Nyáron összeházasodunk és szeretnénk szocpolt felvenni 2 vagy 3 gyerekre. Kaphatunk szocpolt? Ha igen mennyit?
Építkeznénk is. De ugy tudom, hogy csak ugy adnak ha min.500 e ft hitelt is veszünk fel mellé,ezzel csak az a baj, hogy párom Barlistás(passziv)igy kaphatunk?
És ha használt kertest veszunk, akkor is ugyanannyit kapunk vagy csak 450e-t egy gyerekre?
A támogatásra való jogosultságot, felhasználást valamint a folyósítás feltételeit a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001.(I.31.) Korm. rendelet szabályozza.
Közvetlen támogatások alatt az előzőekben hivatkozott Kormányrendeletben meghatározott feltételekhez kötött, vissza nem térítendő állami támogatásokat értjük. A támogatásra való jogosultság személyi feltételeinek meglétét az állandó lakóhely szerinti jegyző igazolja. Nem támogatott személyi külföldi vagy hontalan esetében a támogatás igénybevételéhez a Gazdasági Minisztérium engedélye szükséges, azonban ha a házastársak egyike támogatott személy a közvetlen támogatás külön engedély nélkül is igénybe vehető.
Egységes feltétel, hogy:
* e támogatások csak egy alkalommal lehet igénybe venni,
* hitel nélkül, önállóan is igényelhetőek,
* a saját erő meglétét és felhasználását fokozattan kell ellenőrizni, valamint
* csak méltányolható lakásigény mértékének megfelelő lakás építéséhez/ vásárlásához (korlátozott esetben bővítéshez és lakáscsere is) lehet igénybe venni.
Ki jogosult a szocpol támogatásra?
Alapvető feltétel a nagykorúság (aki 18. életévét betöltötte vagy 16. életévének betöltését követően érvényes házasságot kötött),
de a 16. életévét betöltött, állami gondozásban nevelt kiskorúak is jogosultak támogatásra.
Ki veheti igénybe a szocpolt, mely családtagok után?
Az építtető (vásárló) az általa eltartott, vele közös háztartásban élő és a felépített vagy megvásárolt lakásba is együtt költöző gyermekek és egyéb eltartott családtagok után.
Főszabályként nem feltétel, hogy házaspár legyen a kedvezmény jogosultja (egyedülállók vagy élettársi kapcsolatban élők is igénybe vehetik). A támogatás felvételének nem kell hitelfelvétellel párosulnia.
Nagyon fontos, hogy a kedvezményt ugyanazon gyermek vagy más eltartott családtag után csak egy alkalommal lehet igénybe venni.
A saját erő felhasználása kötelező a szocpolhoz
A támogatás igénylője a rendelkezésére álló anyagi eszközöket - azaz a saját erőt - teljes egészében az építési költség, illetve a vételár kiegyenlítésére köteles felhasználni. Az előző lakás terheinek kiegyenlítése - pl. hitel, önkormányzati támogatás visszafizetése - után fennmaradó teljes eladási árat fel kell használnia a vásárláshoz, illetve építéshez. A hitelintézetek addig nem is folyósítják a támogatást, amíg a jogosult el nem adja meglévő lakástulajdonát. Ezért célszerű olyan adásvételi szerződést kötni, amelyben az eladók használati jogukat bizonyos ideig fenntartják. Így elkerülhető, hogy fedél nélkül maradjon az igénylő.
Saját erőként veszik figyelembe a támogatási szerződés (kölcsönszerződés) megkötését megelőző 5 éven belül értékesített lakás eladási árát is, csökkentve az azt terhelő és visszafizetett önkormányzati és munkáltatói támogatás, valamint a kiegyenlített lakáshitel összegével.
A szocpol igénybe vehető:
- új lakás felépítésére - a családi vagy ikerház emeletráépítésnek nem minősülő tetőtér-beépítésének a kivételével -, valamint
- az értékesítés céljára újonnan felépített és felépíttetett lakás megvásárlására vehető igénybe.
A megelőlegező kölcsönt is csak ezekre a célokra lehet felhasználni.
Fontos tudni, hogy a meglévő épület, épületrész vagy építmény átalakítására nem fordíthatjuk a szocpol összegét. Ki kell emelnünk, hogy a nem értékesítés céljára épült és befejezett épület (lakás) tulajdonjogának átruházása esetén az új tulajdonost szocpol nem illeti meg. Ekkor ugyanis már használt lakásról beszélhetünk.
A szocpol összege egy gyermek után 900 000 Ft; második gyermek után 1 500 000 Ft; harmadik gyermek után 1 400 000 Ft; negyedik gyermek után 800 000 Ft; minden további gyermek után 200 000 Ft.
Ez azt jelenti, hogy például egy kétgyermekes család esetében a szocpol összesen 2 400 000 forint, három gyermek után pedig 3 800 000 forint.
Kik a gyermekek?
A kedvezmény szempontjából gyermek az építő (vásárló)
- vér szerinti és örökbe fogadott gyermeke,
- a gyámsága alatt álló, legalább egy éve vele együtt élő és általa eltartott gyermek - ha az építő (vásárló) vállalja, hogy a gyámság három éven belüli megszűnése esetén visszafizeti a kedvezményt, valamint
- az az intézeti vagy állami nevelt gyermek, aki a gyermek- és ifjúságvédő intézettel kötött megállapodás alapján legalább egy éve él az építtetőnél (vásárlónál) mint nevelőszülőnél - ha a nevelőszülő vállalja, hogy az elhelyezés három éven belüli megszűnése esetén visszafizeti a kedvezményt, vagy másik gyermek gondozására megállapodást köt.
Csak arra a gyermekre tekintettel folyósítható kedvezmény, aki
- még nincs 16 éves, vagy
- elmúlt már 16 éves, de nappali tagozaton tanul és még nincs 25 éves, illetve
- betöltötte már a 16. életévét, de testi vagy szellemi fogyatékossága (betegsége) miatt legalább hatvanhét százalékban elvesztette munkaképességét és ez az állapota legalább egy éve tart, vagy egy év alatt előreláthatóan nem szűnik meg
Ha még nincs gyerek: megelőlegezett szocpol
Fiatal házaspárok számára találták ki a megelőlegező szocpolt, így a gyermek már új, rendezett körülmények közé érkezhet. A főbb szabályok megegyeznek a szocpol szabályaival
A 40. életév alatti fiatal házaspárok a kérhetik a megelőlegezett szocpolt.
A kedvezményre jogosító egyéb feltételek teljesítése esetében a gyermektelen fiatal házaspár két születendő gyermek, egygyermekes fiatal házaspár további egy születendő gyermek vállalása esetén hitelintézet útján - a hitelintézet által megfelelőnek minősített ingatlanfedezet biztosítása esetén - jogosult a megelőlegező kölcsön igénybevételére.
A gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő, egyben a megelőlegezés időtartama:
- egy gyermek esetén négy év,
- két gyermek esetében nyolc év.
A gyermek(ek) vállalt határidőig történő igazolt megszületése esetén a megelőlegező kölcsönnek a kedvezmény összegével megegyező részét az állam a hitelintézet részére közvetlenül megfizeti (ezzel az igénylő házaspár a kedvezményt igénybe vevőnek minősül).
A vállalt gyermek(ek) megszületéséig, de legfeljebb az erre vonatkozó határidő lejártáig az igénylő házaspárt a megelőlegező kölcsönre vonatkozó szerződés alapján fizetési kötelezettség nem terheli. Ez alól kivétel az igénylő házaspár által kezdeményezett szerződésmódosítással összefüggő költség.
A gyermekvállalás teljesítése megelőlegező kölcsön esetén
A vállalt gyermek megszületésére vonatkozó határidőt lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötésének időpontjától, lakás építésénél a használatbavételi engedély kiadásának napjától kell számítani (az igénylő házaspár köteles a használatbavételi engedélyt annak kiadását követő 15 napon belül a folyósító hitelintézetnek bemutatni). A gyermekvállalásra vonatkozó határidőt a terhesség időszakára egyszer meg lehet hosszabbítani, ha az igénylő házaspár a terhességet orvosi bizonyítvánnyal a vállalási határidő lejártáig a folyósító hitelintézetnek igazolja.
A jogszabály a gyermekvállalás teljesítéseként ismeri el az építtető, a vásárló örökbefogadott, valamint bírósági vagy hatósági határozat következtében utóbb a háztartásába került vér szerinti gyermekét is (gyermekvállalás teljesítését 60 napon belül be kell jelenteni a hitelintézetnek).
Mi történik, ha nem születik meg a vállalt gyermek?
Amennyiben az igénylő házaspár gyermekvállalását nem vagy csak részben teljesíti, úgy a megelőlegező kölcsön meg nem született gyermekre eső részét köteles - a gyermekvállalási határidő leteltét követő hónap első napjától kezdődően, a futamidő végéig - a hitelintézet részére visszafizetni.
Az igénylő házaspár köteles az állam részére - a folyósító hitelintézet útján - részletekben megfizetni a megelőlegező kölcsön meg nem született gyermekre eső összege után az állam által a megelőlegezés időtartama alatt a hitelintézet számára korábban megfizetett teljes összegnek a kiegészítő kamattámogatással csökkentett részét.
Nem kell a visszafizetni a megelőlegező kölcsön összegét, ha a gyermek azért nem születik meg, mert
- a házastársak egyike elhunyt, vagy
- a gyermek megszületését a házastársak egyikének legalább 67%-os mértékű megrokkanása következtében nem vállalták, vagy
- a gyermek a terhesség 26. betöltött hetét követően halva születik
- és a kölcsöntartozás kiegyenlítésére megállapodás még nem jött létre.
A visszafizetés elengedésére vonatkozó kérelmet a megelőlegezésről szóló szerződésben vállalt határidő leteltét követő 60. napig lehet benyújtani.
Ha az igénylő házaspár házasságát a megelőlegezés időtartama alatt a bíróság felbontja és a házaspár gyermekvállalását a házasság felbontásának időpontjáig nem, vagy csak részben teljesíti, úgy az előző pontban leírtaknak megfelelően vissza kell fizetni a kedvezményt.
A házasság felbontását a bírósági ítélet jogerőre emelkedését követő 60 napon belül kötelező bemutatni a megelőlegező kölcsönt folyósító hitelintézetnek.
Más szabályok érvényesülnek, ha a feleség a jogerős ítélet időpontjában már terhes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!