Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mit gondoltok az új állampapír...

Mit gondoltok az új állampapírokról (ill. tanácsot is kérnék)?

Figyelt kérdés

Hó elején vettem DKJ D230823-as papírt közel hét millióért, nem volt világos miért voltak a rövidebb lejáratú papírok kapósabbak, most már értem.

Gondolkozok rajta, hogy esetleg eladnám, kb 0,4%-al lenne kevesebb pénzem, mint amit vásárlásra költöttem. ha megtartom, akkor éves viszonylatban olyan 12%-os kamatozású, ami azért nem rossz. De ma is volt egy jó nagy kamatemelés. Szóval ha jobb papírok jönnek ki akkor rövid, de hosszú távon is relatíve bukhatok. ráadásul az infláció követő papíroknak simán lehet 15-20%-os hozama a jövőben, de mire ez lejár már nem biztos, hogy be lehet szállni...

Ki mit tenne?


És ezek az új papírok:

ez a bmáp vajon fix kamatozású, fix névértéken? vajob bármikor visszaváltható veszteség nélkül, arányos kamatokkal mint a máp+? ez nem derült ki nekem.

Ez a pmáp meg vonzóbb, hogy most 11,75%-ot ad a 6,6 helyett, de kérdés, hogy egy év múlva vajon milyen inláció várható, sokáig csak nem mehet ez a kétszámjegyű (remélem..) a régi pmáp, ami kivezetésre kerül viszont kamatfordulókor nagyon jól fog fizetni.


Az elmélkedést meghagynám azoknak akik jobban értenek hozzá. Ki melyiket venné? (a kriptó, részvény stb javaslatokat most hagyjuk, divertifikálni mondjuk nem árt)


2022. szept. 27. 17:08
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Az új PMÁP is jól fog fizetni febr.21 után minimum 14,5%

Ha most a DKJ-t eladod veszel 2029/I-t majd azt is eladod 1% büntivel 08 23-án akkor kb ugyanott vagy mint ha tartanád a DKJ-t.

A DKJ-vel mindenképp buksz az infláció miatt,a PMÁP többet hoz de csak hosszab távon. Tartani kell,lehet 2029-ig is mert mondjuk az 1% büntit felemelik.

2022. szept. 27. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:

Ez miből jön, hogy az új pmáp is magasabb kamatot ad feb 21 után? addig tart az első kamatperiódus? erről nem találtam infót.

A webkincstár ezt írja (másolom, annak, akit érdekel az egészet):


Tisztelt Ügyfelünk!


Tájékoztatjuk Önöket, hogy a 2026/J és 2028/K sorozatszámú, 3 és 5 éves futamidejű Prémium Magyar Állampapírok (a továbbiakban: ?PMÁP?) forgalmazása 2022. szeptember 28. napján lezárul. Ezen állampapírok megvásárlására a Magyar Államkincstár állampapír-forgalmazó ügyfélszolgálatain és elektronikus csatornáin legkésőbb 2022. szeptember 28. napján (2022 szeptember 29. napján érvényes bruttó eladási árfolyammal) 16:00 óráig, míg a Magyar Posta Zrt. postahelyein 2022. szeptember 28. napján 15:00 óráig van lehetőség.


2022. szeptember 29. napjától (2022. szeptember 30. napján érvényes bruttó eladási árfolyammal) vásárolhatók meg az új 2027/J és az új 2029/I sorozatszámú PMÁP-ok.


Az új PMÁP sorozatok forgalmazási feltételeiben az alábbi főbb változásokra hívjuk fel a figyelmüket:


a névérték 1 forint (a korábbi 1 000 forint helyett);

első kamatperiódus fix éves kamatot biztosít (11,75%);

az új PMÁP sorozatokra 2023. január 1. napjától értékesítési korlát kerül bevezetésre, mely szerint összesen legfeljebb 250.000.000,- Ft névértékű PMÁP-ot vásárolhatnak a forgalomba hozatali időszak alatt ügyfeleink a Kincstárnál (az értékesítési korlát sorozatonként értendő);


Mindemellett új 2025/N sorozatszámú Bónusz Magyar Állampapír (a továbbiakban: ?BMÁP?) kerül kibocsátásra, amely 2022. szeptember 29. napjától (2022. szeptember 30. napján érvényes bruttó eladási árfolyammal) vásárolható meg.


Az új BMÁP sorozat főbb jellemzői a következők:



kamatfizetés: 3 havonta

névérték: 1 forint

kamatbázis: a kamat megállapítást megelőző utolsó 4 db eredményes 3 hó DKJ aukció átlaghozamának elfogadott mennyiséggel súlyozott számtani átlaga,

kamatprémium: évi 1%

kamat mértéke: évi 11,32%, ami a kamatbázisból és a kamatprémiumból áll, az első kamatperiódus esetében (2022. szeptember 30- 2022. december 30.) időarányosan 2,86%

Vásárlói kör: devizabelföldinek és devizakülföldinek minősülő természetes személyek,

az új BMÁP sorozatokra 2023. január 1. napjától értékesítési korlát kerül bevezetésre, mely szerint összesen legfeljebb 250.000.000,- Ft névértékű BMÁP-ot vásárolhatnak a forgalomba hozatali időszak alatt ügyfeleink a Kincstárnál (az értékesítési korlát sorozatonként értendő);


Magyar Államkincstár

2022. szept. 27. 18:14
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanaz a konstrukció az új PMÁP-oknál is mint a réginél,csak az első kamatperiódus évi 11,75%-al megy.

Nyilvános ajánlattételben minden le van írva

[link]

2022. szept. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:
köszönöm, megtaláltam. Ezek alapján viszont ha nem szándékozom majd eladni a pmáp-ot akkor megérheti áttenni. A kockázat itt tényleg annyi, ami minden pmáp vásárlásnál megvan, hogy mi van ha nem vagy nem jó feltételekkel váltható vissza..
2022. szept. 27. 18:37
 5/18 anonim ***** válasza:

Nagyon noob kérdés: A BMÁP-nál a "kamatfizetés: 3 havonta" pontosan mit jelent?

3 hónap a kamatperiódus?

Illetve ha mondjuk jan. 15-én vennék a szeptember 30-án kibocsátottból, akkor a névérték + 2,86% lenne az ár?

2022. szept. 27. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
dec 30 a kamatfizetés (és nem is forgatódik vissza). mindenesetre sztem névérték + a 15 napra felgyült aktuális kamatért lesz megvehető..
2022. szept. 27. 20:49
 7/18 anonim ***** válasza:
Jól értem, a BMÁP-nál nem kamatos kamat lesz?
2022. szept. 28. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

gondolom lesz rá lehetőség, hogy a kamatot is levásárold, de gondolom automatikusan nem.. vagy legalábbis nem írják.


Tegnap este az állampapírom felét eladtam inkább veszteséggel.. ahogy a dolgok állnak ez az új pmáp sokkal többet fog hozni várhatóan..

aztán majd kiderül.

2022. szept. 28. 14:20
 9/18 anonim ***** válasza:

És melyik mellett döntöttél végül? A BMÁP vagy a PMÁP mellett? Mi is épp ezen gondolkodunk, hogy melyiket vegyünk.

Mi szólt amellett amit venni fogsz?

2022. szept. 28. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Bocs, hülyeséget kérdeztem, hisz írtad, hogy PMÁP. Mivel "nyert" ez a BMÁP-pal szemben?
2022. szept. 28. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!