Fundamenta vagy OTP Lakástakarék?
21 éves vagyok, és gondolkozok azon h csatlakozok valamelyikhez.
A 4 éves futamidőn gondolkozok, és havi 10 e ftot tudok befizetni.
Megéri csatlakozni ezekhez? vagy inkább kössem le a pénzem máshogy?
Nme éri meg. A Fundamenta csak akkor fizet,ha lakást is veszel,akkor is mindenbe beleköt.
A bankok közül pedig az OTP a legrosszabb választás.
Az előző válaszolónak kizárólag abban van igaza, hogy csak akkor éri meg ilyen szerződést kötni, ha már van, vagy lesz a neveden egy lakás a lejáratkor, vagy tervezed a vásárlását, vagy esetleg van megbízható családtagod, akinek van lakása... (Tévedés, hogy csak lakásvásárlásra lehet elkölteni ezt a pénzt.)
Nagyon is megéri ilyen szerződést kötni, ugyanis a 4 éves szerződés garantált kamata évente 14.39% kamatadó mentesen! Ha valaki tud ennél jobbat, biztosabbat kockázat mentesen, az szóljon, szívesen meghallgatom.
Bármelyik bank ajánlatát megnézheted, az ilyen kis összegű megtakarítások kamatai messze elmaradnak a 14,39%-tól, még a harmadára sem számíthatsz, mert le kell vonni a kamatadót a reklámokban hallható kamatokból.
Az már csak hab a tortán, hogy az ilyen megtakarításokhoz jár egy államilag támogatott, fix, alacsony kamatú hitel is, ráadásul most december végéig van egy akció is ezekre a termékekre.
Érdemes utánaolvasni, a kormány azt tervezi, hogy a jövőben kibővíti a kedvezmények körét, az ilyen típusú szerződésekhez szeretné kötni a különböző állami támogatásokat.
Ha valóban szeretnél egy ilyen megtakarítást, írj privátban, szívesen segítek mindenben.
ki tudja, hogy mi lesz itt 4 év múlva...
és a részletek is érdekesek lehetnek...
A lakástakarék pénztárak zárt rendszerek, kivételesen ebbe nem nyúlhat bele senki, amióta ilyen szerződések léteznek, a meglévő szerződésekre ugyanazok a szabályok vonatkoznak évtized múlva is.
A betéti kamat és a hitel kamat is FIX teljesen a futamidő végéig, ez eddig is így volt, ezután sem változtatható.
Pont ettől egyedi és kiszámítható mindenkinek.
Szia!
Mi pont tegnap kötöttünk az otp-nél egyet,ez a második,most a férjem nevére kötöttük.Havi 5800-at fizetünk ,8 év múlva 810ezer lesz belőle.Nekünk hitelkiváltásra kell,8 év mulva kb ennyi lesz vissza a hitelünkből.Most nem kellett számlanyitási díjat fizetni,az előzőnél 13ezer volt.Szerintem jó ötlet,de ha csak 10ezret teszel félre abból nem veszel lakást.Én úgy tudom,hogy 2009 június után kötött lakástakarékot csak lakáscélra lehet felhasználni,mindent szálával kell bizonyítani.
Tegyük tisztába a dolgokat.
Először is, felmerült itt, hogy államilag támogatott hitel jár utána. A fenéket, ilyen nincs, a takarékosság van államilag támogatva, nyilván aki belegondol, éppen azért van a Fundamentánál és az OTP Hitel és Lakás termékcsaládjánál olyan kiugróan alacsony hitelkamat, mert a betéti kamat is alacsony, ami megtakarításnál van, hiszen éppen amit befizetsz, azt adják ki hitelnek más lakáskasszásnak. Az OTP Hozam termékcsaládnál magasabb a betéti kamat(1,5% helyett 3%), de magasabb a hitel kamat is, és kisebb a felvehető összeg. Éppen ezért, aki a végén nem szeretne hitelt felvenni, vagy fogalma nincsen arról, hogy szeretne-e, annak ajánlott a Hozam termékcsaládot választani.
Amiért nagyon megéri a lakáskassza, az az állami támogatás. Hozzáadnak a befizetésekhez 30%-ot, de legfeljebb évi 72 ezret. Ez azt jelenti, hogy leginkább a havi 20 ezres befizetést érdemes választani, ezzel lehet maximálisan kihasználni, persze ha valakinek 4 év múlva egy kisebb lakásfelújításra kell, és kisebb összeg is elég, akkor lehet kisebbet is választani. Az állami támogatás jellege miatt nyilván a legrövidebb futamidő hozza arányaiban a legnagyobb hozamot. Én az 5 év 1 hónapot választottam, és így még bőven jóval jobb, mint a bankbetét, ha hosszabbítanám 8 évre, valószínűleg akkor is, de nyilván nem lehet előre tudni, 5 év múlva mennyi lesz az infláció.
Aki lakást akar venni 4-8 év múlva, azoknak a következőt javaslom:
Egy házaspár mindkét tagja köthet lakáskasszát, sőt akárhány családtag. Több lakáskasszát összeadva el lehet költeni egy lakásra, csak annyi a feltétele, hogy mindegyik lakáskassza tulajdonosa szerezzen tulajdonjogot a lakásban. Ezen felül még érdemes félretenni pénzt bankbetétben is, hiszen 2 lakáskassza még átlag környéken kevés egy házhoz vagy lakáshoz. Viszont nem éri meg pl. havi 15 ezret lakáskasszába, havi 10 ezret bankbetétbe tenni, mert sokkal jobb buli, ha ez 20-5, hiszen a lakáskassza sokkal jobb hozamot ad az állami támogatás miatt.
Ja és van még egy szerződéses összeg(megtakarítás+állami támogatás+betéti kamat+felvehető hitel) 1%-át kitevő belépési díj. Ez nekem 35 ezer lett volna, de nem kellett befizetnem, mert számlanyitási akció van az otp-nél, azaz ez díjmentes(érdekes, hogy a honlapjukon nov 15 és dec 31 között van, mikor kötöttem akkor nov 14-ig volt ugyanez.
A másik, hogy a 20 ezres befizetés valójában 20150, mert van számlavezetési díj is. Ez azért nem jelentős szerintem a hozamhoz képest.
Ezen kívül ami még hátulütője a dolognak, hogy ha mondjuk 61 hónapra szerződök, akkor 61 hónap múlva döntök arról mi legyen(hosszabbítás többféle lehetőséggel vagy kiutalás), ha a kiutalást választom, utána még minimum 3 hónap, amíg kiutalják, ezt érdemes belekalkulálni.
Hát úgy összességében nekem ez az egész nem tetszik…
Nemhogy 61 hónapra, de 3 hónapra se kötném le magamat…
Bankbetétbe pedig semmilyen körülmények között se tenném a pénzem…
Nem osztom a 09.23-as véleményét. Ahhoz, hogy az ember valamit tudjon kezdeni az életével, bele tudjon fogni valamibe, a legtöbb esetben pénz kell. Aki nem szeretne egész életében máról holnapra élni, annak tervekre van szükség, a tervek megvalósításához pedig többnyire tőke kell. Lehet a vakszerencsében is bízni, csak épp nem az a gyakori.
Semmiből csak a semmit lehet megvalósítani, pénzből pedig több pénzt...
12:56-os! Félreértetted a 09.23-as véleményét:)
Mindössze arra céloztam, hogy
1. a bankbetét nem befektetés
2. és az efféle feltételekhez kötött változat sem
A bankbetét mindössze arra jelent garanciát, hogy szép lassan (vagy gyorsan) elinflálják a pénzed.
Elvégre a részleges tartalékolású bank nem hitelt közvetít, hanem hitelkihelyezéssel a semmiből pénzt teremt, tehát privilegizált helyzetben jövedelem és vagyon-újraelosztást végez.
Ergo
Lényegébe soha sem érdemes bankbetétben tartani pénzt
Manapság meg különösen nem.
2008-ban a bankrendszer csődbement, ami azóta zajlik az nem válságkezelés hanem hatalomátmentés.
A folyamatos” pénznyomtatás” (QE1, QE2,” ország mentésnek” álcázott bankmentések, stb. mindössze tüneti kezelésről szólnak, ez a rendszer ugyanúgy csődben van, mint 2008-ban. Már csak a pénznyomtatásban reménykedhetnek, ez pedig még a legjobb esetben is óhatatlanul jelentős árinflácóval fog végződni… vagy sokkal rosszabbal…
Vagyis
Elinflálják a megtakarítások és a fix jövedelmek jelentős részét.
Jobb ha tisztában van ezzel az aki 4 évre leköti a pénzét…
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!