Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A Credit Suisse kapcsán miért...

A Credit Suisse kapcsán miért csinál mindenki úgy mintha sosem lett volna ilyesmi Svájcban? A Solothurni Kantonalbank csődjére senki sem emlékszik?

Figyelt kérdés

Svájcban a Kantonalbankok megbízható bankoknak számítanak. Minden kantonban másik működik, melyek mind autonóm funkcióval rendelkeznek. Viszont volt egy kanton, ahol nem találtam Kantonalbankot. Ez Solothurn.


Nem értettem, hogy miért pont Solothurn kantonban nincs Kantonalbank, szemben az összes többivel. Míg utánanézve meg nem tudtam, hogy volt egy igen komoly bankcsőd botrány a kilencvenes években. Erről soha senkitől nem hallottam, meg valahogy nem is említették sehol.


Mi az oka, hogy a Solothurni Kantonalbank csődjéről ennyire megfeledkezett mindenki?


Illetve, aki jártasabb a pénzügyi-banki szférában az tud erről valami többet? Illetve mi volt a tanulsága annak az esetnek?



#Svájc #bankcsőd #Solothurn #Kantonalbank #Olten #Grenchen
2023. nov. 25. 18:31
 1/8 A kérdező kommentje:
Márcsak azért is vagyok kíváncsi erre, mert pont Solothurnban élek. És itt valahogy mindenki mélyen hallgat erről.
2023. nov. 25. 18:33
 2/8 anonim ***** válasza:

Szerinted hányan hallottak Magyarországon egy 25-30 évvel ezelőtti svájci regionális bankocska csődjéről?

Ugyanígy a svájciak mit tudnak vajon a 25-30 évvel ezelőtti magyar bankok vagy takarékszövetkezetek csődjéről?

2023. nov. 25. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Milyen a svájci Élet?
2023. nov. 25. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

#2


Itt most nyilván a pénzügyekkel komolyabban foglalkozókra gondolok. Illetve azokra is, akik akár hobbi szinten is, de kötvények, értékpapírok stb befektetésében is jártasabbak.

2023. nov. 25. 19:05
 5/8 A kérdező kommentje:

#2


A Kantonalbankok komoly bankoknak számítanak. Pl pl a Zürichi Kantonalbanknak a "total assets"-je majdnem egy hetede Svájc legnagyobb bankjához az UBS-hez képest.

2023. nov. 25. 19:09
 6/8 anonim ***** válasza:
Egy barátom a UBS egyik executive directora, majd megkérdezem neked a legközelebbi sörözésünk alkalmával! 😂
2023. nov. 25. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#3


Ezt a Svájcot inkább úgy képzeld el mintha csak egy terület lenne, amin belül van 26 különböző ország. Saját nyelvvel, történelemmel, kultúrával, törvényekkel stb.

Amikor autóval is mész ki van rakva a tábla amikor épp átérsz a másik kantonba, kb mint amikor az EU-ban egyik országból a másikba mész.


Magukra a svájciakra is jellemző, hogy amelyik kantonba születnek ott is halnak meg. De még a külföldiekre is elmondható, hogy ahova kerültek, ugyanabba a kantonban is maradnak később is. De ez nem is csoda, mert egyik kantonból a másikba költözérkor újra kell csinálni mindenféle bürokráciát meg papírmunkát, rendszámtáblát átíratni, biztosításokat mind kicserélni stb, tényleg mintha egy totál másik országba költöznél.

Nagyon jellemző rájuk, hogy mindegyikük csak a saját kantonjában gondolkodik. Tehát ha megkérdezel egy berni svájcit, hogy milyen autószerelőket vagy mondjuk fodrászokat tud, akkor szinte biztos, hogy csak szintén bern kantoni autószerelőket vagy fodrászokat fog mondani.


Amikor svájciak elmennek egyetemre az ország másik részébe, akkor arról úgy beszéltek mintha egy totál másik országba mennének peregrinálni.


Ezért ezek a Kantonalbankok is valamilyen szinten presztízs kérdést is jelentenek annak az adott kantonnak. "Állami bank"-nak számítanak. Ahogyan a Credit Suisse esetében is bedobtak egy likviditási mentőcsomagot.

De az, hogy a Solothurni bank esetében az állam (vagyis a "kanton") hagyta bedőlni a saját bankját az feltételezheti, hogy ott igencsak komoly probléma volt.


#6


Kösz 👍

Kíváncsi vagyok rá, tényleg.

Itt élsz te is?

2023. nov. 25. 19:32
 8/8 anonim ***** válasza:
Doch doch, das war ein grosses Thema damals. Csak a svajciak nem olyanok, mint a magyar nep, hogy nyalogatjak a regi sebeiket. Ez a tema lezarult, aktulis dolgokkal foglalkoznak, nem a multtal. De talaltam egy visszaemlekezest ehhez: "Als die Solothuner Kantonalbank pleite ging": [link]
2023. nov. 30. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!