Ha balesetben meghalna az egész családom, akkor mi lenne a hiteles házzal?
Ha meghalna mindenki, akkor a házat (meg a tartozást is) a törvényes örökösödési rend szerint ebben az esetben a szülök örökölnék. De az örökséget el lehet utasítani (magyarul nem fogadják el), ebben az esetben a házat az bank elárverezteti és a kapott összeget elszámolja a tartozással. Vagy ha elfogadják az örökséget, abban az esetben csak a pozitiv örökség (ház) értékéig lehet adóságot is örökölni, magyarul ha eladják a házat és a kapott összeget kifizetik a tartozás fejében, akkor az esetlege fennmaradó többletadósát nem követelhetik rajtuk.
De remélhetöleg nem következik be ilyen eset!
"Vagy ha elfogadják az örökséget, abban az esetben csak a pozitiv örökség (ház) értékéig lehet adóságot is örökölni,"
VIGYÁZAT, EZ NEM IGAZ!!!
Az örökösnek jogában áll az EGÉSZ örökséget elfogadni, vagy elutasítani. Részeket nem lehet, csak az örökösre jutó örökség EGÉSZÉRŐL lehet dönteni.
Ebbe beletartozik a pozitív és a negatív érték is, tehát az adósság is. Bizony lehet adósságot is örökölni.
Amennyiben az örökös elfogadja az örökség rá eső részét, úgy annak minden hatása (pozitív és negatív egyaránt) az ő tulajdonába megy át, vagyis övé lesz a vagyon, és övé lesz a hitel is.
Ha elutasítja, akkor pedig egyszerűen nem örököl semmit, sem a vagyont, sem a hitelt - tehát ekkor sem előnye, sem hátránya nincs az örökségnek.
De ismét mondom, csak az örökösre eső örökrész EGÉSZÉRŐL lehet dönteni, olyan nincs, hogy csak a vagyon mértékéig terjednek a kötelezettségek, adósságok.
"csak a pozitiv örökség (ház) értékéig lehet adóságot is örökölni,"
EZ NEM IGAZ!
Az örökséget teljes egészében el lehet fogadni vagy utasítani. És pont. Nincs több verzió. Ha elfogadja valaki az örökséget akkor az adósságot is, akkor is, ha annak értéke több, mint az örökség becsült értéke.
Amit sokan nem tudnak, hogy ADÓSÀGOT CSAK a pozitiv örökség értékéig lehet örökölni!!!
Tehát TÖBB adóságot nem örökölhet senki, mint amennyi a vagyon.
De ettöl függetlenül ha valaki úgy érni, hogy az örökség nagyrészt adóság, akkor egyszerüen lemond róla és senni gond sincs többé.
# 4/
Mint mondtam, ez egyszerűen NEM IGAZ. LEHET, ha elfogadja. Ugyanis az eszmei értékkel a törvény nem tud számolni, nem lehet forintosítani!
Vagy milyen lenne már, ha pl. a szüleid összes öröksége mondjuk egy kopottas könyvtár összesen és több százezer forint adósság. Az értékbecslő értéktelennek minősíti a könyvtárat, de benne van anyád és apád személyes naplója is, ami neked felbecsülhetetlen érték és emlék. Szerinted ilyenkor nem fogadhatod el az örökséget, ha elfogadod a vele járó adósságot?
Dehogynem.
Szóval de igen, el lehet simán fogadni negatív örökséget is.
Ott, ahol kisgyerekek is vannak a családban, célszerű hitelfedezeti életbiztosítást kötni a mindenkor fennálló tartozás erejéig. (Ezek a legolcsóbb életbiztosítások)
Tragédia esetén ebben az esetben a biztosító kifizeti a banknak a tartozást.
"el lehet simán fogadni negatív örökséget is."
El LEHET fogadni, de az adóságot CSAK a pozitiv örökség mértékéig kell visszafizetni!
Tehát ha a könyvtár értéke 1000 ft, az adóság meg 10millió, akkor is CSAK az 1000 Ft-ot kell fizetned az adóságból, a többit nem vagy köteles!!!!
Erről linkelnél egy jogszabályt?
Elképzelhetetlennek tartom, hogy öröklök egy 10M reálértékű ingatlant az apámtól úgy, hogy volt neki 20M forint CHF hitele és akkor 10M-t befizetek a banknak és leveszik a jelzálogot a házról.
Ez nem így van. Ha ez így lenne akkor tömegesen lennének öngyilkosok a hitelesek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!