Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mit tudok ebben a helyzetben...

Mit tudok ebben a helyzetben tenni? (Hitel megöröklésének megakadályozása)

Figyelt kérdés

Na szóval, a helyzet az, hogy a szüleim elváltak, így a családi házunk 1/2 részét az édesapám, a másik felét az édesanyám kapta.

Ebben a házban lakunk a mai napig édesanyánkkal.

Apám a drága új felesége hatására hitelt vett fel 2016-ban amit azóta sem fizetnek, és egyre csak gyarapodik, a házunkra is ráterhelték.

A kérdésem az lenne, hogy apám halála után én és a testvéreim megörököljük-e a hatalmas összegű hitelt, amihez semmi közünk nincsen? Vagy van-e lehetőségünk az örökség lemondására? Ebben az esetben a teljes örökségről lemondanánk.

Valakinek volt-e hasonló esete? Hogyan végződött? Milyen lehetőségeink vannak?

20L



2024. jan. 21. 22:07
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
*Illetve ha a hitellel terhelt ház részt apám átiratja az én nevemre akkor a hitelt is megkapom?
2024. jan. 21. 22:16
 2/16 anonim ***** válasza:
61%

Az örökségről minden esetben le lehet mondani. Ha negatív az örökség, hülye lenne, aki elfogadja.


Amit viszont nem értek, hogy hogy tudott apád hitelt terhelni az új feleségével arra a házra, ami félig a régi feleségéé. Alapból hogy maradt közös vagyon az ingatlan a válás után?

2024. jan. 21. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
61%

Le lehet mondani az örökségről de csak együttesen, azaz az adósságok mellett a vagyont is bukod.


A lemondás esetén a fél ház is az államra száll a hitel adóssággal együtt.


Minthogy az ingatlant jelzálog terheli, ha a hitel kifizetése nem történik meg, kényszerértékesítésre kerül az ingatlan. A vételár felét megkapjátok ti, a másik feléből a hitelezőt elégítik ki, a fennmaradó összeg marad az államnál.


Olyan nincs, hogy apád a nevedre íratja az ő felét, kivonva a fedezetet a hitel alól. (Az bűncselekmény)

2024. jan. 21. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
61%
A hagyatékit vissta kell utasítani ( a lemondás más). Ebben az esetben a törvény szerinti következő örökös jogosult öröklni. Ha a gyerekei visszautasítják akkor az új feleség akinek egyébként is jár belőle egy gyermekrésznyi. Ha mindenki visszautasítja akkor a magyar államé lesz aki értékesíteni fogja valószínűleg.
2024. jan. 21. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

Az örökségről minden esetben le lehet mondani. Ha lemondasz róla, akkor nem csak a tartozásról mondasz le, hanem az örökölt vagyonról is (már ha van).

Ha lemondtál róla, akkor helyedre a következő örökös lép. Ha minden szóba jöhető örökös lemond az örökségről, akkor az állam örökli meg mind az ingatlanban lévő tulajdonrészt, mind a tartozást.


Apád a hozzájárulásod nélkül nem tudja a nevedre íratni az ő részét. Nem azért, mert ez fedezetelvonás lenne (mert nem az), hanem azért, mert anélkül nem tudja megtenni, hogy te hozzá nem járulnál. Még ajándékozás esetén is alá kell írnod, hogy elfogadod az ajándékot tőle, csak akkor lesz a tied. Addig nem.


Minden ingatlan eltulajdonítható (eladható, elajándékozható) mind jelzálogjoggal, mind végrehajtási joggal terhelten is. Akkor nem megy ilyen egyszerűen, ha elidegenítési és terhelési tilalom is be van jegyezve rá, mivel ebben az esetben kizárólag a jelzálogjogosult beleegyezésével tulajdonítható el.

Ha megtörténik az eltulajdonítás, attól még mind a jelzálogjog, mind a végrehajtási jog rajta marad az ingatlanon és úgymond "átszáll" az új tulajdonosra az ingatlanfedezeti teher. Magyarul: Ha nem fizeti ki akár az eredeti adós, akár az új tulaj az ingatlant terhelő tartozást (vagy bárki más), árverésen értékesíthető, és ezt az új tulajdonos köteles tűrni. Ennek tudatában veszi meg, vagy fogadja el ajándékként az ingatlant.


Ha csak jelzálogjog van az ingatlanon, az kevés ahhoz, hogy árverezhető legyen. A jelzálogjog azt a célt szolgálja, hogy ne tudjon elévülni az ingatlanra bejegyzett követelés. Ahhoz, hogy árverezni lehessen végrehajtási jognak kell rajta lenni.


Az borítékolható, hogy árverezés esetén egy fél ház/lakás nem igen piacképes. Viszont akár kedvező lehetőség is lehet arra, hogy kivásároljátok a valamikori örököst az ingatlanból, ha van rá anyagi fedezet.

Ennek többféle módja is létezik.

2024. jan. 22. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

Mégegyszer írom, lemondani a hagyatékról azt jelenti, hogy valaki javára lemondassz, viszont közbenső örökös maradsz és a hagyaték rádeső részéig (amiről lemondtál) a tartozásokért felelsz.

A hagyatékot vissza kell utasítani.

2024. jan. 22. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
36%

Lehet, hogy ha anyád kifizeti apádat és nem kiebrudálja a házból, amiben az apád fél vagyona is benne van, hogy boldoguljon egyedül a vagyona nélkül, akkor nem kellett hitelt felvennie.


Egyébként felesleges előre izgulni az örökségenn, mert ha apád tartozása eljut egy bizonyos pontig, akkor ráterhelődik az ingóságaira is a végrehajtás és megindul majd a per, hogy el kell árverezni a házat, hogy a felének értékéből apád adósságàt behajtsák.


Szóval, nem is igen kell azon gondolkodnod, milyen formában öröklöd majd a házat, mert semmilyenben.

2024. jan. 22. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
#7 Ahogy te fogalmaztál, anyám nem ,,kiebrudálta" a házból apámat. Bár amiatt amit tett simán megérdemelte volna. Ne pofázz bele olyan dolgokba amihez semmi közöd. Nem erre irányult a kérdésem...
2024. jan. 22. 08:51
 9/16 anonim ***** válasza:
47%

Hát ne haragudj, de ha mindkettejük tulajdona a ház, és csak anyád lakik benne, akkor de, ő sem túl korrekt apáddal szemben.


Az, hogy ki mit tett, tök irreleváns abból a szempontból, kié a ház. Változtass kicsit a nêzőpontodon, mert nyilván apád pont azért vett fel hitelt, mert ott hagyta anyádnak a házat, amit akár el is adathatott volna nyugodtan, hogy vigye a felének az értékét, de nem tette meg. Szóval anyád hálás lehet neki.


Persze, még megteheti. Vagy ha nem fizeti a hitelt, majd megteszi a végrehajtó 1-2-3 éven belül, úgyhogy anyád is jobban jár, ha elkezd gondolkodni rajta, hova megy akkor.


Olyan meg nincs, hogy öröklésnél a hitelt nem fogadod el, de a házat igen.

2024. jan. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
#9 Tudod mit, hagyjuk. Egészségedre.
2024. jan. 22. 14:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!