Nagy általánosságban: megtakarításunk hány%-át tartsuk részvényekben?
Harmadolást javasol a klasszikus befektetési modell.
De az ember saját maga ha elkezd a befektetéseiről gondolkodni, egy egyéni ízlése lesz. Kockázat és életmód szempontjából.:)
Meg megvan mindennél, hogy mennyi pénzből érdemes belevágni. A tőzsdézésnek (és minden más befektetésnek) költsége van, egy bizonyos összeg alatt kevésbé éri meg.
Ezért személyiséghez és élethelyzethez is választja az ember.
Nekem 90% ingatlanban és aranyban van.
Az sem árt, ha nem minden pénzed ugyanabban az egy részvényben van, hanem több részvény között megosztva.
Hosszú távra még jobb, ha nem egy-egy cég részvényeibe fektetsz, hanem egész piacok, vagy akár régiók összes/főbb részvényeit összegyűjtő piaci indexalapokba (BUX, DAX, DOW, S&P500, NASDAQ, FTSE, stb) fektetsz. Lényegében ez olyan, mintha az adott indexben szereplő mindegyik részvényből vennél valamennyit (indexenként eltér, hogy melyik részvények vannak bennük és milyen arányban).
Ilyenkor nem egy-egy cég részvény árfolyamának az ingadozása rángatja magával a befektetéseid értékét, hanem egy ország teljes piaca, így van némi remény, hogy ha egyik iparág rosszabbul áll, másiknak a jobb helyzete felhúzza az átlagot.
Viszont ugyanazon a piacon több hasonló indexbe fektetni nem biztos, hogy érdemes, mert általában ugyanazok a giga vállalatok erősek bennük, így csak hiszed, hogy megosztod a kockázataidat, valójában viszont nem. Érdemes megnézni, hogy melyik index miből áll össze és egymást kiegészítő, kevésbé átfedő indexeket válogatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!