép vagy fagyasztószekrény és 1 mosógép,
h) az a kitüntetés (érdemrend, érem, jelvény, plakett), amelyet az adós kapott, ha ezt okirattal igazolta,
i) az adós betegsége és testi fogyatékossága miatt szükséges gyógyszer, gyógyászati és technikai segédeszköz, a mozgásában korlátozott adós gépjárműve,
j) az adós háztartásához tartozó kiskorú gyermek által használt - jellegénél fogva gyermekek részére szolgáló - tárgy,
k) az adós és a háztartásához tartozók részére 1 hónapra szükséges élelmiszer és 3 hónapra szükséges tüzelőanyag,
l) a lábon álló, illetőleg be nem takarított termés, gyümölcs,
m) az a dolog, amelyet a felszámolási eljárás során nem lehet az adós vagyonához tartozóként figyelembe venni,
n)251 a kölcsönzött kulturális javak különleges védelméről szóló törvényben meghatározott tanúsítványban felsorolt kulturális javak a különleges védelem időtartama alatt.
(2)252 Ha a foglalásra több ingatlanban kerül sor, az (1) bekezdés e)-g) és k) pontjában meghatározott mentességet csak az - adós nyilatkozata esetén az általa megjelölt - egyik ingatlanban foganatosított foglalás során lehet érvényesíteni.
(3)253 Nem mentes a végrehajtás alól az az (1) bekezdésben említett olyan vagyontárgy - az a), valamint a h) és i) pontban foglaltak kivételével -, amely nemesfémből vagy egyébként nemes anyagból készült, és a szokásos használati cikkektől eltérően különösen nagy értékű.
Ténylegesen nem is vinné el, hanem első körben csak zárolná a "vagyont", és későbbi időpontban az adós lakásán szokták tartani az átverést, ami egyébként meglehetősen gusztustalan dolog.
Ha nincs végrehajtható vagyon, se jövedelem, akkor felfüggesztik a végrehajtási eljárást.
Ha bármilyen jövedelme keletkezik, akkor zárolják annak egy részét, erre is szabályok vannak, hogy hány százalékot lehet.
Azt hiszem az inkasszó márNAV tartozásnál van, ebben az esetben azonnal leürítik a számlát,amint pénz érkezik rá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!