Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » "A kereskedelmi bank alapvető...

"A kereskedelmi bank alapvető szolgáltatása, hogy betéteket gyűjt és az így szerzett forrásokat kihelyezi" , ez most hogy van?

Figyelt kérdés

Találkozhatunk ezzel a mondattal több helyen, nagyon nem szeretnék belemenni csak nagy vonalakban szeretném érteni...


Lényegében Marcsi berak egy takarékszámlára 5 millió Ft-ot, amit a bank elvileg kihelyezhet hitelre, de igazság szerint Marcsi számlájáról a pénz tényleges nem tűnhet el, hiszen nem mondhatja a bank azt, hogy bocs de a te pénzedet most épp kihelyeztem Katinak...


Ha jól sejtem nincs olyan pénz amit valaki berak (kamatozik neki) de nem nyúlhat hozzá, tehát végülis a bank a betétek után gyűjtött forrást helyezi ki vagy sem?


aug. 17. 22:26
 1/5 anonim ***** válasza:

Amikor “pénzt raksz” a bankba, akkor kölcsönadod neki.


A bank mérlegében az eszközök közt megjelenik a beadott pénz, a kötelezettségek közt pedig ezzel egyenértékű tartozás feléd: a bankszámlaegyenleged.


Amikor hitelt nyújt és azt kiutalja a hitelfelvevőnek bankon kívülre, akkor - kihagyom az egyszerűség kedvéért a bankon belül végbemenő pénzteremtést - az eszközoldalon csökken a pénz, amit előzőleg betettél, és helyette keletkezik egy hitelkövetelés az adós felé. A te bankszámládat mindez nem is érinti.


Nos ha ekkor megpróbálsz fizetni vagy átutalni a bankszámládon lévő egyenleget, akkor a bank nem fogja tudni teljesíteni mert már nem pénz áll vele szemben hanem egy hitel amit valkinek nyújtott és az lassacskán törleszti. Ez az a helyzet amikor a bank likviditása elégtelen a kötelezettségei teljesítéséhez, és bedől.


Így a bankok nem hitelezik ki az összes betétből gyűjtött pénzt, hagynak likviditási tartalékot (jegybanki, bankközi számlák, államkötvények), hogy mindig legyen elegendő eszköz amivel teljesíthetik az átutalásokat, betétkivonásokat, a szokásos forgalmat. Persze az összes betétet egyidejűleg kivonni soha nem lehet, hisz egy idő után elfogyna a likvid tartalék… de ilyesmi csak bankpánik esetén fenyeget.

aug. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Tehát akkor lényegében az idézett mondat megállja a helyét, szóval igaz?
aug. 17. 23:17
 3/5 anonim ***** válasza:
Lényegében igaz az idézett mondat.
aug. 18. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az elmúlt hetekben sokadszorra kérdezed ezt.

Ha ennyire nem érted, akkor nem fog menni, hiába kérdezgeted újra és újra. Be kell iratkozni egy közgáz képzésre

aug. 18. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

1. Milyen elmúlt hetekben? Nemhogy az elmúlt hetekben de életem során sem tettem fel ezt a kérdést többször


2. Ha nem tudsz válaszolni a kérdésre, márpedig nem tudtál akkor minek vagy itt?


3. Milyen jogon próbálsz okoskodni nekem, hogy én hova iratkozzak be? Majd én eldöntöm, javasolgatni névtelenül én is tudnék neked... mégpedig, hogy amire nem tudsz válaszolni nyugodtan lehet tovább lapozni, majd más fog

aug. 18. 18:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!