Hogy fektessek be rendszeresen relatív kis összeget?
Havonta van átlag 5-600ezer forintom befektetni és 2 éve folyamatosan állampapírba tettem, de mostanában tennék inkább részvényekbe is már.
Nagyjából - mondom NAGYJÁBÓL - kiműveltem magam, P/E, fair value és alap technikai analízis (alakzatok, mozgóátlagok, indikátorok, divergenciák, stb.) megvan.
A gondom, hogy nagyon sok cégbe szívesen fektetnék, mert tetszik az üzleti modell és látom a növekedési potenciált is.
ETF-ekben is fektetnék, de nagyon tematikus ETF-ek díja már nem olyan alacsony, mint egy S&P500 követőnek.
Szóval alapvetően a bajom az, hogy nem tudom melyik szektorba fektessek be, illene egészségügybe, tech-be, consumer dolgokba is, de mivel relatíve kicsi összegről van szó - ezért mondom, hogy relatív - ha havonta ennyi tranzakciót bonyolítok, akkor a költségeim magasra fognak nőni egy 10-15 éves horizonton.
Hülyeség lenne egy S&P500-at követő ETF-be (VUAA szimpi nekem) és max 1 vagy 2 részvénybe fektetni? Starbucks és Spotify nekem szimpi, de így kimaradna az egészségügy a szórásból. Az S&P500-as ETF-ben azért van elég sok tech cég, így arról le tudok mondani.
Ti mit tennétek, vagy hogy csinálnátok?
Szerintem nem feltétlen kereskedett tőkeáttéttel, inkább azt tudom elképzenlni, hogy amikor szó szerint anyukám is a részvényekről beszélt novemberben, akkor egy banki látogatás alkalmával rábeszélték egy csodás befektetési alapra (ami amúgy horror költségeket von le) azért, mert az utóbbi X évben 10-20%-ot hozott, most meg beszakadt minden és kiszállt mínuszban.
Rengetegen vannak így és alapvetően kereskedőként nem rossz, ha el tudod vágni a veszteségeid még időben, de itt a kulcsszó az "időben". A legtöbb ember a csúcson száll be és a mélyponton száll ki.
Én is mínusz 10%-ban vagyok a részvényekkel és az ETF-ekkel -4-ben, de tovább vásárolok. Igen, a lefelé átlagolós módszer nem a legjobb, de kb ugyanezeken a szinteken vennék akkor is, ha felfelé átlagolok és ami a legfontosabb, olyan pénzt kockáztatok amihez - ha csak nem üt be nagyobb baj és munkaképtelen leszek - nem kell hozzányúlni évekig.
Igen, a leg több embernek sajnos nincsenek alap fogalmai a gazdaság mélyebb működésével, ami hiánya nélkül sok kellemetlenséget okozhatnak a tőzsdén való befektetések hát még a kereskedés ami egy teljesen máson alapuló téma. Amikor egy részvény az elmúlt években nagyon jól teljesített, még akkor sem feltétlenül fog ugyan ilyen jól teljesíteni az elkvetkező években. Gazdasági ciklusok és a piac alapvető természetéből adódóan szinte kizárt. Így a leg többen amikor kiválasztják a bank által felajánlot leg jobban minősített vállalatot (az eddigi éves növekedések alapján), akkor automatikusan az a gondolat születik meg, hogy ez után is erre számíthatnak.
Alapvetően az eddigi évek teljesítményei nagymértékben köszönhetőek annak, hogy a gazdaságba (főleg Amerikában) tömérdek pénz mennyiséget tett bele folyamatosan a gazdaságba. Ez a 2008 as válság óta roham léptekben történik. 2018-19 környékén tervezték a stagflációra való pénzpolitikát bevezetni, mivel már több éven keresztül is eltúlozták a pénzpumpálást. 2020 as járvány erre még rá tett egy lapáttal. 2022 re kimagasló csúcsokat értek el a részvény piacok és itt már nagymértékben felmerül a "túl árazottság" kérdése, hiszen alapvetően ezek a két évvel ezelőtti "járvány miatt nyújtott segéd pénzeket" szinte valós értékek nélkül kerültek bele a gazdaságba. Tehát törvényszerű volt az infláció gyorsabban való növekedése is.
Egyébként az átlagolós módszered ETF ben nem is annyira nagy probléma. Inkább spekulatívabb tőkeáttétes kereskedéseknél jobb elkerülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!