Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Szerintetek meddig tartja...

Szerintetek meddig tartja majd az MNB a 18%-os kamatot?

Figyelt kérdés
2022. dec. 13. 15:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Még egy ideig kénytelen lesz. 1 év akár.
2022. dec. 13. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
De miért? Most erősödött a forint, hogy jönnek ez eus pénzek.
2022. dec. 13. 16:05
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

És máris visszaerősödött a forint 410-415 köré? Ez nem túl nagy vigasz.

Amúgy ha jól értem nem arról szól a mai megállapodás, hogy jönnek a pénzek, csak arról hogy nem veszítettük el őket, nagy különbség. (Elég bonyolultak a csatornák, azok összege és azok körüli megállapodás angolul, itthon meg mindenki a saját politikai érdekeinek megfelelően keretezi.)

Minden körülményt figyelembe véve 18%-os kamaton az EUR/HUF árfolyam egyensúlyi szintje még mindig 400 forint fölött van, amíg ez nem változik nem tud kamatot csökkenteni a jegybank, mivel a végtelenségig nem értékelheti le a forintot. (40%-os élelmiszer infláció mellett különösen..)

2022. dec. 13. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Azért, mert Matolcsy bemondta, hogy még jövőre is 15% lesz az infláció. Amíg az infláció nem csökken, nem lehet érdemben kamatot csökkenteni.
2022. dec. 13. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Akkor remélem a dollár erősödni fog, mert abba tettem az összes pénzem. Jobban jártam volna állampapírral.
2022. dec. 13. 17:35
 6/14 anonim ***** válasza:
89%

5-ös, szerintem gyengülni fog. Az euróval szemben mindenképpen, de a forinttal szemben is bőven van rá esély. A nagyon erős/erősödő dollárt az a feltételezés vezette, hogy a FED számára még sokáig nagyokat kell emelni az alapkamaton ahhoz, hogy az amerikai inflációt letörje. Ehhez képest a ma kijött adat (CPI) jóval kedvezőbb volt a vártnál és globálisan is van néhány arra mutató jel, hogy a nemzetközi inflációs nyomás enyhült. Ezzel elérhető lesz a 'soft landing' vagyis a FED-nek nem kell nagyon magas kamatokkal erős recessziót generálni és szétverni a részvénypiacit. Erre a feltételezésre épül a mai nagy emelkedés a tőzsdéken a CPI adat publikálása után. Én egyetértek ezzel, de ha úgy gondolod, hogy az inflációt sokkal nehezebb lesz legyűrni a FED-nek és durván kamatokat kell emelni, akkor tartsd a dollárt. Ellenkező esetben én nem ragaszkodnék hozzá a helyedben, csak nagyobb bukó lesz.

Mindig lepontoznak érte teljesen laikusok, úgy hogy nekem van közöm a szakmához, de azért leírom megint: Jelenleg nincs olyan befektetési forma a hétköznapi embernek (sőt kb. bárkinek) ami versenyképes az állampapírral.

2022. dec. 13. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
6-os teljesen egyetértek veled. Még kivárok vmit, amitől gyengülhet a forint és akkor eladom a dollárt. Állampapíros kijelentéseddel egyet értek.
2022. dec. 13. 21:14
 8/14 anonim ***** válasza:
Magyar inflációs adatot és GPD-t is érdemes lehet várni forintgyengülésre..(Igazából bármilyen gazdasági mutatót :D) Attól, hogy a nemzetközi gazdaság kilátásaiban pozitív vagyok és max enyhe recessziót érzek, itthon közel sem, itt sokkal rosszabb a helyzet. Ez már a kérdés másik része, de itthon a 18%-os kamat (vagy +15% legalább) elég tartós lesz szerintem, kb. az egész jövő évre tuti ilyesmivel lehet tervezni, a 0% növekedés mellé.. 16% minimálbér emelést fognak elfogadni jövőre minden jel szerint, és a nyugdíjakat is emelik 15%-al. +40% élelmiszerinfláció és ár-bér spirál(?) idején..Az árstoppokat előbb-utóbb el kell törölni. Ezek elég erős inflációs faktorok.
2022. dec. 13. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
És lehetséges hiperinfláció? Mert akkor az állampapír nem túl jó befektetés.
2022. dec. 13. 21:45
 10/14 anonim ***** válasza:

Az már ennél hiperebb nem lesz :D Sok területen (pl. tojás, kenyér, építőanyagok stb.) akár 100%-os inflációt is tapasztalhattunk 1 év alatt. Ha a választás utáni osztogatások, forintgyengülés, SZJA visszatérítés, 13. havi nyugdíj, unortodox MNB, majd késői monetáris reakció, laza fiskális politika után nem lett hiperinfláció ezután sem lesz. Értsd kb. mindent elszabtak amit el lehetett. Őszintén a következő hónapokban tetőznie kéne a magyar inflációnak is, a probléma az, hogy magasan fog tetőzni és tartósan magas is fog maradni.(szerintem) Csak a következő év második felében vagy vége felé kezd majd csökkenni, de nagyon magas bázisról, 20% körülről. Amíg nem megy tartósan 10% alá addig nagy lazításnak, kamatcsökkentésnek reális esélye nincs. És az a baj az inflációval, hogy ha egy ideig magas volt akkor a gazdaság szereplői ezt fogják tervezni a jövőben is, szóval 'ragacsos'. (Ahogy mondani szokás, a szellemhez hasonlóan nehéz visszatuszkolni a palackba, ha egyszer kiszabadult.)

Ami miatt nincs alternatívája a magyar állampapírnak, az a vergődő tőzsdék és a még nagyobb bajban lévő ingatlanpiac. A tőzsdéken ahogy korábban írtuk az amerikai adatok miatt most lehet valamennyi elindulás felfelé. A magyar ingatlanpiacon szerintem 2 évben belül nem, rettentő nehéz időszak jön.

Amúgy az állampapírról még kicsit: a magyar állam fizetőképes, szóval a csődtől nem kell félni, a devizadósságunk kicsi. Lenyúlni sem fogják.

2022. dec. 13. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!