Milyen összegig nem “gyanús” egy banknak a készpénz befizetés?
Szeretném már az elején kristálytisztán leszögezni, hogy semmilyen illegális tevékenységet nem folytatok és nem is áll szándékomban.
Van egy teljes munkaidős állásom mérnökként és mellette utcazenélek, amit számomra is meglepő módon úgy ki tudtam maxolni, hogy órabérre kiszámolva nagyságrendekkel jobban keresek, mint a rendes munkámmal (az is felmerült bennem, hogy felmondok de több indok miatt is biztonságosabb ha inkább így csinálom tovább ahogy most).
Szeretném ennek a pénznek egy nagy részét befektetni, amit első körben betennék a bankba, viszont attól félek, hogy mi történik ha megvádolnak engem azzal, hogy ezt a pénzt feketén szerzem? Papíron nem tudom semmivel sem igazolni, hogy ezt nem csalással szereztem.
Tavasztól őszig olyan 100-200 ezer forintot fizetnék be havonta. Lehet ez nem számít akkora összegnek egy banknak, mint nekem tűnik, de azért jobb félni, mint megijedni.
"mi történik ha megvádolnak engem azzal, hogy ezt a pénzt feketén szerzem?"
Gondolom szerepel az adóbevallásodban ez a plusz jövedelem és leadóztad becsületesen az utcazenéléssel keresett pénzt, úgyhogy nincs mitől félned.
Jogszabály (a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló) szabja meg, hogy mi legyen a pénzintézetnek gyanús, azaz, feljegyzést kell készítenie róla, amit meg kell őriznie.
Ilyen a 4,5 millió forintot elérő vagy meghaladó készpénzes tranzakció és a 300 ezer forintot elérő vagy meghaladó devizaváltás.
Más jellegű dolog, de az ügyfél védelme érdekében a pénzintézet végez monitorozást és ügyfélazonosítást. Például, ha összegyűlik adott mennyiségű vagy összegű PIN kód nélküli bankkártyás fizetés, akkor PIN kódot kérnek. Ha szokatlan helyen fizet kártyával (pl. a szokástól eltérően, külföldön), akkor meg szoktak győződni, hogy valóban ő fizetett-e?
Egyébként, a bankot nem érdekli, hogy mennyit fizetsz be, és honnan van a pénz. Legfeljebb a NAV-ot érdekli. Nekik felhatalmazásuk van titkosszolgálati eszközök és módszerek használatára is, és a megkeresettek (pl. pénzintézmények) kötelesek részükre teljesíteni a kért adatszolgáltatást.
Nem tartom valószínűnek, hogy a te esetedben nyomozna a NAV. Ha netán mégis, akkor nem a bank észrevételezése miatt; a banknak legfeljebb annyi köze lehet hozzá, hogy adatszolgáltatást kérnek tőle.
"nagyságrendekkel jobban keresek"
Segítek. A nagyságrend ebben az esetben azt jelenti, hogy a végén egy nullával több van.
Tehát, azt állítod, hogy ha pl. a munkahelyeden keresel havi 300e Ft-ot, akkor az utcazenéléssel minimum havi 30 milliót? Ez pontosan két nagyságrendet jelent, s mivel te többes számban fogalmaztál, ezért nyilván ez a minimum...
10 milliót se kérdezik meg. Ellenben fennakad a szűrőn ha naponta 100e ft-ot 500-1000 forintosokban viszel be napi rendszerességgel mert az pl drog kereskedelemre utalhat.
Tehát nem a tétel hanem a mód számít
9: nem, de van bank aminek a belso szabályzatában így van. (Exnejem ezzel foglalkozott illetve a kollégáinak a feljelentését is csinálta ha valami gyanús volt vagy nem jól jártak el). A lényeg hogy egy köteg húszezres kevéssé gyanús mint sok apró pénz, gondolom mert ritkább eset hogy mindenki huszezressel fizet azt abból ad vissza a dealer. Mellette meg gyanús ha ezeket a pénzeket
a beerkezes után elutalgatod külföldre.
A nagyobb összegnél lévő kötelező azonosítás csak azonosítás, nem triggerel semmit, de sok bank kisebb összegnél is azonosít mert ha balhé van mutathassak hogy ők mindent megtettek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!