A hitelezés nem lopás?

Figyelt kérdés

Ha van 10000x egy bankban, és én elmegyek hitelért, és felveszek 100x-et, akkor lényegében kapok egy papírt, hogy van 100x-em.

Akkor a valóságban létezik 10000x, és lényegében használatban van 10100x. Bármilyen bank ezzel pénzt tud teremteni, mert ugyanúgy elfogadják, mint pénzt. Na meg persze vissza is vonhatja, ha úgy van kedve. Mert a bank nem azt mondja, hogy odaadom a Jenő pénzét Pistának, hanem azt, hogy neked lett 100x-ed, és fizess nekem még pénzt.

Tehát ha a bank ezáltal tud pénzt teremteni, ezáltal pedig a legnagyobb hatalom tud lenni, akkor miért nem állították meg ezt a dolgot korábban, amikor még más volt a rendszer?


2012. jan. 8. 22:50
 1/9 anonim ***** válasza:

A bankbetét nem lopás? Ha beteszek a bankba 100x-et, akkor kapok egy papírt, hogy nincs 100x. Akkor a bankban van 1000x, meg a te 100x-ed, meg az én 100x-em. Rablók ezek?


:DDDDD

2012. jan. 8. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ekkora sügért.......

Jártál te iskolába?

2012. jan. 8. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A bankot kihagyva a játékból egyszerűbb a képlet: többet visszakérni, mint amit adtam, az nem lopás?


A bank nem a semmiért (a pénzteremtésért) kéri a pénzt, hanem a kockázatáért. Ha az adós nem fizet, akkor a bank azt a pénzt elbukja, csökken a saját tőkéje, és ha sok ilyen ügyfél van, lehúzhatja a rolót. Másként fogalmazva a bank fizet az adós helyett, ha utóbbi becsődöl, meghal, eltűnik, és ennek az ára a kamat. (Leegyszerűsítve, lényeges elem még, hogy a bank a pénzét kockázatmentesen is kamatoztathatja jegybanki letétben, tehát az ez fölötti kamatfelárról van szó)

2012. jan. 9. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A lopás dolgot nem értem, de nem hülyeséget beszél a kérdező. A közgazdaságtanban ezt multiplikátor hatásnak nevezik.

[link]

2012. jan. 9. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Azért nem állították meg, mert a dologra mindkét oldalon igény van. A betétes is szívesebben tartja bankban a pénzét, kamatra, mint a kispárnában, és a hitelesnek is szüksége van a pénzre. Ha tehát nem lenne ez a "pénzteremtés", mindkét félnek rosszabb lenne.


Az más kérdés, hogy a legjobban a bank jár, de az elkerülhetetlen. A dolgot úgy lehetne áthidalni, ha nem engednénk, hogy létezzenek magánbankok. Ha minden bank állami lenne, akkor a keletkező óriási haszon is az állam, azaz a nép tulajdonában maradna.

2012. jan. 9. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
A kérdés szempontjából mindegy, milyen tulajdonban van a bank. A kérdező azt állítja, hogy ha a banknak van 1000 pénze, ő abból kér kölcsön 100 pénzt, akkor a bank azt állítja magáról, hogy neki 1100 pénze van, s hogy ez hazugság. Persze, hogy az, mert a bank nem azt mondja az 1000 pénzére, hogy 1100-a van, hanem azt, hogy 1000 pénze van, amelyből 100-at kihelyezett.
2012. jan. 9. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Emellett azonban garantálja, hogy azoknak is bármikor visszafizeti, akik az 1000-et betették.
2012. jan. 9. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, s akkor össze is omolna, mint ahogyan ez már történt többször is.

Tulajdonképpen – az én ismereteim szerint – úgy alakult ki a bankrendszer, hogy kellett valaki, aki őrzi az aranyat. Kinek van erre módja? Az aranyművesnek. Ő átvette az aranyat, s adott egy írást, hogy azt a tulajnak bármikor visszaszolgáltatja. Ez a papírpénz keletkezésének első lépése, s a bankok történetének is előfutára.

2012. jan. 9. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

a templomosok pedig egy jól szervezett hálózatot építettek ki.

És akkor az 1000 arany volt a bankban. De azt észrevették, hogy az aranyukért nem megy már senki. Viszont másoknak meg kellene. És azt az aranyat szépen kölcsönadták papír formájában, hogy xy-nak van 100 aranya. Holott az arany mennyisége nem nőtt, a használata mégis. 1100 aranyat ígér a bank, holott rendelkezésre áll 1000. Azaz Jenő pénzét Pista használja.

Igen, jártam iskolába, és akkor is feltűnt, hogy ez kicsit nem azért van, hogy a bank összeköttetésbe hozza azokat, akiknek van felesleges tőkéje azokkal, akiknek pénzre lenne szüksége, hanem azért, hogy a bank megszerezze a pénzt, és akinél a pénz van, ott van a hatalom is. Aki pedig így tud pénzt csinálni, az vissza is tudja szívni a pénzt. Nem kell ostor ahhoz, hogy rabszolgát tudjon tartani az ember.

2012. jan. 9. 20:04

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!