Banki átutalásnál ha a számlatulajdonos nevét véletlenül helytelenül adom meg, de minden más adat helyes, akkor végbemegy a tranzakció?
Nem számít a név. A tranzakciók gépi feldolgozásúak, és a GIRO csak a bankszámlaszámot kapja meg. Semmi mást.
Teljesen mindegy, hogy mit írsz a névhez, a bankszámlaszám a lényeg.
A küldő bank nem is tud névadatot kapni a GIRO-tól, azt csak "le tudnák levelezni" a fogadó bankkal, de értelemszerűen ezt nem teszik, miért tennék? :)
Ha csak elgépelted egy kicsit akkor több mint valószínű, hogy végbe megy a tranzakció.
Ha viszont Kovács Lajos helyett Szabó István írtál kedvezményezetthez, akkor nem.
Egy számlát a számla száma és tulajdonos neve együtt, egyszerre azonosít. És nem csak önmagában a számlaszám. Hiszen aki utalt már az tudja, hogy minden esetben meg kell adni a kedvezményezett nevét is és számlaszámát is.
Ha X bankhoz jön egy utalás 123…. számlaszámra és Jóska bácsi névre, de ez az 123…. számlaszám Mari néni nevén van akkor nem fog létrejönni a tranzakció. X bank nem fogja jóvá írni ezt az utalást. Ekkor a pénz egy technikai számlára kerül és ha nem sikerül beazonosítani hogy kinek is menne a lóvé, visszakerül a küldő félnek.
Ismét mondom, hogy a GIRO nem közöl nevet, az azonosítás csak a bankszámlaszámok alapján történik.
Ha Kovács Lajos helyett Szabó Jolánt írsz, pontosan ugyanúgy teljesíti a tranzakciót, mintha Gipsz Jakabot írtál volna. Tudom, tapasztalat.
A GIRO rendszer NEM ELLENŐRIZ nevet.
Amúgy sem "jogos" az előttem hozzászóló felvetése, mert ha én anno az OTP-nél junior számlát nyitottam, akkor a nevem után a LAJU toldalék került. Ha a nevem legyen Czeilhofher Tamás, akkor a számlaazonosítóm Czeilhofher Tamás LAJU. Majd felnőttem, ezt a számlám megtartottam, de nyitottam egy másikat is, egy folyószámlát, akkor ennek a végére a LAFO toldalék kerül, tehát a számlám elnevezése az OTP-nél Czeilhofher Tamás LAFO lesz.
Namármost, ha az utaló a LAFO-ra akart utalni, de a számlanévhez azt írja, hogy Czeilhofher Tamás LAJU, akkor mi van?
És mi van akkor ha csak Czeilhofher Tamás-t ír? És mi van akkor, ha Czájlhoffer Tamást? Szóval "mit jelent az elírás" és mit jelent "a már rossz név" megnevezés egy abszolút automatizált rendszerben? És itt el is bukott, az, hogy kell a név a számlához :)
[Megjegyzem van egy szervezetünk, és a szervezetünk által kiadott számlákon egy olyan név szerepel, amelyet a banknál nem használunk. Mert a bank a hosszú nevünkön ismer, ott pedig egy sokkal rövidebb név van megadva, emellett hiányzik egy aposztrof is. Szóval legalább 20 karakternyi eltérés van a bank által "ismert" és az utalók által "használt" nevünk között. Mégis eddig MINDEN utalás megjött. Furcsa :)]
Hüłyeséget írsz! De már ezt megszoktam a GYK-n. Tipikus offtopik.
1. Áruld már el, hogy ki állította, hogy a giro ellenőrzi a nevet? (Kiírhatod ide még hatszor, 48-as betűmérettel is, de ilyet akkor sem állított senki.)
„X bank nem fogja jóvá írni ezt az utalást.” Bank! Érted? Bank és nem a giro!!!
2. Fogalmad sincs a giro működéséről.
Röviden és sematikusan így működik egy bankon kívüli utalást.
X ügyfél számlája (fiókja) -> X bank központja ->GIRO -> Y bank központja -> Y ügyfél számlája (fiókja) (Így kerül a lové Y-hoz. Leírhatnám neked, hogy hol és hányszor történik fedezetellenőrzés, de szerintem ezeket te úgyis tudod, hisz nagy szakember lehetsz.)
És ez így megy most is függetlenül attól, hogy neten utalsz. A netes utalás csak annyi, hogy egy adott megbízás interneten keresztül kerül a bankod központjába.
3.A giro küld név adatokat a fogadó banknak. Küld egy digitalizált kötegfájlt Y banknak ami összeg, számlaszám, devizanem stb stb mellett a nevet is tartalmaz. (Ha nem hiszed menj be girohoz és kérdezd meg. Nem fogok itt szkanderozni veled.)
A megküldött adatok (név, számlaszám, összed, deviza, steb stb) alapján Y bank feladata, hogy beazonosítsa azt az ügyfelét akinek a lóvé érkezett.
4. Azt se tudod mi az a LAFO, LAJU.
Az OTP így különbözteti meg a számláit.
LAFO=lakossági folyószámla
LAJU=lakossági junior számla
Más bankok nem nagyon használnak ilyeneket. Ezért ezeket nem is kell használni utalásnál. Ezek tök lényegtelenek.
5. Hosszú vs rövid név. Az utalásnál megadható név karaktereinek a száma véges (mint ahogy a közlemény rovatban lévő hely is véges). Vannak olyan cégnevek amelyek olyan hosszúak mint egy rövidebb Örkény 1 perces, és ezért ezeket képtelenség lenne beírni a név mezőbe. Viszont cégeknek van rövid nevük is. És gyakran ezeket használják.
Részemről ennyi. A kérdést töröltem a megválaszoltak közül.
Semmi szerepe sincs a név megadásának, hibás névvel is minden esetben teljesül.
Kiugróan nagy összegű utalásnál elő szokott fordulni hogy a fogadó bank érdeklődik, hogy nem történt-e tévedés. (pénzmosás elleni... stb.)
Bocsi, hogy ide írok, de ha neten adok el valamit, és nem akarom, hogy tudják a nevemet, akkor adjak meg valami kamut, vagy ne adjak meg semmit?
Vagy szerintetek gáz, ha megadom?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!