79 milliós lakásra(belvárosi,megyszékhely), mekkora önrész kelhet?
Ahogy az egyik kommentelő már írta, 25-40 milliós önerő szükséges, több mindentől függ, banktól, igazolható jövedelmedtől stb.
Amire még számíts:
- illeték 4%, tehát minimum 3-3,2 millió Ft ekkora összeg körül
- az ügyvéd 0,5-1 %-t fog kérni a papírmunkához, az 400-800ezer Ft plusz költség
- egyéb költségek, például bejegyzés Földhivatalba, banki költségek átutaláskor stb.
- azt most nem részletezem, hogy egy lakás milyen költségekkel jár, lehet szükség lesz felújításra, festésre, új berendezésre stb.
A törvényi maximum 20% önerő, de inkább 30% a jellemző. Egyébként pótfedezettel lehet akár 0 is (mert a fedezet max. 80%-a lehet a hitel). Ezen kívül van a jövedelem-törlesztőrészlet arányra is törvényi szabály, aminél szintén alkalmazhatnak szigorúbbat a bankok.
Amit a kamatos kamatról írnak, az hülyeség, az betétnél van, hitelnél nincs. A lakossági hiteleket általában annuitásos módon számolják (a havi törlesztő állandó, azon belül a kamat-tőke rész változik). De ezzel matematikusként nyilván tisztában vagy, ha külföldön éltél is.
És igen, a mostani kamatok mellett 20 éves futamidőnél közel a dupláját kell visszafizetni, de ezen sem illene matematikusként csodálkozni. A pénznek van jelen- és jövőbeli értéke. Ennek a pénznek a nagy részét nem mai értéken fogod kifizetni.
Az a száz nm-es lakás nem lesz neked kicsi?
Keress egy legalább 180 nm-est, abban sokkal jobban elférnél.
Segítek...
Mások ( = okosabbak) ezt úgy csinálják, hogy első lakásnak vesznek egy minigarzont. Amit aztán majd idővel cserélnek nagyobbra és nagyobbra. Finomítva ezzel a lakás méretét és helyét. Közben meg gyűjtögetnek...
Nem vagyok matematikus.
Miert kene garzont vegyek? 3an vagyunk(parom es a fiam)
"3an vagyunk"
El nem tudom képzelni, hogy ennek mi köze van a lakás árához.
Azt, hogy melyik lakást veszed meg, nem a létszámhoz kell kötni, hanem ahhoz, hogy mennyi pénzed van.
Márpedig a kérdésedből az jön le, hogy egy garzonravaló sincs.
Akinek nincs pénze, az nem megyeszékhelyen, nem belvárosi és nem 79 nm-es lakásban gondolkodik, hanem egy jó kis faluban, egy olyan házban, amit megengedhet magának.
Ma kiválasztod, holnap megveszed, holnapután beköltözhetsz. Közben a törlesztőrészlet meg a közös költség árát félretéve gyűjtögetsz, gyűjtögetsz, s idővel egyre közelebb kerülsz a belvároshoz.
:D Garzonravaló nincs? :D
hát a 70nek az 50%-a megvan...
Alapvetően 2 szabály van, amit z MNB előírt a bankoknak, de ezen belül még a bankok lehetnek szigorúbbak:
1. egy ingatlanra maximum a bank által becsült éréke 80%-áig lehet hitelt terhelni. Mivel azt írtad, kb a vételár 50%-a megvan önerőként, ezzel nem lesz gond.
2. a Jövedelem maximum 50%-a lehet hitel, ha 500E Ft-alatt van az összbevétel, efölött 60%-ig mehetnek el a bankok. Az, hogy milyen típusú jövedelemek fogad el a bank az bankonként eltérő lehet. Nem írtál semmit arról, hogy van-e jelenleg jövedelmetel, ha igen, miből származik és mennyi?
Ha megírod a paramétereket privátban, tudok segíteni.
Mivel van gyermeked, a CSOK-ra is jogosult vagy, ha idén vásárolsz ingatlant és így illetéket sem kellee fizetned.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!