Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Lakás vásárlásra felvett...

Wook kérdése:

Lakás vásárlásra felvett devizahitelek: Szeretnélek titeket megkérni rá, hogy írjátok le mekkora deviza hitelt vettetek fel, mekkora összegben, milyen időre és hogy hogyan alakult a törlesztő részlet,1-3 havi bontásban, ill. még mennyi van hátra?

Figyelt kérdés

Minél részletesebben leírod a törlesztő részletet annál többet segítesz nekem.

Egy tanulmányt írok, és szükségem lenne minél több adatra. Köszönöm a segítséget.



2013. aug. 23. 21:35
 1/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező, mielőtt nekifogsz egy ilyen tanulmánynak, előbb ismerd meg, hány fajta deviza alapú hitelt lehetett igényelni a bankokban, mert a hiteltípus megnevezése nélkül a fenti kérdéseid fals eredményt fognak adni. (Az viszont kifejezetten nehézzé teszi egy ilyen tanulmány elkészítését, hogy a legtöbb hiteligénylőnek fogalma sincs, milyen típusú a hitele.)


Lehet egy hitel normál annuitásos, vagy 10-20 éves befektetéshez kötött, ahol a tőke egy forint, vagy deviza alapú befektetésben gyűlik valamelyik biztosító társaságnál, a banknak viszont csak kamatot fizet ekkor a hiteligénylő. Lehet a hitel valamelyik lakáskassza programmal kombinált, de még a normál annuitásos hiteleknél is létezett olyan típus, ahol pl az első 5 évben mesterségesen alacsonyan fixálták a törlesztőrészleteket, de a 6. évben a hiteligénylő nyakába zúdították az addig felhalmozott különbözetet (ami a kamat és érfolyam emelkedésből adódott) és elosztották a hátralévő futamidőre. Lehetett a fixálásra biztosítást is kötni, ekkor a különbözetet elengedték, de alig akadt hiteligénylő, aki ezt kérte, hiszen mindenki abban bízott, hogy nem lesz jelentős változás.


Menet közben rengetegen kiváltották a hiteleiket, mert akadt néhány bank, aki alacsony kamatot kínált a jól fizető adósoknak. Létezik többfajta "könnyítő program" is, ahol hasonlóan, mint az 5 éves fixálás, mesterségesen rögzítik valamilyen összegben a törlesztőt, de a különbözet gyűlik.

Olyanok is vannak már szép számmal, akik a rögzített árfolyamú fixálást választották és már alacsonyabb részletet fizetnek, de a gyűjtő számla sorsa még kérdéses.


Az is sokat számít a törlesztő részlet változásában, hogy ki mikor vette fel a hitelét, mert az árfolyam pár hét alatt is nagyot változott 2009 körül, de 2004-2005-ben eleve nagyon alacsony volt. 2011-ben is volt egy drasztikus kamat emelés, a bankok a kormányintézkedések hatására szép csendben megemelték a deviza hitelek kamatát (a bankok az országkockázat növekedésére és még sok egyéb kedvezőtlen körülményre hivatkoztak a kamatemelésnél).


Ez is növelte a terheket, nem csak az árfolyam növekedés.



Jó cikk erről a témáról, ajánlom figyelmedbe:


[link]

2013. aug. 24. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Kedves Cseresznyefa!


Köszönöm rendkívül pontos és jó észrevételedet, látszik, hogy sokat foglalkozol a témával. Nagyon sok mindenben igazad van, sajnos a magyar lakosság nagy részének nincs közgazdász diplomája, mint neked vagy nekem.


Ettől függetlenül továbbra is segítséget szeretnék kérni, mindenkitől ki tud rászánni 10 percet az életéből. A megadott adatok segítségével, egy grafikon vehető fel. A grafikon képből pontosan megmondható, hogy milyen hitelt vettek fel (nem kell a felhasználónak tudnia a hitel formáját). Csupán egy a lényeges, hogy a hitelt lakásvásárlásra vagy felújításra vették-e fel.

2013. aug. 25. 07:13
 3/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Bár nem fogok neked túl részletes leírást adni, hogy hogyan alakult a törlesztő, de a nagyobb változásokra emlékszem.

2007-ben vettünk fel 44ezer néhány száz CHF-t, 6850000ft-ot. 153-on vettük fel a hitelt.

A törlesztő 40-41ezer között indult.

Úgy egy év múlva talán, beállt stabilan 55ezerft körülre. Egész sokáig ennyin fizettük.

Innen felment 60-66ezerft közé, itt is jó ideig megmaradt.

Majd 2011-ben, amikor nagyon elszállt a frank, a törlesztő 75-80ezerft közé ment fel.

Ekkor előtörlesztettünk 2,8millióft-t. Ezzel egy időben jött a banktól a levél, hogy kamatemelés miatt októbertől emelkedik a havi törlesztő, de mivel az előtörlesztés miatt meg szintén októberben, csökkent a törlesztő, így lett 58ezerft. Innen nem is igen mozdult el, viszont tavaly júliusban gátat szabtunk az árfolyamnak, így a havi törlesztő most csak kicsivel több mint amivel indultunk, 44ezerft.

Forintban a hitel a 10milliót is elérte, innen ment vissza az előtörlesztéskor 7millióra. Tehát mostmár csak kevéssel tartozunk többel, mint amennyit felvettünk.

CHF téren most úgy állunk, hogy az előtörlesztéssel lement 13ezerCHF, tehát most 29ezer, és egy kicsi CHF-el tartozunk.

Ja, a hitel annuitásos.

2013. aug. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ja, kimaradt, hogy 30évre vettük fel.


Azért ilyen hosszú futamidőt választottunk, mert az első szempont a havi törlesztő nagysága volt, hogy tudjunk mellette megtakarítani, és törleszteni a tőkébe. Másrészt pedig, ha megcsappanna a bevételünk, akkor is tudjuk fizetni.


Bízom benne, hogy segítettem:)

2013. aug. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a leírást :)
2013. aug. 26. 14:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!