Meglehet élni,úgy ha a fizetésem 45%-át fizetem ki lakáshitelnek?
Nem perdöntő ide, hogy valahonnan megvan az 50% önerő, az a kérdés, eddig havonta mennyit tettél félre a kb. 350 000-es fizetésedből.
1. Félretettél mondjuk 3-6 éven át havi 170 000 Ft-ot, és tudtad a maradékból menedzselni az életed?
2. Az előtted álló 20 évben is megfelel ez az életmód?
3. Még min. 5-6 millió egyéb költsége is lesz ennek a lakásvásárlásnak, ha első lakóingatlan, és ha nulláról kell berendezni a lakást, és ha még ott bármit felújítani, javítani kell.
Nyilván idő, míg elkölt rá az ember 5-6 milliót, akár 5 év is, de kelleni fog.
Eszedbe ne jusson!
Mi két fizetésre (összesen 600ezer kb, 3 éve) vettünk fel lakáshitelt, havi 100 eft törlesztővel. Akkor bírtuk is. És bár a törlesztő nem emelkedett, mert fixáltuk a kamatot, de a rezsi és a bolti árak emelkedtek. Erősen.
És azóta mindketten jobban fizető helyre kerültünk, de annyi a kiadás (hitel, rezsi, kaja), hogy hó végére szinte semmi nem marad. És nem gurmé kajákat eszünk, meg nem rendelgetünk napi szinten, főzök és havi 1-2 alkalommal rendelünk. Oká nálam glutén és laktózérzékenység miatt a kaja behatárolt, de akkor is. Még ha most ki is tudod fizetni és megélsz a maradékból, nem garantált, hogy ugyanez lesz a helyzet 3-5-10 év múlva is.
#20 Még az is nagyon necces. A SZÉP kártyával pl. nem érdemes számolni, mert bármikor elveheti a munkáltató. És ilyen fizetésnél még a 28% is elég sok. Abba gondolj bele, hogy a törlesztőn felül rezsi, kaja, közlekedés, háztartási kiadások, biztosítás, stb van és nem ártana megtakarításnak is maradni.
Kaja egy felnőttnek havi 80, rezsi egy átlagos lakásra 45, egy buszbérlet 10, háztartási kiadások 10, biztosítás 5, szórakozás 15, egyéb költségek 10, már összesen 175, tehát a törlesztővel együtt 283 lenne.
Úgy érdemes számolni, hogy ha most félre tudsz tenni annyit, mint a törlesztő - az esetleges albérlet + a fizetésed 20%-a, akkor meg lehet lépni, egyébként nem érdemes.
Szóval tegyük fel, most 80 ezret fizetsz az albérletért, 108 lenne a törlesztő, akkor ha most 108-80+74 = 102 kell legyen a havi megtakarításod, hogy be lehessen vállalni a hitelt.
#26 Ne akard már megmagyarázni szerencsétlennek, hogy a 45% hitel az jó. NEM JÓ! Másra is elkölt az ember 45%-ot? Igen, de abból ha szükséges vissza lehet fogni, a hitelt meg muszáj fizetni.
Hitel nélkül nem vesz lakást az ember, az igaz, de nagyon nem mindegy, mennyi a hitel! Ha közel a fizetése felét a hitel viszi el, akkor nem lesz miből élnie. Rezsi, kaja, egyéb dolgok és már el is fogyott a pénz, naprol napra fog élni, márpedig azt a nyomorgást semmilyen lakás nem éri meg.
Okos ember albérletre sem fizeti ki a fizetése 45%-át, akkor inkább éljen a szülőkkel az ember 30 éves koráig.
A JTM túl megengedő. Nettó 400 alatt 30%-ot, 400 és 600 között 40%-ot, 600 fölött 50%-ot engedélyeznék. Az emberek túlvállalják magukat, mert nem tudnak bánni a pénzzel.
A lakás pedig lehet jó befektetés, de egyáltalán nem biztos. Ugyanis most már nem várható nagyobb áremelkedés, mivel a CSOK-nak hála elértük a nyugati ingatlanárakat, innen már nincs hova emelkedni, csak szinten maradni a nyugattal. Ki lenne ugyanis olyan őrült, hogy többet adjon egy koszos Budapesti ingatlanért, mint amennyiért a szép, tiszta Ausztriában kapna egyet.
Azon kívül az az ingatlan, amiben él az ember max az értékét növeli, de jövedelmet nem hoz. Jelen pillanatban pedig egy 6-7%-os állampapír is tud annyit, mint amit az 5-6%-ra várható ingatlanpiac tud hozni.
Az ingatlan áremelkedés lutri. 2017-18 óta olvasom mindenhol, hogy innen már nincs tér hova emelkedni, meg fog torpanni (látszik is a lassulás) visszaesés várható. Közben meg azt tapasztalom, hogy ahol én ~800e/m2 áron vettem lakást, ott most 1,2-1,3m/m2 az ár. (És ez nem a kínálati ár, konkrét szerződéseket küldözgetnek a garázsszint elővásárlási joga okán ezekkel a számokkal.)
Az nagy igazság, hogy a hitelt nem lehet egy adott élethelyzetben visszafogni, mint az egyéb költekezéseket (vagyis lehet, de nem büntetlenül.) Emiatt is kell minimum 3, de inkább 6 havi vésztartalékot képezni, illetve úgy törlesztőt választani, hogy ha 20-30%-kal emelkedne a részlet, vagy ennyit csökkene a fizetés se okozzon gondot a visszafizetés.
Ha a kérdező jelenleg a jövedelme 25%-át költi csak el, és a 75-öt félrerakja, akkor egész más a helyzet, mint fordított esetben. De ezt neki kell mérlegelnie, nekünk nem kell megmondani a pontos körülmények ismerete nélkül a tutit, max szempontokat felsorolni, ami a döntését segíti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!