Hogyan lehetséges, hogy a kamattörlesztés 104 CHF-ről felment 5 év alatt 480 CHF-re?
Több elképzelésem is van, hogy mi történhetett Veletek, de pontos választ csak akkor tudok adni, ha megírod, milyen típusú hiteletek volt, melyik banknál, és mennyi hitelt vettetek fel milyen futamidőre?
- Életbiztosítással kombinált hitel?
- Fundamentával, vagy OTP LTP-vel kombinált hitel?
(Ha ez előbbi kettő, akkor milyen megtakarítás volt mellékötve, mennyit fizettetek rá havonta?)
- OTP "Világ" hitel?
- Türelmi idős hitel? (mennyi idő volt a türelmi idő?)
Felvett hitelösszeg CHF-ben?
Futamidő?
Sajnos biztos vagyok benne, hogy nem csak az árfolyam és a kamat emelkedés miatt ugrott meg a részletetek, hanem mert egy rossz konstrukciót ajánlottak nektek.
Cseresznyefa köszönöm a válaszod.Megírom a hitel részleteit.
20 évre vettünk fel 9 millió ft-ot (60.428,23 CHF).Nem türelmi idős,és életbiztosítással kombinált.A hitel az FHB-banknál van.Várom válaszod és előre is köszönöm
Sajnos sejtettem, hogy valamilyen kombinált hitelről van szó.
Az életbiztosítással/befektetéssel kombinált hitelek úgy működnek, hogy amíg a biztosítást fizeted a biztosító felé, a banknak nem fizetsz tőkét, csak kamatot. Tehát tulajdonképpen türelmi idős a hiteled.
A 104CHF-et addig csak kamatra fizetted, a tőkéd nem fogyott semmit, amíg tart a biztosítás. Amit eddig a biztosítónak fizettél, elméletileg ott gyűlt volna a tőke, de azt feltételezem, hogy oda nem fizettél jelentősebb havi összegeket. A biztosítónál forintban gyűlt a pénz, ráadásul lehetett akár veszteséges is a "befektetés", mert a hozamra nem igazán van garancia.
A problémád az alábbi okból adódik:
A tőketartozásod CHF-ben (sajnos HUF alapon viszont jelentősen megnőtt) nem fogyott eddig. Pl ha a felvetted 2003-ban a hitelt és egy 10 éves, de vélhetően alacsony havidíjas biztosítást kötöttél mellé, akkor az történt 2013-ban, hogy a biztosításban összegyűlt kisebb összeget átváltották CHF-re, ezt kivonták az eddig változatlan tartozásból, majd a fennmaradó tőketartozást a kamatokkal együtt most már 10 éves futamidővel kell megfizetned, hiszen a szerződésed 2023-ra lejár. Mivel a kamatok is emelkedtek az is súlyt téged, de a nagyobbik baj a deviza alapú hitelek mellé kombinált befektetéssel van.
Sajnos rengeteg ember abba a hibába esett, hogy "befektetést" rakott a hitele mellé (gyakran "okos" brókerek, banki ügyintézők tanácsára.)
Ezeknél a hiteleknél a bomba akkor robban, mikor lejárnak a rossz "befektetetések" és a hátralévő rövid futamidő alatt kellene kifizetni kamatostól a tartozást.
kiegészítés az előzőhöz.
Számolgattam, hogy 60.000CHF-nél hogy valami nagyon nem stimmel, ha Te csak 104CHF/hó kamatot fizettél.
Még egy igen kedvező, 4%-os hitelkamat és 2%-os kezelési költségű CHF hitelnél is kb 280-300CHF lenne a havi kamat.
Ezek szerint Te még a kamatokat sem fizetted teljes egészében eddig, ami viszont azt jelenti, hogy nőtt a tőketartozásod.
(Vélhetően valamilyen "FIX" havi törlesztésű hiteled volt egy darabig, annak volt ilyen alacsony havi részlete, mint amit írtál. Ilyenkor az árfolyam különbözetet is hozzáadják a tartozáshoz, így az nem hogy nem fogy, még nő is.)
cseresznyefa köszönjük a válaszod
Mindenesetre megszívtuk,de nagyon.Sajnos.
Kedves Kérdező!
Szóvá tenni mindent lehet, de sajnos biztos vagyok benne, hogy érdemi eredménye nem lesz.
Leírom lépésről lépésre, miért történt ez Veletek (és miért fog történni még nagyon sok emberrel, aki hasonló hiteltípust vett fel.)
Anno létrehozott több nagyobb bank is egy olyan deviza alapú hiteltípust, ahol a futamidő első 5 évében "FIX" volt a törlesztőrészlet. Az árfolyam ingadozás kivédésére ajánlott mellé biztosítást is, de az emberek többsége bízva abban, hogy nem fog nagyot változni az árfolyam, ezt nem kérte, nem vállalta, mert plusz költséget jelentett volna.
Ezt a hitelt (is) lehetett kombinálni befektetéssel, vagy lakáskasszával, ami azt eredményezte, hogy a hiteligénylő a kombinált időszakban nem törlesztett tőkét, csak kamatot, így még alacsonyabb lett ebben az időszakban a fizetni való, mintha normál hitelt vett volna fel, de ez csak látszat.
A valóságban az történt, hogy a megtakarítási időszak alatt a tartozás az egekbe nőtt, mert az árfolyam különbözetből adódó többlet hónapról hónapra rárakódott a tartozásra, azaz szakszóval élve tőkésítésre került.
Az alacsony havidíjas megtakarítással az a legnagyobb probléma, hogy ott csak jelképes összeg gyűlt össze, ráadásul forintban, vagy rossz esetben még fogyott is a pénz, ha a befektetési alap veszteséges lett, a banki tartozás viszont ez alatt szépen duzzadt.
Amikor lejár a megtakarítás, már egy jelentősen megnőtt tartozásból vonják le az igen csekély megtakarítást és ekkor szakad az adós nyakába a valódi tartozása kamatostól egy sokkal rövidebb futamidőre elosztva.
A legrosszabbul azok jártak/járnak, akik valamilyen alacsony havidíjas befektetést kombináltak deviza alapú hitellel és még "FIX" időszakot is kértek az elején.
Ez már halmozottan hátrányos helyzet.
Sajnos ezeket a hiteltermékeket többnyire nagyobb brókercégek, és egyes hitelirodák sózták az emberekre (a bankok meg rábólintottak...). A legnagyobb baj pedig az, hogy az emberek többsége még csak nem is érti, mi miért történik/történt vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!