Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Ha egy fiatal pár házat venne...

Ha egy fiatal pár házat venne hitelre, azt hogy érdemes csinálni?

Figyelt kérdés

Van egy menyasszonyom, és már 5 éve együtt vagyunk, nyáron lesz a lagzi.

Ő 2021. augusztusa óta dolgozik, én viszont csak most fogok márciusban kezdeni. Ez mindkettőnknek első munkahelye.


A kérdésem az lenne, hogy a bankok általában hogy adnak hitelt így élet elkezdésre, ház vásárlásra?


Ha tegyük fel kinéznénk egy 25-30 milliós házat, mekkora önerőre lenne szükség hozzá, és ami a legfontosabb, hány éves munkaviszony mellett adnak ekkora hitelt a bankok?


Én most úgy gondolom hogy talán 1 év munkaviszonyt kérnének. De az vajon elég lehet akkor is, ha a menyasszonyom dolgozik 1 éve, vagy az is kellhet hozzá, hogy nekem is meglegyen az 1 év?


Tudnátok ehhez egy kis felvilágosítást adni légyszi? :D



2022. febr. 17. 11:04
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

#9

Hát igen ezt azért én is sejtettem :D Ezért tettem fel a kérdést ide, hogy hozzávetőlegesen kb hogy mennek ezek a dolgok.

2022. febr. 17. 11:46
 12/17 anonim ***** válasza:
66%

"az asszony össze táncikál 1-2 milliót (94 fős esküvőn nem hiszem hogy nagyobb összeg összejönne)"

Ne viccelj már! 3 éve egy 40 fős lagzin dobtak össze nekünk 800 ezret! Amúgy minek ennyi ember? 94 fő az egy hadsereg! Inkább csináljatok kisebb lagzit és a szüleitek azt a pénzt a lakás önerőre adják!

2022. febr. 17. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
74%

Borsodban valószínű nem lesz elég összerakni az ingatlan vételárának 20-30%-át, de erről érdemes néhány bankban körbekérdezni, vagy olyanoktól, akik vettek mostanában a környéken hitelre ingatlant ott a környéken.

A bevétel maximum 50%-áig lehet hitelezni. Én úgy emlékszem, hogy ez nettóra vonatkozik, de ennek nézz utána. Szóval ha tegyük fel egy ház 30 millió és 30% önerővel adnának hitelt, akkor 9 millió önerővel kell rendelkeznetek, a hitel futamidejét pedig úgy kell megválasztanotok, hogy a havi törlesztőrészlet kevesebb legyen, mint a jövedelmetek fele (pl. nem 20 évre felvenni, hanem 30-ra). Értelemszerűen minél több kettőtök jövedelme, annál nagyobb az esélye a pozitív elbírálásnak (és annál több hitelt is kaphattok, de ebben most inkább ne menjünk bele). Lehet, hogy egyedül is megkapná, de az nagyon neccesen menne. Arról nem is beszélve, hogy én egyedül nem vállalnám be a hitelt a helyében, ha már KÖZÖS házról beszélünk, de ez csak az én véleményem. :D

A legtöbb bank minimum 3 havi jövedelemigazolást szokott kérni, de jellemzőbb a 6.

2022. febr. 17. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
75%
Lehet, hogy a törvény a jövedelem 50%-áig enged hitelezni, de őrültség a fizetés felét hitelre költeni. Aki jót akar magának, az a fizetésének 30%-ánál jobban nem adósodik el és nem vállal be 25-30 évnyi hitelt, hanem inkább az igényeit adja lejjebb.
2022. febr. 17. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
88%

Mi így csináltuk tavaly ősszel.


Spóroltunk 4 évig (nekünk alacsony kezdőfizetésünk volt) és igyekeztünk minden pénzt félretenni. Sőt még plusz meló is becsúszott.

Amit mi kinéztünk az egy 30 milliós lakás volt (itt ennyiért sajna csak az van :D), ami kezdetnek jó lesz nekünk. Mi megvártuk, hogy meglegyen a 30%-a (9 millió). Egyre többet tettünk félre, ahogy nőtt a fizetésünk, sajna közben az árak is :D

Amikor kigyűlt és maradt pénz az illetékre, ügyvédi költségre is ( ~1,5 millió), akkor indultunk el lakást nézni. Addigra pontosan tudtuk, hogy hol és milyet akarunk.

Kinéztük a lakást, letettük a foglalót, majd előleget. Ezeket lepapíroztuk. Mi ezek előtt voltunk hitel előbírálaton is. Bemész a Bankodba és kérsz egyet, ott mondják meg, hogy téged hitelképesnek néznek-e egyáltalán és maximum meddig hiteleznek neked. Mert a netes kalkulátorok csak a JTM-el számolnak, de a bankoknak gyakran egyedi rendszerük van. Ott megmondják, hogy elég-e a munkaviszonyod stb. Nekünk ez akkor már 4 éves volt, de bankfüggő.

Ha olyan összeget mondanak hitelre, ami nektek elég akkor szuper! Ha nem, akkor még több pénz kell.

Ha minden rendben, akkor megigényelitek a hitelt, és vártok. A pénzt majd a tulajdonosnak utalják, nem nektek.

Ha megtörtént a kiutalás akkor jeeee...


Arra tényleg figyelj, hogy ne legyen túl nagy a törlesztő. Bármikor lehet, hogy baleseted lesz és otthon lábadozol sokáig, vagy a pároddal gyermeket akartok stb. Mi úgy nyújtózkodtunk, hogy egyikünk fizetéséből is nagyjából megéljünk (beleférjen a hitel+rezsi+kaja). Nekünk végül 29%lett a törlesztő+rezsi a fizetésünkhöz képest. De mi gyereket akarunk, így hamarosan kevesebb pénz jut majd ide, ezt is belekalkuláltuk.


Remélem volt benne olyan, ami segített.

2022. febr. 17. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
73%

Nagyon sajnálom, hogy a ti korosztályotok abszolút semmivel sincs tisztában ami a pénzügyeket illeti.


Először is. A bruttó béredből jócskán van levonás. A menyasszonyod 25 alatti, jelenleg is dolgozik, tehát ennyi LESZ a bevételetek, ha jól értelmeztem az információkat:

1. fizu: 252650 Ft

2. fizu: 266000 Ft

Március: 252650

Április: 518650

Május: 518650

Június: 518650

Július: 518650

Augusztus: 518650

Szeptember: 518650

Összesen: 3.364.550 Ft


Ezzel szemben írd le, mennyi lesz a várható kiadásaitok. A kettő különbsége adja a megtakarítást.


És nem, sajnos ez irtó kevés pénz, bármennyire is soknak tűnik.


És ne a neten nézegesd a banki kondíciókat, minden esetben egyedi hitelbírálat van.


Hiányolom a kockázatfelmérést! Mennyire biztos a menyasszonyod munkahelye? Neked még instabilabb, hiszen nem véletlenül van 6 hónap próbaidő! Van vészterv munkanélküliség esetére?


Addig ne is keressetek házat, amíg nincs legalább fél évnyi megélhetéshez megtakarítás.


Aztán lehet, hogy olcsón vehetsz Borsodban házat, azért alaposan járj utána, miért olcsó! Rossz közbiztonság? Rossz tömegközlekedés? Be tudtok onnan járni a munkahelyre?


Én a helyetekben idén semmiképpen nem kezdenék bele házvásárlásba. Hatalmas a kockázat, hatalmas.

Ha nagyon nem bírjátok az öreget, menjetek albiba. Semmiképpen nem szabad már most 20+ évre eladósodni. Most kezditek a közös életet, ki tudja, lehet álmaitok álláslehetőségét szalasztjátok el egy másik városban, mert Borsodba köt a ház.

2022. febr. 17. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Tényleg sokat segít mindenki, jól is jön.


#16os

Hát igen, én is elég szomorú vagyok hogy az iskola ennyire nem tanít meg az életre. Viszont a kanalas gém párzási szokásaival hálistennek tisztában vagyok, sőt, minden nap hasznát veszem. (halleluja magyar közoktatás)


Hát igen ahogy elnézem ebből albérlet lesz, mert így nézve valóban nem lenne jó ötlet 20 évre eladósodni.

Csak hát ott a másik oldal, hogy albérletben meg még hosszabb idő lesz összegyűjteni házra, és ahogy többször hallottam már sokaktól "azt fizetheted évekig sose lesz a tiéd, de amit a ház hitelébe fizetsz az előbb utóbb a tiéd lesz" - nem pontosan így hangzott, de körül-belül ez volt a lényege.


A munkahelyeink tartósak és megbízhatóak, de így nagyon. Közigazgatás, tehát aki tudja, tudja. Nyugdíjig nyugodtan el van ott az ember, amolyan elfekvő hely, ahova a nők szülni járnak, mert onnan biztos nem rúgják ki érte őket. Ez tehát hálistennek jó.


De ezen kívül is köszönöm a felvilágosítást, és a segítséget még egyszer mindenkinek, úgy tűnik sokkal körültekintőbbnek kell lenni ezen a téren.

2022. febr. 17. 15:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!