Ezt megteheti a bank?

Figyelt kérdés

Van 10 millió lakáshitelem, amit még alacsony kamatszint mellett kötöttem. Jövőre kb ilyenkor lesz a kamatforduló, amikor is arra számítok, hogy a törlesztőm nagyjából a duplájára emelkedik. Ezt nyilván nem akarom, és van annyi félretett pénzem, hogy kifizessem a hitelemet. A táblázatos papír, amit küldtek, azon az szerepel, hogy jövő ilyenkor (amikor kamatváltozás történik) 6 millió forinttal fogok még tartozni a banknak.

Kamatfordulókor én mondhatom azt, hogy visszaadom ezt a 6 milliót, vagy ekkor már mindenképp egy megemelt árat kell fizetnem? Azért félek ettől, mert a banknak ez így biztos bukó.. kaptam tőlük 10 milliót, ami reálértékben mára ennek legfeljebb a háromnegyedét éri, és nem hajthatja be rajtam kamatemelés címszóval a veszteségét, mert visszafizetem a maradék hitelt egy összegben. Biztos sokan vannak így, és csak nem olyan hülye a bank, hogy bukjon ezeken.


2023. febr. 18. 16:07
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nézd meg mit ír a szerződésed a végtörlesztésről...
2023. febr. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Ez így egzaktul nincs benne. Ez inkább jogi kérdés, hogy végtörlesztés esetén a bank felszámolhatja a futamidő hátralévő részére vonatkozó kamatot, vagy sem?
2023. febr. 18. 16:16
 3/12 anonim ***** válasza:
82%
Szerződéstől függ, hogy megteheti, így annak hiányában más nem tud segíteni. Ugyanúgy szerződésbe van foglalva az előtörlesztési lehetőség feltételei. Amennyiben nehezen igazodsz ki a szerződésen, keresd fel a bankfiókod!
2023. febr. 18. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
3%

"és csak nem olyan hülye a bank, hogy bukjon ezeken."


Nézd, a bankokat nem érdekli a te kis lakáshiteled, mert az alamizsna ahhoz képest, majd amikor a lakásodat elviszi.


Mindig a bank jár jól és igen, bármit megtehet!

2023. febr. 18. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
A végtörlesztéskor a fennálló tőkeösszeget, az adott időszaki felhalmozott kamatot és az előtörlesztési díjat kell megfizetni, mást nem. Ez mindig így van. A bank ezen nem bukik, csak elmaradó nyeresége lesz a hátralevő idő vonatkozásában.
2023. febr. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Csak a szerződésben lévő végtörlesztési díjat, a maradék tőkét és a már felhalmozott, de be nem fizetett kamatot kell kifizetned.


Ez hiteltől függően a fennmaradó tőke 1-2%-a szokott lenni.


Igen, a bank így rosszul jár, ez az úgynevezett "prepayment risk".


Azonban semmilyen jogi eszköze nincs, hogy akár megakadályozza az elő- vagy végtörlesztést, akár behajtsa az elmaradt hasznot. Esetleg megpróbál hülyeségekkel lebeszélni.


Nem tudom, milyen kamatok lesznek egy év múlva, várhatóan alacsonyabbak, mint most, de ha 3% körül vettél fel hitelt, valószínűleg érdemes lesz végtörlesztést kérni.

2023. febr. 18. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
85%

Bármikor végtörleszthetsz. Akár jövőhéten is.


Kapni fogsz kamatforduló előtt egy levelet (eddig is kaptál évente gondolom), hogy mennyi lesz az új kamat és törlesztő.

Utána eldöntheted, hogy érdemes-e még megtartani a hitelt, vagy le kell zárni. Ha pl 12%-os kamatra felmegy, akkor én inkább tartanám 16%-os állampapírban a pénzemet még 1-2 évig, minthogy kifizessem a hitelt, de ez csak egy példa.


Ha úgy döntesz, hogy lezárod, akkor besétálsz a bankba, szólsz, hogy végtörleszteni szeretnél, és elmondanak mindent.

Anyagilag kb ugyanúgy fogsz járni, akár kamatforduló előtt, akár utána csinálod. Ha a 121. hónapban mész be végtörleszteni, akkor összesen 1 hónapig fizettél magasabb kamatot. Max pár tízezer lesz a különbség úgyhogy pánikolni végképp nincs ok.


"Azért félek ettől, mert a banknak ez így biztos bukó.."

A bank nem szerencsejátékozik. A hitelei le vannak fedezve.

A bank se tudta 2020ban, hogy itt 21,22,23-ban milyen infláció és alapkamat lesz, ezért biztosra mennek és fedezik a hiteleiket.

2023. febr. 18. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

"Bármikor végtörleszthetsz. Akár jövőhéten is."

Igen, csak nem akarok. Mert nagyon jól járok a 3.5%-os hitelemmel ilyen inflációs környezetben és ilyen állampapírhozamok mellett. Plusz ha nem a fordulókor törlesztek, akkor sok mindent bukok, pl közjegyző díját, stb. Emiatt nem járok ugyanúgy.

2023. febr. 18. 17:54
 9/12 anonim ***** válasza:

"Igen, csak nem akarok. Mert nagyon jól járok a 3.5%-os hitelemmel ilyen inflációs környezetben"


1) Az új kamattal honnan veszed, hogy nem fogsz jól járni? (ennyire nyilván nem)

2) Az infláció teljesen lényegtelen. Az számít, hogy milyen kamatot kapsz a pénzedre.


"Plusz ha nem a fordulókor törlesztek, akkor sok mindent bukok"


Én ilyen hitelszerződést még nem láttam, amire ez igaz lenne...

Ettől még a tied lehet, hogy ilyen...


Javaslom olvasd el a hitelszerződésedet és annak fényében döntsél.

2023. febr. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

"Én ilyen hitelszerződést még nem láttam, amire ez igaz lenne..."

Pedig elég gyakori. Rengeteg díj és kedvezmény van, amit ad a bank egy hitel megkötésekor. Ezeket nem kell kifizetned csak akkor, ha kamatperióduson belül akarsz végtörleszteni.


"Az infláció teljesen lényegtelen."

Az infláció egyik közvetett következménye az, hogy magas hozamok vannak az állampapírokon.


"Az új kamattal honnan veszed, hogy nem fogsz jól járni?"

Nem tudhatom. De arra készülök, hogy nem fogok jobban járni, max nem így lesz:)

2023. febr. 18. 18:24
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!