Állampapír: minden hónapban történő kis-összeg-befektetés, melyiket? (bővebben lent)
Ha minden hónapban történne kisebb összeg befektetése, melyiket érdemes választani?
A népszerű PMÁP esetén e befektetés esetén - én úgy gondolom - ahogy a februári kamatfordulóhoz közeledik a dátum, a havonta PMÁP-ba tett kis összegekre egyre kevesebb kamat fog érkezni, de a PMÁP megvásárlása meg drágul, a felhalmozott kamat miatt (?)...
Tehát, a novemberben-decemberben-januárban betett kis összegek már nem hoznak semmi kamatot talán és ez így logikus is, mert kamatforduló előtt lettek vásárolva...
Talán Bónusz Magyar Állampapír jobb lenne (?).
A PMAPba tett penzed ugyan annyit hoz minden honapban, fuggetlenul attol, hogy mikor vasarolod meg.
Ha a kamatfordulo utan vasarolsz, akkor a neverteket fizeted ki, majd mar kb 1,3% kamatot kapsz mindem honapban. Ha egy honappal a kamatfordulo elott vasarolsz akkor kifizeted a neverteket es a felhalmozott kb 14,7% kamatot, majd egy honap mulva a nevertek 16%at kifizetik kamatkent. A vagyonod mindket esetben 1,3%-kal nott egy honap alatt.
Ha hosszu tavra tervezel, en kis osszegekkel is a PMAPot vennem.
Köszönöm.
BMÁP vásárlásán nem gondolkodnál el - ilyen kis összegek esetén?
Az értékpapír fajtája attól függ, hogy mikor lesz majd szükséged a pénzre. De csak néhány hónapon belüli felhasználás esetén érdemes diszkont kincstárjegyet venni.
Jelenleg minden más esetben PMÁP. Amíg ilyen feltételekkel kapható. Lassabban követi a BMÁP kamatait, de ha még a lejárata előtt csökkenőbe megy át az infláció, akkor nyereségesebb lesz. Mert az infláció szinte mindig magasabb, mint a bankközi kamatláb.
Ugyanebből az okból szüntette meg az állam PEMÁP-ot és lett helyette EURIBOR követő EMÁP.
"A PMAPba tett penzed ugyan annyit hoz minden honapban, fuggetlenul attol, hogy mikor vasarolod meg."
Azért ez nem teljesen így van és erre utalt a kérdező is. Ugyanis a vásárláskor (árfolyamban) megfizetett kamat, amit esedékessékor kapsz vissza nem kamatozik. A kamat a névértékre számolódik és nem a vásárlás ellenértékére.
Persze ez nem akkora bukta, ami miatt nem PMÁP-ot vennék.
2-3 év múlva lesz szükség a pénzre.
A válaszokat nagyon köszönöm.
Ha minden hónapban kis tételekben kerülnek lekötésre az összegek, akkor az áttekintésnél szereplő, "sok kis tételt" egyben el lehet adni, vagy ez probléma lehet, mert mindegyiket külön-külön kell kiválasztani és eegyenként eladogatni?
"Ugyanis a vásárláskor (árfolyamban) megfizetett kamat, amit esedékességkor kapsz vissza nem kamatozik."
Ez igaz.
De ebből nem következik az, hogy a kamatforduló utáni vétel jobban megérné. Mert ha valaki így vásárol, akkor ahogy telik az idő, egyre több lesz a papírban a felhalmozott kamat, ami szintén nem kamatozik. Ugyanannyi pénz nem kamatozik, mint a friss vevőnek, aki éppen akkor veszi meg a papírt bruttó áron.
Mindegy, hogy milyen kamatstádiumban vásárol az ember. Lehetőleg minél előbb, amint szabad pénze van.
#8 Azért nem gondolod jól, mert ha a periódus elején veszel, akkor az időközben felhalmozodó kamat nem a te tőkéd.
Tételezzük fel, hogy a naptári év a periódus, ez esetben a két variáció:
a) január 1-én veszel 1m Ft-ért, 16% kamatra. Az év végén kapsz 1.160 ezret, a hozamod 16%.
b) július 1-én ugyanezt 1.080 ezer Ft-ért tudod megvenni és ugyanúgy 1.160 ezret kapsz év végén. A hozamod 80000/1080000*2=14.8%
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!