Hogyan épül fel egy bank?
Itt munkakörökre lennék kíváncsi. Mik a lépcsőfokok egy banknak a ranglétráján?
Szóval bemegyek a bankfiókba, hogy betegyem a pénzt a számlámra, és egy fiatal kis ügyintéző ott ül az üveg mögött aki rám akar majd sózni valami rossz befektetést.
Ez az alja a banki alkalmazottnak (gondolom) hogyha a takarítót meg biztiőrt nem vesszük annak.
A teteje az Csányi Sándor, Surányi, és társaik.
Mi van ezek között? Gondolom a kis bivalybsznádi bankfióknak van egy vezetője aki felügyeli, hogy elég szemetet adtak e el az üveg mögött ülő ügyintézők a nyugdíjasoknak. E között a két lépcsőfok között van még valaki? Bár igazából arra lennék kíváncsi, hogy ettől fölfelé mik vannak.
Nyilván egy hosszú ranglétra van az olyan figurákig, mint amilyen magasságban Surányi és társai vannak.
Szóval hogyan épül fel egy bank? Milyen részei vannak? Hány ilyen ranglétra van?
Hol lehetne ezekről többet tudni vagy olvasni?
Köszönöm a segítséget
Van az értékesítési terület, illetve front office: a fióki ügyfélszolgálatostól a vállalati ügyfélkapcsolati managereken át a fiókvezetőkig. Sokféle piramis és szerkezet lehet az értékesítési területen különböző szintekkel, felelősségi körökkel. A bank profiljától függően különböző ügyféltípusokhoz más-más frontoffice tartozhat: lakosság, kkv, nagyvállalatok és önkormányzatok, más bankok…
Van a back office, az adminisztráció. Itt nagyon sok féle feladat van, a számlavezetés támogatása, ahol manuális beavatkozás szükséges a tranzakciók feldolgozásához, főleg komplexebb ügyleteknél pl derivatíváknál.
Kockázatkezelési terület. A hitelbírálattól, a hitelek felülvizsgálatán, monitoringján át, a kockázati limitek és kockázati étvágy meghatározásáig, részvétel a stratégia kialakításában, a hitelportfolio minősítése, a várható hitelezési veszteség becslése, modellezése, kiszámítása..
ALM, Treasury: a banki mérleg egyensúlyának biztosítása, likviditás előrejelzése, biztosítása, limitfigyelés, felesleges likviditás lekötése, kamatkockázat kezelése pl fedezeti ügyletekkel (kamatderivatívákkal), lejárati összhang biztosítása amennyire lehet, devizakitettség ellenőrzése, limiten belül tartása, devizakockázatok fedezése, értékpapír, derivatív ügyletek értékelése
Pénzügy&számvitel: könyvelés, zárás, pénzügyi kimutatások elkészítése, belső management reporting és controlling feladatok (pl tervezés, ellenőrzés), felügyeleti adatszolgáltatás, audit koordinálása, adók
Belső ellenőrzés, compliance: ezek a csalások, szabálytalanságok, működési kockázatok ellen védő területek
Jog: a bank képviselete a peres ügyekben
Igazgatóság: a bank üzleti, kockázatkezelési, ALM, stb stratégiájának kidolgozása és végrehajtása, ellenőrzése.
Felügyelőbizottság: az igazgatóság ellenőrzése, a részvényesek érdekeinek képviselete, az auditorok (külső - belső) beszámoltatása
Közgyűlés: részvényesek döntéshozatali fóruma
Nagyon szuper, köszönöm.
Milyen végzettség, és mennyi idő szükséges ahhoz, hogy valaki egy bank igazgatóságába be tudjon kerülni például?
Ezek közül a területek közül, hol lehet a legjobban keresni? Gondolom ez is az igazgatóság? És itt most a hivatalos fizetésre gondolok, nem arra, hogy milyen insider infókra látok rá.
Te nagyon értesz hozzá látom. Mit tanultál? Vagy ebben a világban dolgozol?
Ha az igazgatók fizujára vagy kíváncsi, javaslom elolvasásra bármely tőzsdén jegyzett bank, pl a BNP Paribas éves jelentését. De a bank működéséről meg a pénzügyeiről is részletes képet kaphatsz.
Ott a 86. oldaltól részletezik az igazgatósági tagok teljes kompenzációját, pl a vezérigazgató (88.o) 1.843.000 euró fizut tett zsebre 2023-ban, további 1.877.648 eurót keresett, amit 2024 és 25 folyamán fizetnek ki neki, mert ez a változó bér függ még bizonyos mutatószámoktól. (Viszont kifizették neki az előző években kiérdemelt mozgóbért az év során, 1775057 eurót) 610.217 euró hosszú távú bónusz 2023-ra eső része, 64758 euró juttatás az igazgatótanácsi tagságért meg 6267 euró egyéb természetbeni juttatás.
A 36.oldalon olvashatsz még a hátteréről, végzettségéről, meg hogy a BNP vezérigazgatói posztja mellett milyen más tisztségekre is jut ideje, bizottsági tagságok, más vállalatok igazgatóságában elfoglalt hely (Carrefour, Pierre Fabre Group) stb.
(Igen, ebben a világban dolgozom, közgazdász vagyok hogy általánosan fogalmazzak)
Magyarországon dolgozol? Feltételezem a BNPnél voltál ha pont ezt szemelted ki a válaszban?
Marx Károlyon végeztél? Én vidéki egyetemre tervezek menni, mert nem szeretem Budapestet. Mondjuk szeretnék majd mesterre menni Hollandiába.
Milyen magas pozícióban vagy? Surányi féle embereket ismersz, ismertél?
Mondjuk egy OTP igazgatósági tanácsában ülő emberek milyen fizetéseket kapnak? Hogy magyar viszonylatról is legyen elképzelésem...
Köszi egyébként, át fogom olvasni ezt amit küldtél, kíváncsi vagyok.
Ha most alapszakra Gazdálkodás menedzsment szakra tervezek menni, az kezdésnek jó? Külföldön láttam hogy vannak kifejezetten bankinggel foglalkozó mesterképzések. Ilyen irányba akarok majd menni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!