Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Devizahitel, hogy tudunk a...

Devizahitel, hogy tudunk a legjobban kijönni belőle?

Figyelt kérdés

Testvérem hitelre vett egy panellakást 2008 tavaszán. 1+fél szoba, 55m2, vidéki nagyváros, az aránylag stabil munkahelyünk is ott van. Én kvázi albérlőként lakok nála, legalábbis eleinte így gondoltam. Mivel adóstárs vagyok a hitelben, újra kell értékelnem a szerepem a törlesztő elszállása miatt. Mindkettőnk jövedelme elég alacsony, ~80k havonta. Eddigi jövedelmem jelentős részét két megtakarításba tettem, egy életbiztosítás(10év) és egy lakáskassza(5év). Jövőre járnak le egy időben, addig havi 20-20k pénzt teszek bele. Ebből a megtakarításból várhatóan a hitelt kell/lehet valahogy finanszírozni.


CIB lakáshitel. A hitelfelvétkor a CHF 140-150Ft, hitelösszeg ~6 millió, amiből ~1 millió az önerő, 25 év a futamidő. A törlesztő kezdetben 30k volt, testvérem az első frankerősödési hullámban könnyítést kért, két évig fele volt a törlesztő ez most járt le. Eddig egyedül fizette, az "albérleti díj" az általam önerőbe tett pénzből vonódott. Most 60k a törlesztő, amit egyedül már nem tud fizetni, így nekem is be kell szállnom.

Közel a határ, de úgy néz ki ilyen 250-es árfolyamnál is jó ideig tudjuk fizetni, minden könnyítés nélkül. Gyerek, egyéb hitel, komolyabb kiadás nincs és nem is lesz remélhetőleg. Szinte csak ételre, rezsire és a törlesztőre költünk, illetve én a megtakarításra.


Jövőre a félretett pénzem várhatóan a testvérem segítésére kell(ene) fordítanom, csak hogyan? Nyilván kellemetlen sok év munkáját kidobni saját butaságunk, a bankok profitéhsége és a kormány bénasága miatt. Bevallom bennem felmerült a nemfizetés.


Kérdés: kérjünk könnyítést? Van ugye a rögzített árfolyam és a bank saját programja. Ha kérünk akkor valami újabb megtakarításba kell tenni a különbözetet a könnyítés utáni időszakra. Ezt figyelembe véve megéri vagy sem?


Megoldások?

– Maradunk a lakásban, jövőre a félretett pénzemből is fizetjük a törlesztőrészleteket, ha nagyon lemegy a frank árfolyama előtörlesztés. Vagy csak simán azaz kölcsönt adok a tesómnak, vagy megveszem a lakás tulajdonjogának felét, egészét. Az egész tulajdon hitel nélkül biztos nem megy.

– Ugyanaz mint előbb, csak megfejelve a félszoba albérletbe adásával. Ehhez a nagyobbik szobát ketté kellene osztani, átalakítani.

– Olcsóbb albérletbe költözünk, a hiteles lakást albérletbe adjuk. Van értelme? Ha van is, kicsi lenne a különbözet.

– Szülőkhöz költözünk a közeli kisvárosba, a hiteles lakást kiadni albérletbe, mi pedig bejárunk dolgozni. A tömegközlekedés költsége így havi ~15-20k lesz fejenként, a lakhatás minősége a szülőknél finoman szólva sem az igazi.

– Munkahelyen felmondunk és Budapesten lakó testvérünkhöz költözünk, a hiteles lakást albérletbe kiadjuk. Ekkor új munkahelyet kellene keresni és távolról menedzselni az albérletet. A BP-i tesónak több lakása is van(szintén hitelre), egyedül él, a lakások nincsenek kiadva.

– A hitelt bedöntjük, mi külföldre költözünk. Külföldön próbálkozhat a bank bármi behajtással? Pillanatnyilag jóval több a tartozás, mint a lakás értéke.

– A hitelt bedöntjük, albérletbe költözünk, a fizetéseket külföldi bankszámlára kérjük, már ha lehet. Kisebb értékeink(15 éves swiftem) átíratjuk, szülőkhöz menekítjük.


Nem vagyunk romák, ha valaki erre következtetne.


2011. aug. 12. 15:25
 1/4 anonim válasza:
0%

en bedontenem ezt a hitelt

tul fiatalok vagytok meg ,hogy

teljesen eladosodjatok

csak okosan kell csinalni igaz ez a lepes eletetek vegeig

kiserni fog

de megoldhato es szerintem nincs is mas alternativatok


sok sikert hozza

2011. aug. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Szerintem a bedöntés a legrosszabb választás. Ilyenkor hirtelen kellene egybe befizetni az összeget, ami úgysem fog menni, ezért a bank átadja a tartozást egy behajtó cégnek, aki még rápakolja a saját költségeit és profitját és késedelmi kamatot. A tartozást pedig soha nem fogják hagyni elévülni, a magas kamatok pedig ketyegnek.

Magyarul, az utcára kerültök, ha van a bankszámlátokon pénz, azt is lefoglalják (a megtakarításaidat is inkasszózzák), később pedig vonhatnak a fizetésetekből és nyugdíjatokból is életetek végéig, és sose lehet ingatlan/autó a neveteken, mert azt is elviszik!

Azt nem tudom, hogy jelenleg milyen végzettségetek és nyelvtudásotok van, de a külföldi munkavállaláshoz mindkettő előfeltétel, valamint saját tőke is kell bőven (mert lehet, hogy hónapokig nem találtok munkát és kint az élet iszonyú drága, az utazás költségeiről nem is szólva; pont tegnap olvastam egy ezzel foglalkozó blogot, ott azt írták, hogy 200-300ezer alatt felesleges belevágni). Szóval, jó eséllyel éhen fogtok halni, a kérdés csak az, hogy a magyar vagy külföldi utcákon... Aranyszabály, hogy a bankkal nem szabad b@szakodni, mert úgyis ti húzzátok a rövidebbet.


Sokkal jobb az 1. ill. 2. verzió vagyis, hogy fizetitek a hitelt, cserébe kapsz valamekkora tulajdonjogot a lakásban, ráadásul, ha sikerül egy albérlőt szerezni, akkor az hatalmas könnyítés lenne. Amennyiben pedig nagyon jól beszéltek valamilyen idegen nyelvet és piacképes szakmátok van, akkor meg lehetne próbálni, hogy egyikőtök kimegy külföldre és ott relatíve rövid idő alatt megkeres annyit, amennyiből rendezhető a hitel. Ráadásul, jó eséllyel a frank árfolyama is lassan elindul lefelé, mert ez az árfolyam nem tartható hosszútávon a svájciaknak (mert nekik összeomlana a gazdaságuk, mert nem tudnának a drága frank miatt exportálni).

2011. aug. 12. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

"ezért a bank átadja a tartozást egy behajtó cégnek"


Erről a középkori egyház gyakorlata jut eszembe. Az eretnekeket átadták a világi hatóságoknak, hajtsák végre ők az ítéletet.


Mi van ha kivándorlunk Ausztráliába, ott dolgozunk és állampolgárságot kapunk, a magyar állampolgárságot pedig visszaadjuk. A világ túlfelén is elérne a bank? A magyar igazságszolgáltatás Uniós országból nem tud felelősségre vonni egy gyerekgyilkost, a banknak meg nincs akadály?


Tesóm nem támogatja a szoba kiadás ötletét.


Testvérem évekig külföldön dolgozott, az angolt folyékonyan beszéli. A végzettsége állattartással kapcsolatos. Ő szerintem simán kimehetne, ez a téma napirenden is van. Ha euróban kapja a fizetését, akkor is forintban kell törlesztenie?


Én nem beszélni nyelvet, mondhatnám a magyart sem, a kommunikációs képességem a béka feneke alatt. Gyakran olvasok angol szöveget, annak 80%-át megértem, de az élő szót alig értem. A grafikai programokhoz, nyomtatáshoz, nyomdászathoz értek. Nem művészi, csupán szakmai/melós színvonalon. Ha jól megtanulnám az angolt, e végzettséggel vajon piacképes lennék külhonban?


Tesóm azt szeretné ha megosztanám vele a hitel miatti veszteséget. Ez milyen arányban korrekt? 20, 30 vagy 40 százalék?


2008 előtt albérletben laktunk, mikor eladták alólunk az albérletet tesóm begorombult és akkor történt a baj, azaz a hitelfelvétel. Én nem támogattam, igaz nem is nagyon elleneztem a lakásvásárlást. A hitelhez kellet adóstárs, én marha meg aláírtam. Gondoltam üsse kő, úgyis albérlő leszek a lakásban, sok közöm nincs a hitelhez, hát most van.

2011. aug. 14. 02:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Én azt javasolnám, hogy költözzetek egy olcsóbb albérletbe, legalább ideiglenesen, akár a a minőségi lakhatás feladásával (de közel a munkahelyhez). Mondjuk addig amíg a lakás előtakarékossági befektetésed és az életbizti lejár. Akár a bp-i tesódhoz, most pang a piac, és olcsón adhatja ki. Ha kell vállald el a felújítását is, ha értesz hozzá, vagy vannak barátaid, akkor saját kezűleg.


Szülők+olyan cég aki fizeti a munkába járás költségeit (ő úgyis leírja adóból) is jó.


A bankkal meg kell próbálni beszélni, hogy rossz helyzet van, vagy megengedik a kedvezményes tőketörlesztést és forint hitelre váltást, vagy problémák lesznek. Nem tudom melyik bank, de egy ingyenes pénzügyi elemzést is futtathatsz valahol, sokat reklámoznak, hátha valami jobb banknál olcsóbbra kiváltható. Így tulajdont szerzel a lakásban.


Az arányairól pedig beszélj a tesóddal, oké, hogy "albérletként" laktál ott, de megóvtad az állagot is, ráadásul jószándékú testvérként laktál ott aki vigyáz rá amíg ő kint dolgozott (próbálta volna kiadni egy kisgyerekes családnak: két évente festés, padlószőnyeg csere amit nem fedez a kaució..) ráadásul biztosan felújítottad részben vagy legalább kifestetted.


Suzit ne add el (esetleg engedd át testvérnek lakhatásért, de nem kell átíratni,mert az is pénz kölcsönadási papírt írjatok, ha gyorsan hajt/parkol azért legyen valamid), buknál rajta, de is használd túl sűrűn egy esetleges meghibásodás nagyon a padlóra visz és ilyen benzinárakkal kész luxus.

2011. aug. 15. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!