Egy lakás árát bele mernétek tenni állampapírba?
A jelenlegi kamatkörnyezetben megérheti, hiszen még legalább 2-3 évig 10-20% között lesz az állampípr kamat, de a lakások nem drágulnak évente ennyit, sőt, most stagnálás, néhol csökkenés is van.
Kérdés, hogy jó áron el tudod-e adni a lakásod, és akarsz-e majd később másikat venni. Bérbeadásat érdemes még megfontolni, de abban is van kockázat bőven.
Féltenék-e 20 milliót állampapírban? Nem.
Ha lenne egy lakásom, akkor eladnám-e, hogy később visszavegyem? Nem, az ilyen rövidtávú spekulációkban nem utazom. A rossz kimenetel az lenne, hogy megszaladnak az árak és nem tudom visszavenni. Ez túl negatív kimenetel lenne, ezért én személy szerint nem cisnálnám.
De a matek kijöhet. Eladod 30-ért, 2 évig stagnálnak az árak, és 30-ért visszaveszel egy hasonlót. Nyertél rajta 9 milliót. Ha mindenféle költségeket is számolunk az új lakással kapcsolatban akkor is marad mondjuk öt.
Ha elég bátor vagy meglépheted.
#1 Gondold ezt át még egyszer!
Ha eladja a kéglit 30 milláért és berakja az egészet PMÁP-ba, arra most 16%-ot, azaz évi 4,8 milliót kap. Jövőre előre láthatólag 22%-ot. 2025-ben már csak olyan 12% lesz, utána meg kb 5-7%. Számoljuk 5 évre mostantól.
Jövő januárig kap 3,2 milliót. 2024-ben 6,6 milliót, utána 3,6, majd számoljunk pesszimistán 1,5 milliót a többi évre.
Az akkor 2028 júniusig 17 millió hozam.
Namost a lakást ki tudja adni havi 150-ért, vegyünk évi 10%-os díjemelést, akkor 1,05 millió idén, jövőre 1,98 millió, és így tovább, összesen 11,6 millió, de csak akkor, ha 2028-ra 240 ezerért lehet kiadni a kéglit. Tehát a 30 milliós lakásnak addigra 35,4 milliót kellene érnie. Ez még reális is lehet, de ne felejtsük el, hogy 5 év alatt egy lakásra bőven rá kell költeni 2-3 milliót állagmegóvás és hasonlók miatt, szóval röviden: mindenképp jobb most az állampapír.
Belemerném, olyan szempontból, hogy nem félteném.
De szerintem sem éri meg. Ingatlanban jobb. Ha belegondolok, hogy most 5x annyit ér a lakásom, mint 10 éve.
Ha most lefelé mennek majd az ingatlan árak, akkor is felmegy utána.
Állampapír a mostani kamatszinttel hozzá járul az állam csődhöz.
Persze Kína ad hitelt kemény következmènyekkel.
#9 - Amíg forint alapon adósodik el az állam, addig nem igazán.
2009-ben azért kellett az IMF-hez fordulni, mert a deviza adósságokat nem tudta törleszteni az állam.
Nagy különbség.
De most nem kéne az államnak 20%-os kamatot fizetni, ha tudnak kormányozni és a környező országok szintjén tartják az inflációt.
Egyik 19, másik egy híján 20...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!