Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mik a feltételei 15 millió...

Mik a feltételei 15 millió forint hitelnek?

Figyelt kérdés

Soha sem vettem még fel semmilyen hitelt, ezért egyáltalán nem vagyok tájékozott a témában.


Használt lakás vásárlása lenne a cél.


Milyen hitelt kell erre felvenni, lakáshitelt, személyi kölcsönt, vagy szabadon felhasználható hitelt?


Mekkora összegű fizetés szükséges ehhez és mennyi önerő?

Az önerő benne van a 15 millióban?


Vagy ha nem ilyen hitel, akkor a házra tett jelzálog hogyan működik meglévő ingatlan esetén?


szept. 4. 14:14
 1/9 anonim válasza:
100%

A használt lakás vásárlásához leginkább lakáshitel felvétele javasolt. Ez a hiteltípus kifejezetten ingatlanvásárlásra van kitalálva, és kedvezőbb feltételekkel rendelkezik, mint a személyi kölcsön vagy a szabad felhasználású hitel.


1. Lakáshitel jellemzői:

Alacsonyabb kamatok: A lakáshitelek általában alacsonyabb kamatlábbal rendelkeznek, mint a személyi kölcsönök vagy a szabad felhasználású hitelek.

Hosszabb futamidő: Akár 20-30 éves futamidőt is választhatsz, ami alacsonyabb havi törlesztőrészletet eredményezhet.

Kötött felhasználás: Csak ingatlanvásárlásra fordítható.

2. Önerő:

Az önerő az a saját pénz, amelyet a vásárlásra fordítasz, és amely nem hitel.

A magyarországi szabályok szerint a bankok általában az ingatlan értékének legfeljebb 80%-át finanszírozhatják hitelből, tehát az önerőnek legalább az ingatlan értékének 20%-át kell kitennie.

Ha a lakás 15 millió forintba kerül, akkor legalább 3 millió forint önerőre van szükséged, és a hitel összege legfeljebb 12 millió forint lehet.

3. Fizetés (jövedelmi feltételek):

A bankok a jövedelmed alapján döntenek a hitel jóváhagyásáról.

A JTM (Jövedelemarányos Törlesztési Mutató) szabály alapján a havi hiteltörlesztés nem haladhatja meg a jövedelmed egy bizonyos százalékát (általában 50%-át, de ez függ a jövedelem nagyságától és a hitel kamatperiódusától is).

Például, ha a havi törlesztőrészlet 100 000 forint, akkor legalább 200 000 forintos nettó jövedelem szükséges ahhoz, hogy ezt a hitelt fel tudd venni.

4. Önerő a 15 millió forintban:

Ha a 15 millió forint teljes összegébe beletartozik az önerő, akkor a hitel összege nem lehet 15 millió forint. A fenti példát követve, ha 15 millió forintos lakást vennél és 3 millió forint az önerőd, akkor a hitelösszeg maximum 12 millió forint lehet.

5. További költségek:

Fontos, hogy az ingatlanvásárlásnak vannak egyéb költségei is, például illeték, ügyvédi díj, értékbecslési díj, stb. Ezeket is figyelembe kell venni az önerő tervezésekor.

Összegzés:

Tehát a 15 millió forintos használt lakás vásárlásához lakáshitelt érdemes felvenni, ahol minimum 20% önerőre van szükség, és a jövedelmednek el kell bírnia a törlesztőrészletet a JTM szabályok szerint. Az önerő nem lehet része a 15 millió forintos hitelösszegnek, hanem külön kell rendelkezésre állnia.

szept. 4. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Lakáshitelek összehasonlítása, érdemes áttanulmányozni, és próbálgatni a kalkulátort.


[link]

szept. 4. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha lakóingatlant veszel, célszerű lakáshitelt felvenni, mert annak alacsonyabb a THM-je (teljes hiteldíj mutató, a hitel effektív kamatlába).


Ha ilyet veszel fel, akkor jelzáloggal terhelik meg a megvett ingatlant. Az összeget az eladónak utalja a bank, és te törleszted. Ha veszel egy lakást 40 millióért, és ebből 15 milliót hitelből fedezel akkor a maradék 25 millió az önrész. Ha a 15 milliót 8%-os THM-mel veszed fel 20 évre, akkor a havi fix törlesztőrészlet egyértelműen kijön: 123456 Ft.


A JTM mutatóra vonatkozó jogszabály értelmében a jövedelmed 50%-át nem haladhatja meg a hiteltörlesztő. Azaz ha más hitelt nem törlesztesz, akkor ezt a 15 milliót akkor kapod meg, ha van legalább havi 246912 forint nettó munkajövedelmed.


Ha nem törleszted a hitelt, bedőlsz, akkor a bank kényszerértékesíti az ingatlant. Tegyük fel, hogy ekkor még fennáll 10 millió tartozásod. Az ingatlan értéke mondjuk 30 millióra esik mert válság van. A bank árverésre bocsátja az ingatlant, megveszik nyomott áron 27 millióért. Abból a bank levonja a 10 millióját, a maradék 17 millió a tiéd. Utána az új tulajdonos kilakoltat így vagy úgy.

szept. 4. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat.


A jelzálog nem az, amikor egy meglévő tehermentes ingatlanra vesznek fel hitelt? Vagy annak más a neve? Mert ez is felmerült lehetőségként.

szept. 4. 14:40
 5/9 anonim ***** válasza:
#4 Jelzálogot felvehetsz a megvásárolni kívánt ingatlanra is, a legtöbb esetben ez történik lakáshitel esetén, hogy a jelzálogot a megvásárolt ingatlanra alkalmazzák. .
szept. 4. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Én arra gondolok, amikor van egy hitelmentes ingatlan, saját, vagy más tulajdona, és az a “fedezet” egy hitelhez. Vagy ilyen már nincs?
szept. 4. 15:26
 7/9 anonim ***** válasza:
59%

Az a “szabad felhasználású jelzáloghitel”.


A “jelzálog” szó az az ingatlanon létesített jogot jelöli, amin keresztül a bank hitelbiztosítékként értékesítheti, ha az adós megszegi a hitelszerződést.

szept. 4. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Igen, olyan lehetőség is létezik, amikor akár 100%-ban lakáshitelből vásárolsz úgy egy ingatlant, hogy egy másik ingatlant ajánlasz fel fedezetnek és csak arra kerül a jelzálog. Ezt hívják helyettesítő fedezetnek, de van, aki két ingatlant ajánl fel, tehát a megvásárolandót és a plusz ingatlant is, ha a helyettesítő fedezetnek nem elég az értéke a bank elvárása szerint.


Sok múlik pl azon is, hogy hol és mit szeretnél vásárolni?


Nem mindegy, hogy egy kis faluban egy vályogházat, vagy pl egy városban egy társasházi lakást és a jövedelmed is számít.

(egy hozzáértő)

szept. 4. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
7-es, tévedsz, nem csak szabadfelhasználású hitelt lehet úgy igényelni, hogy másik ingatlan a fedezet egy vásárláshoz, működik így a lakáshitel is.
szept. 4. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!