Cib banknal van vmi jo befektetes mostansag 10-20 milliora?
Az aktívan kezelt alapok jelenleg alul teljesítik mondjuk az S&P 500-at, de mivan akkor, ha az AI fejlődése miatt a jobb predikciókkal az aktívan kezelt alapok jobbak lesznek később?
Ez is lehet diverzifikációs lehetőség, a nemesfém mellett akár.
“mivan akkor, ha az AI fejlődése miatt a jobb predikciókkal az aktívan kezelt alapok jobbak lesznek később?”
Ez nem lehetséges, mert ehhez emberek millióinak a gondolatait kell kiolvasnia mielőtt azok megfogannak, de játsszunk el a gondolattal. Ha az AI pontosan előre fogja tudni jelezni a vállalatok jövőbeli teljesítményét, akkor ez az információ hamar széles körben elterjedt lesz, az új információ beárazódik a részvényárakba és onnantól minden részvény kockázatmentes hozamot nyújtó kötvénnyé változik. Ez az elméleti végpont, ehhez képest mindig marad némi bizonytalanság, de minél többet szorít ki az AI, annál jobban csökkenni fog a részvények várható hozama. Az aktív alapkezelésnek ilyen körülmények közt sem lesz versenyelőnye.
De ott is sántít amit felhoztál, hogy miért is ülne valaki az AI prediktív képességeinek javulására várva aktív alapban? Miért korlátozódik az AI adta előny az alapkezelőkre? Csak ők férhetnek majd hozzá az AI előrejelzésekhez? Egyéni befektetők nem? 🙂
Valóban nem ármánykodás, hogy a bankok díjat számítanak fel az alapok kezeléséért. Hiszen a bankok ebből élnek. Mindenért díjat számítanak fel. Azokért a dolgokért is, amikért más bankok nem, vagy csak kevesebb díjat számítanak fel. Mert azok a bankok meg máshol hozzák be az így kiesett bevételt, hogy ugyanúgy a pénzüknél legyenek.
És igen, jelentős részben a bankok alapjainak azok a banki ügyfelek a befektetői, akik még arra is lusták/motiválatlanok, hogy egy kalkulátort keressenek, hogy melyik banknál kerül számukra kevesebbe ugyanaz a szolgáltatás. Meg az ugyanezekre az ügyfelekre célzott egyéb banki/biztosítási termékek is ugyanezekbe az alapokba fektetnek, amiket ugyanezek a bankok kínálnak, így már két szinten is beszedhetik a díjakat tőled a megtakarításaidból.
Egyszerű, kézenfekvő dolog, hogy ha már a bank ügyfele vagy, akkor az ő ajánlataik közt válogass, mintha más nem is létezne. Minél több akadály áll közted és a többi befektetési lehetsőségek között (pl. bróker szolgáltatásra külön előfizetni, milyen díjai is vannak, megérteni hogy hogyan is működik, stb), annál esélyesebb, hogy beéred azzal, amit készen eléd tesznek egyszerűen, kényelmesen és másmilyen felárakkal.
Mit gondolsz, miért reklámozza minden bank orrba-szájba a junior kártyáikat? Minél fiatalabban szoksz hozzá, hogy "ők a te bankod", annál kevésbé jut majd eszedbe később másikhoz menni.
A bankok "ingyenes pénzügyi tanácsadásai" pont arról szólnak, hogy abból a hatalmi pozícióból tárgyalnak veled, hogy ők mindent is tudnak a pénzügyekről, hiszen ők egy nagy bank. Mindenki más meg tudatlan hozzá, mint ahogyan te is az vagy. Úgyhogy majd ők jól megmondják neked, hogy mibe érdemes fektetned. Csak közben nem a te érdekeidet nézik, hanem a sajátjukat. Sőt egyáltalán nem biztos, hogy a bankfiókban ülő "pénzügyi tanácsadó" annyira képben van a pénzügyi termékekkel általánosságban, vagy hogy ismeri más bankok termékeit is, hogy össze tudja hasonlítani, mivel is járnál legjobban. Aki tényleg ennyire képben van, az valószínűleg már nem egy bankfiókban győzköd téged. De még ha képben is van, a fizetését attól a banktól kapja és azért kapja, hogy annak a banknak a termékeit adja el neked. Akár olyan áron is, hogy hülyeségeket beszél neked a költségekről.
Nézz utána magad a befektetések alapjainak, elég sok forrást lehet találni a neten ingyen is. Találsz fix díjas szakértőket is, akiknek ugyan fizetned kell az idejüket, mert nem ingyen adnak tanácsot. Cserébe viszont nem is akarnak neked semmit eladni, mert nem abból van pénzük.
“mivan akkor, ha az AI fejlődése miatt a jobb predikciókkal az aktívan kezelt alapok jobbak lesznek később?”
Ez nincsen, legfeljebb lesz. Majd akkor foglalkozunk az ilyen eshetőségekkel, ha egyszer bekövetkezik. Addig csupán képzelgés.
Nem feltétlenül kizárható, hogy egy nap majd így lesz. De amíg ténylegesen nem sikerül az aktívan kezelt alapoknak felülteljesíteniük az indexeket, addig ez csak egy hiú ábrándban való reménykedés. Eddig nem sikerült nekik, tehát nincs ilyen előnyük. Ezért aztán nincs is miért bízni benne. Majd ha fel tudnak mutatni ilyen eredményeket, akkor lehet értelme rajta gondolkodni, hogy emiatt mennyire éri meg ezeket választani. Amíg ez csupán reménykedés, addig nem érdemi érv az alapok mellett.
Ha pedig majd egyszer sikerül nekik jelentősen nagyobb eredményt hozniuk ilyen módszerrel (vagy bárhogyan), szerinted mi lesz majd az első lépésük a mostani helyzethez képest, ha a jelenlegi szolgáltatási szintet is el tudták eddig adni ilyen áron? Jól sejted. Nem ezek az alapok fognak AI segítséggel jobban teljesíteni, hanem létrehoznak a meglevők mellett AI alapokat, az elért nagyobb hozamaikat hirdetve - természetesen a magasabb hozamért cserébe magasabb díjakkal, hiszen a több pénzből több részesedés is jár annak, akinek a segítségét kérted annak a kitermelésében.
Egy halvány előnyük van ezeknek az alapoknak és más banki konstrukcióknak: Ha aközött kell választani, hogy vagy ez, vagy semmi más befektetés, akkor verhetetlen ajánlat, mert tényleg jobbak a semminél. Aki inkább nem fektet be egyáltalán, mert nem tud/akar utánanézni, hogy milyen alternatívái lehetnének a banki befektetéseinek, azok számára lehet jó ajánlat, hogy így legalább valamilyen befektetésük lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!