Létezik Magyarországon normális alapkezelő?
Az alapkezelő sem jobb sokszor nálad. Itt van erről egy jó cikk.
Viszont nem is az összes béna. Alapkezelőbe akkor érdemes rakni, ha magadtól nem tudsz rászánni havi pár órát, hogy foglalkozz a befektetéseiddel vagy nem értesz hozzá.
Viszont a BAMOSZ, vagy a bankmonitor.hu oldalain te is láthatod, hogy nagyon sok alapkezelő csinálja jól a dolgokat, persze most szinte minden emelkedett, ami fejlett piaci (USA, Japán, Európa), vagy közkedvelt (Törökország).
Valamennyi pénzt igenis érdemes a párna alatt tartani. Nekem is mindig van egy viszonylag aprópénz, 1000 készpénz euró a közelemben, ha 0,1% eséllyel, de bedőlne például az ország. (Mondjuk ha meg az EU, akkor meg más valuta kellene). De persze, többszázezret ne. És ne is pénzpiaci, vagy tőkevédett alapba tedd.
Viszont ha több tízmilliós vagyonod van, akkor most nem alapkezelőznék, mert lehet vásárolni elképesztően jó magyar, eurós vállalati kötvényeket.
A MOL Magnóliáról és az OTP Opusról beszélek. Csányi Sándor is most vett az előbbiből a napokban.
Ha még nem hallottál róla, itt van minden elmagyarázva róluk egyszerűen, megint csak az előbb linkelt oldalon:
Ugye? De ha egyszer ott van minden és azt az oldalt fél éve követem és kívülről fújom? :D Mikor rátaláltam, három nap volt, de kiolvastam az egészet.
Ha meg tényleg sok pénze van, amit néhány szerencsétlenül kiválasztott alap után biztos és egyben magas hozammal akar fialtatni, akkor egy ilyen OTP, vagy MOL kötvény egyszerűen király választás.
A 6. válaszolónak válaszolnék.
Nem csak az egyik oldalt ismerem. Jelenleg egy nyelvi szakon tanulok egyetemen, ahol most szeptembertől elkezdem a szak üzleti specializációját is. Jövő szeptembertől elkezdem a második alapszakomat, ami gazdálkodás és menedzsment lesz. 1 éve eldöntöttem, hogy a pénzügyi, azon belül is a befektetési szektorban szeretnék dolgozni és azóta folyamatosan autodiktata módon képzem magam. A kiszámoló.hu egy laikusoknak szóló oldal, de én is itt és hasonlókon kezdtem el a legalapabb infók megtanulását.
Van olyan, aki az ellenkezőjét fújja? Van olyan, aki azt fújja, hogy köss drága életbiztosítást, használj drága bankszámlát, köss 10 évre lakástakarékot és szórd a pénzt, ahol csak tudod? Biztos nem nagy az olvasottsága, mert még nem találkoztam az oldalával.
Őszintén szólva én sem akarom a tudásodat becsmérelni, de a cikk is részletesen leírja és a kötvények eredeti (MOL-os, OTP-s oldalon lévő) tájékoztatójában is szerepel, hogy a visszahívhatóság mit jelent. Most, ha veszel, szinte bármi lesz, sokkal jobban jársz, mint mással.
"A visszahívhatóság azt jelenti, hogy 2016-ban mindkét kibocsátó dönthet úgy, hogy névértéken visszahívja a kötvényeit.
Ezt az opciót nagyon nem szoktuk szeretni, hiszen a visszahívással akkor szokott élni a kibocsátó, amikor alacsonyabb kamat mellett is tudja magát finanszírozni, vagyis pont velünk tol ki, ha végre találtunk egy magasabb kamatozású kötvényt.
Mivel azonban jelenleg jóval a névértéke alatt meg tudjuk venni mindkét kötvényt, a visszavásárlás meg névértéken történik, egyáltalán nem szomorkodnánk, ha ez megtörténne.
A Magnólia 2016-tól a bankközi kamatok felett 5,5%-ot fog fizetni, ezt valószínűleg vissza fogja hívni a MOL, jelenlegi árfolyam mellett ez 2016-ig 12-13%-os éves hozamot jelentene euróban. Ha mégsem hívja vissza, a 6% körüli éves kamat sem rossz, főleg, hogy nem névértéken vettük a kötvényt, a kamat azonban a névértékből van kiszámolva.
Az Opus 3%-os kamatfelárat fizet 2016-tól, ezt várhatóan nem hívja vissza az OTP, de persze addig még sok minden történhet. Ha mégis megtenné, az éves hozamunk 2016-ig 26-27% lenne a mai árfolyam tükrében."
Tehát ha visszahívják, akkor ugyanolyan jól jársz, mintha nem hívnák vissza, mert névérték alatt forog és ők névértéken hívják vissza. Példa:
Most veszed a Magnóliát: 81%-on, tehát 81 000 euróért. De amikor visszahívják, alapból 100 000 eurót fizetnek neked a visszahívásért. És még a kamatokkal nem is számoltunk.
A MOL és az OTP sem szárnyal. Ha megnézed mondjuk az utóbbi 3 évre visszamenőleg a grafikonjaikat, hasonló szinten állnak vagy mínuszban vannak. De egy részvény nem is arra van napjainkban, hogy vegyünk belőle, majd ne figyeljünk rá 5 évig. Ha mondjuk 1997-ben vettél MOL-t 3500 forintért, akkor most ér 17 000-et és még kaptál mellé 3000 ft osztalékot azóta, csak hogy ellenkező példát is hozzak, de ez nem mindig van így.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!