Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Hogyan lehet kiszámolni az...

Hogyan lehet kiszámolni az árfolyamot?

Figyelt kérdés
Világos, hogyha nő a kereslet, akkor nő az árfolyam. De hogyan lehet ezt kiszámolni pontosan? Főleg azt nem értem, hogy végeredménybe mindig annyi eladás van, mint amennyi vétel, azaz a kettő mindig egyenlő, akkor miből lehet számolni?
2011. jan. 3. 21:42
 1/10 anonim ***** válasza:
Az árfolyamot nem kell kiszámolni, az a kereslet és a kínálat "találkozási pontja" vagyis legmagasabb vételi ajánlat és a legalacsonyabb eladási ajánlat ha ez a kettő összeér.
2011. jan. 3. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A kereslet nem egy szám, hanem az ár függvénye (és még sok egyéb körülményé, de ezeket most tekintsük állandónak). Ha x az ár, akkor a piacon jelenlévő szereplők összesen f(x) darabot vennének meg adot pillanatban. Ez nyilván egy monoton csökkenő függvény.

Ugyanígy a kínálat is egy függvény. Ha x az ár, akkor a piacon jelenlévő szereplők összesen g(x) darabot adnának el (termelnének meg, állítanának elő, nyújtják a szolgáltatást - terméktípustól függően) adot pillanatban. Ez pedig monoton nővő függvény.


Két extrém esetet leszámítva van egy pont (vagy egy intervallum), ahol f(x)=g(x). Ez határozza meg a piaci árat (árfolyamot).


Elnézést, hogy nem a tudományos jelöléseket használtam.

2011. jan. 3. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

A kereslet az bizony egy konkrét szám, amit Te írtál az a keresleti függvény.


Egyébként szerintem a kérdező nem a közgazdaságtani összefüggésekre gondolt, hanem pl. a tőzsdei kereskedésre, ahol kissé mások az összefüggések és ennek a Marshall-keresztnek nincs is értelme, mert ellentétel folyamatok vannak. Pl. ha egy részvényre nagy a kereslet, akkor az az árakat felfelé hajtja.

2011. jan. 3. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

ma 23:18

Formálisan igazad lehet, és előre is elnézést, hogy nem a szakzsargont használom. Természetesen a keresletfüggvény minden x-hez egy f(x) számot rendel, és ha x-et rögzítjük valahol (például 0-án, de lehet máshol is), akkor már egy konkrét számot kapunk, csak ebből nem lehet kiszámolni az árfolyamot (bár sok egyéb adat ismeretében létezhetnek klassz becslések). Viszont a kérdező - akiről fogalmam sincs, hogy mikroökonómia vizsgára készül-e; laikus érdeklődő; vagy valamilyen üzleti döntést akar hozni, és abban tanácstalan - reményeim szerint (a tévedés jogát fenntartom) a 22:44-es válaszomból értheti meg, hogy az árfolyam kiszámításához milyen információk kellenek. Persze, ez is csak egy sokrésztvevős kvázi homogén piacon működik jól.

2011. jan. 4. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem feltétlenül a tőzsdére gondoltam, bár érdekelne a tőzsdei árkalkuláció matematikája is. Azt értem, hogy mondjuk a zöldségpiacon a zöldségesek körülnéznek és érzésre lövik be az árat attól függően, hogy mellettük mik az árak, és mekkora sorok vannak. De az érdekel, hogy miként kalkulálják automatikusan az árat az elektronikus rendszerek. A tőzsdén gyorsan mozognak az árak, és nagy a pénzforgalom, tehát még ott is érteni vélem esetleg. De mi van mondjuk a befektetési jegyekkel. Mondjuk egy CIB feltörekfő részvénypiaci alappal? Ez mindig eladható vagy vehető az aznapi árfolyammal, ha jól tudom. Vagy itt egyszerűen az történik, hogy a bank garanciát vállal az aktuális árfolyamra akkor is, ha épp nincs aki meg szeretné venni? És már csak a másnapi vagy következő árfolyam kalkulációba számítja be a kereslet változását?
2011. jan. 4. 07:28
 6/10 Frontosa ***** válasza:

A befektetési alapok hozama nem a kereslet-kínálat viszonyából tevődik össze, hanem a mögöttes eszközök (pl.részvények, kötvények) teljesítményétől.

A kérdéses bef. alap feltörekvő országok részvényeit tartalmazza.

Üdv,

2011. jan. 4. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Azt mondod hogy nem számít, hogy mindenki azt akar venni, akkor is ugyanannyiba fog kerülni?
2011. jan. 4. 09:44
 8/10 Frontosa ***** válasza:

Az alap csak egy ,,portfoliót" állít össze meghatározott fejlődő piaci részvényekből. Mivel sok részvényt fog össze különböző súllyal, így valamilyen szinten hat az árfolyamokra ha mindenki pont ezt az alapot veszi meg (ez nehezen hihető, mivel Mo-n ha egy alapban van 10 Milliárd Ft tőke az igen jónak mondható), minél nagyobb súllyal szerepel benne valamilyen értékpapír annál inkább hat az árfolyamára. De pont e miatt nem jelentős a bef.alapok súllya, mivel nem egy adott értékpapírba helyezi a teljes eszközállományt hanem többe, így megoszlik.

Pl. a Pioneer alapkezelő kínai alapjában legnagyobb súllyal szereplő értékpapír a China Construction Bank 6.5-7%-al szerepel, tehát a bef. alapban lévő tőke ennyi %-a hat a China Construction Bank árfolyamára.

Üdv,

2011. jan. 4. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

09:44

Számít, csak nem úgy. 8:58 hsz-ével összhangban nézzünk egy primitív példát. Ha egy befektetési alapban szerepel a MOL részvény (szignifikáns súllyal) és a MOL részvény ára elkezd emelkedni bármilyen okból (míg a portfólió többi részének lényegében nem változik az árfolyama, akkor a befektetési alap értéke fölmegy. A MOl részvény árváltozásának oka lehet a kereslet növekedése függetlenül attól, hogy direkt a MOL iránt vagy MOL-t tartalmazó BA-k iránt nőtt meg a kereslet (általában egyszerre történnek meg ezek). Tehát a BA iránti kereslet-kínálat változás hatással van az árra, hiszen ez pont a teljes portfólió iránt jelenik meg, csak éppen ez a hatás elenyésző lehet. Az egyes értékpapírok forgalmának kis része bonyolítódik lényegében bármely konkrét BA-n keresztül. Ha az összes BA-t egyben nézzük, akkor már más a helyzet, de ez más téma.

2011. jan. 4. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Az alap árfolyama tehát mindig a benne lévő részvények árfolyama súlyozva? Illetve ha van osztalék, akkor az hozzáadódik az alap tőkéjéhez?
2011. jan. 4. 13:06

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!