31 évesen érdemes nyugdíj-előtakarékossági számlát nyitni ha nem vagyok benne biztos, hogy 65 éves korom előtt nem rokkanok le vagy inkább jobb az államkötvény?
Sajnos krónikus betegségem van így esélyes, hogy idővel rokkant nyugdíjas leszek. Nos nem tudom ennek tükrében van-e értelme a nyugdíjas éveimre takarékossági számlát nyitni.
Ti mit tennétek a helyemben, ha fontos lenne a stabil folyamatosan megtakarítás a jövőre és az állapotromlásomra való tekintettel?
Igazából ezeknek a nyugdíj célú megtakarításoknak a nagyobb hányada is állampapírba van pakolva (legálabbis a nyugdíjpénztáraknak) . Én mondjuk azért inkább az nyugdíjpénztárat mondom, mert oda tud a munkáltató is tenni pénzt cafetéria címszó alatt. Van ahol van lehetőség erre. Én ezert nem javaslom ezt a takarékossági számlát.
Én is hasonló korosztály vagyok és tartok attól, hogy mire odaérek a korba, akkora már nem igazán lesz nyugdíj juttatás. Nem lesz fenntartható ez a rendszer, mivel már most sem az.
Ehhez a pénzhez pedig biztosan nem fogok nyúlni addig, amíg oda nem érek. Mivel adót fizetni utána, macera és miegymás.
Keress rá, elég sok helyen elmondták már a pénzügyi szakértők, hogy kb. BÁRMIBE fektess, csak ne nyugdíjpénztárba. Bármilyen pénzügyi termék, aminek a nevében a nyugdíj szó szerepel, általában rossz üzlet. Többnyire a megtakarításodból egy rakás pénzt elvonnak mindenféle kezelési költség címén, miközben sokkal nagyobb nyereséget elérhetnél, ha közvetlenül ugyanabba a befektetési formába tennéd a pénzed, csak te intéznéd, nem ők kezelnék.
Az ilyen nyugdíj előtakarékossági ajánlatok előszeretettel hitegetnek adókedvezménnyel, csak nézd meg, hogy összegszerűen mennyi adókedvezményt kaphatsz évente (ha egyáltalán van annyi bejelentett kereseted és adód) és hasonlítsd össze, hogy összegszerűen mennyi kezelési költséget vonnak le - amit nem az aktuális befizetésedből, hanem mindig az évek óta gyűlő befektetsésedből vonnak, vagyis évről-évre egyre nagyobb összeg a kezelési költség, miközben az adó kedvezmény összege fix.
A legtöbb nyugdíj alap ráadásul hivatalból közzé is teszi, hogy mibe, hova teszi a pénzed, szóval nem is nehéz kivitelezni, hogy ugyanazt csináld, mint ők. De simán találhatsz akár jobb befektetési formát is, mint amiket ők használnak. Ehhez mondjuk érdemes egy kicsit utána olvasni a befektetéseknek.
Ha eleve nem tervezel nyugdíjas korral, akkor pláne nem valószínű, hogy a nyugdíj célú megtakarítást érdemes lehet választanod, mivel ezekhez csak nagyon korlátozottan férhetsz hozzá a nyugdíjas kor előtt.
Egy általános célú befektetésnél te döntöd el, hogy tartod-e a nyugdíjig és gyarapodjon csak, vagy előbb elkezded másra felhasználni - esetleg egyik dolog helyett valami másba fekteted inkább be.
Ha netán nem éled meg a nyugdíjas kort, akkor feleslegesnek tűnhet arra tartalékolnod - és emiatt nélkülöznöd, amíg még élsz. Viszont a másik oldalról elég nagy pofára esés lesz az is, ha most csak legyintesz (mint sok fiatal teszi), hogy úgyse éled meg az öreg kort, minek nélkülözz amiatt most. Aztán meg a nyugdíjra nem lesz semmi tartalékod, amiből megélhetnél, miközben az állami nyugdíjból hideg vízre se fogja futni.
A nyugdíj mindig távolinak tűnik, azt hiszed, hogy ráérsz, vagy nem is kell vele foglalkozni. Aztán egyszer csak szembesülsz vele, hogy kellett volna, de már késő...
"Aztán meg a nyugdíjra nem lesz semmi tartalékod, amiből megélhetnél"
De én államkötvényt veszek orrba szájba. Vagy az nem jó? Ha nem akkor miért rosszabb mint egy nyugdíj előtakarékossági számla?
A nyugdíj előtakarékosságnál szerintem nem rosszabb, de attól függően, hogy mennyi pénzed van már államkötvényekben, érdemes lehet részvényeket, részvényalapokat, ETF-eket, egyéb pénzügyi termékeket is bevonni a portfólióba, hogy ne egy fajta termékben legyen minden befektetésed.
Nézz utána a pénzügyi tudatosság alapjainak, lehet róla hasznos és könnyen megérthető cikkeket, videókat, könyveket találni, amik sokat segíthetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!