Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » El tudná magyarázni valaki?

El tudná magyarázni valaki?

Figyelt kérdés

10 millióért állampapírt vettem, név érték csak 9,6 de érték papír értéknél ezt írja miután jóvá írták hogy 9,9. Nem értem ezek a számok most hogy jöttek ki.


Kamatfizetés 666000 lesz januárban.


Totál zöldfülű vagyok, úgyhogy gúnyolódást nem szeretnék kérni. Mintha totál dedos lennék leírná valaki? Mert a szakzsargonból nem értem.


2023. nov. 3. 07:33
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az ertekpapir ertekenel azt latod, hogy ha eladnad, mennyit kapnal erte. Eladaskor a nevertek 1%-at levonjak dijkent, ezert latsz ott 1%-kal kisebb osszeget mint amennyit beraktal.


Hogy a neverteked miert 9,6 millio forint, azt ugy lehet megerteni ha arra gondolsz, hogy vajon mennyi ertekpapirnak az erteke ad ki 10 millio forintot. Mivel a kamatfizetes idopontja es merteke nevertekenkent fix, adott nevertek egyre ertekesebb ahogy kozeledik a kamatfizetes idopontja. Gondolj bele, ha adok neked egy papirt 1 millio forintert es azt mondom, hogy ezert a papirert 12 honap mulva kapsz majd 100 ezer forint kamatot, vagy azt mondom, hogy ezert holnap kapsz 100 ezer forint kamatot, melyik esetben jarsz jobban? Az utobbiban termeszetesen mert az inflacio miatt a holnap 100 ezer forintja tobbet er mint 12 honap mulva 100 ezer forint.

Kamatfizeteskor te is ugyan annyi kamatot fogsz kapni adott nevertekre, mint akinek mar honapok ota van ilyen papirja, ezert neked ki kell fizetni az allampapirban levo eddig felhalmozott kamatot.


Kamarfizetes 666000: ez ugy jon ki, hogy a papirod nevertekre fizet jelenleg evi 14,75% kamatot. 9,6 milliora ez eves 1.416.000 forint. A te altalad valasztott allampapirt viszont csak augusztusban bocsajtottak ki, az elso kamatfizetesig igy csak kb 5,5 honap telik el a kibocsajtas ota, igy a fizetett kamat is idoaranyosan kevesebb.

2023. nov. 3. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
76%

10 millióért vettél 9,6 névértéket. A 0,4 különbség nagyrészt a felhalmozott kamat miatt van. Mivel januáronként fizet 0,666-ot, ezért a kamat az év folyamán felhalmozódik az állampapíron. Ha most vetted, akkor az utolsó január vége óta a 12 hónapból eltelt 9. 9/12 x 0,666 = 0,5 (ez kb a fent említett 0,4 kellene hogy legyen, ha pontosabban ismernénk a dátumokat és a számokat). Így te már a 0,666 helyett valójában csak 0,666-0,4=0,266-ot keresel a kamatfizetésig hátralévő 3 hónap alatt, mert a 0,666-ból kifizetted azt a 0,4 kamatot ami arra az időre esik amíg nem volt nálad az értékpapír.


A 9,9 amit látsz az pedig a piaci érték. Ha el akarod most adni az állampapírt hogy pénzhez juss akkor ezt kapnád érte.

2023. nov. 3. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

ha totál zöldfülű vagy akkor egyenlőre a névértékkel és a piaci értékkel addig nem kell foglalkoznod amíg nem akarod idő előtt eladni az állampapírokat. A névérték kamatozik de mivel 100% körül van mindig (hol alatta hol felette kicsit) így 10 000 000 ft-nál csak egy két ezer forintot számít neked a névérték.

Az államkötvényeknél viszont kell fizetni 15% kamatadót, ezt kalkuláld bele majd.

2023. nov. 3. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

“Az államkötvényeknél viszont kell fizetni 15% kamatadót, ezt kalkuláld bele majd.”


Csak azoknál amiket 2019. Június (vagy július?) 1. előtt bocsátottak ki.

2023. nov. 3. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 krwkco ***** válasza:
31%

"Mintha totál dedos lennék leírná valaki?"

Nem dedósnak, csak rövidebben, mint az előttem szólók. :-)

"10 millióért állampapírt vettem, név érték csak 9,6"

PMÁP? A 9,6m névértéken túl ki kellett fizetned kb. 4% felhalmozott kamatot is.

"jóvá írták hogy 9,9"

Ennyiért venné meg a kincstár ebben a pillanatban. A névérték 99%-a (9,6m*0,99~=9,5m) plussz 4% felhalmozott kamat.

2023. nov. 3. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem kell vele foglalkoznod, a végén a befektetett összeget kapod vissza plusz a kamat kifizetéseket.


9,9 a piaci érték, ennyit kapnál vissza ha most eladnád.

9,6 a névérték, ezután kamatozik és nem a 10 millió után.

2023. nov. 3. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek így már világos :))
2023. nov. 3. 16:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!