Előtörlesztés esetén miért számolnak fel a bankok költség címén jelentős összegeket?
A bankok profitja többek között abból származik, hogy a betétesek pénzét kihelyezi kölcsönbe. Betétre fizet X% kamatot, a hitelért kér X+Y%, vagy X+Z% kamatot.
Ha valaki idő előtt visszafizeti a hitelt, akkor a banknak újra keresnie kell valakit, aki hitelképes és aki a hitel felvétele után vissza is fogja fizetni a kölcsönt. Egy hitelezésből élő banknak az az előny, ha valaki a futamidő végéig rendesen fizeti a kamatokat, kezelési költségeket és nem az, ha idő előtt visszakapja a pénzét és megint új kockázatot kell vállalnia a kihelyezéssel.
Rengeteg bank van, akik meg szeretnének élni az egyre kevesebb hitelképes emberből, ezért egyre nehezebben találnak olyanokat, akikből nem veszteség származik, hanem profit.
Mert meg van engedve nekik.
Nem mindig volt ez nálunk így, és ma sincs így mindenhol.
Te is inkább a kassza mellett mennél ki a boltból, ha mindenki ezt tenné, és biztosan tudnád, hogy semmilyen következménye nem lesz.
Én még vettem fel így személyi kölcsönt 1975-ben
100 ezret vettem fel. Az akkor rengeteg pénz volt. (kb 10 millió lenne ma)
3% volt a kamat.
Kezelési költség, hitelbirálat és hasonló dolog ismeretlen volt.
Kaptam 12 darab csekket, ami összesen 103 ezer forint volt egyenletesen elosztva.
Megmondták hogy havonta egyet fel kell adnom egy évig.
Én három hónap alatt befizettem, soha nem beszéltünk egymással többet.
Igaz akkor még nem volt verseny a sok ingyenélő között. Csak az állami OTP létezett.
A monopolhelyzet meg állitólag egy rossz dolog.
Régen összesen két bank volt az országban (OTP és Takszöv) és rengeteg stabil, fizetőképes hiteligénylő.
Csak HUF alapú hitelek léteztek, a hitelszerződések fix kamatozásúak voltak a futamidő végéig és jelentős állami támogatásokat is kaptak a lakásépítők, vásárlók. Amikor az infláció elszabadult és a betétek kamata bőven meghaladta a régebbi hitelek kamatait, a bankok rájöttek, hogy ezekkel a számukra előnytelen régi hitelszerződésekkel hosszú távon igen rosszul jártak, ezért különböző kedvezményekkel csalogatták vissza a pénzüket a régi szerződések megszüntetésével. Akkor valóban kedvezményeket lehetett kapni, ha valaki idő előtt visszafizette a hitelét.
Ma, amikor a kamatok változásait szinte azonnal ráterhelhetik a hiteligénylőkre (csak minimális megszorítások történtek a kormány részéről, de az is csak pár hónapja) és a deviza árfolyam kockázata is kizárólag az adósoké, gyakorlatilag a banknak a legnagyobb nyereséget a futamidő végéig jól fizető adós jelenti, így neki egyáltalán nem éri meg idő előtt visszakapnia a pénzét.
Veszel egy lakást kb. 10 millió kölcsönből 32 évre.
Törlesztésed havonta: 60 ezer
32 év= 384 hónap* 60 ezer= 23.040.000.-!!!!
A bank beállítja a havi részletedre vonatkozó adatokat a számítógépes adatbázisába, aztán hozzá sem kell nyúlnia 32 évig. X összegért elkészítette a szerződésed, mehet minden a maga útján. Aztán jössz te, és borítod a rendszert, mert kiakarod fizetni az összes tartozásod!
Módosítania kell a szerződésed, ez munkát okoz a banknak, és ezt a többletmunkát veled fizetteti meg. Ráadásul nagyon mérges lesz, mert elesik a sok-sok évre kiszámolt kamatbevételtől. A bankok manapság már mindenért számláznak, használják a számlán lévő pénzed, ennek ellenére az egyenlegértesítődön felszámolja (számlavezetési díj) még a nyomtatófesték árát is.
Sok hitel esetén először csak kamattörlesztés van, és csak később kezdődik meg a tőketörlesztés. Logikus, hogy minél több a tőke, annál nagyobb a kamat is.
Ha idő előtt visszatörlesztesz a tőkéből, akkor a bank kisebb kamatot szed rajtad össze, ezt kompenzálja ezzel.
Kedves utolsó válaszoló, nem azért számolnak fel a bankok előtörlesztési, végtörlesztési díjakat, mert az elmaradt kamataikból származó veszteséget szeretnék ezzel kompenzálni. Ahogy már előttem leírták, "plusz munkájuk, költségük, újabb kockázatuk" keletkezik azzal, hogy újra ki kell helyezniük a tőkét egy másik hiteligénylőnek.
Kb ez olyan, mint amikor valaki ingatlan bérbeadásból él és a jól fizető bérlője szerződést bont és idő előtt távozik. Új, jól fizető bérlőt találni nem könnyű, mint ahogy jól fizető adóst sem, ezt fizettetik meg a bankok a szerződés bontással.
Több nálunk jóval gazdagabb országban nincs elő, vagy végtörlesztési díj, mert ahol stabilabb a gazdaság és könnyebb új, jó adóst találni a bankoknak, ott megelégszenek azzal a nyereséggel, amit beszednek a kamatokon, kezelési költségen és nem akarnak még több bőrt lehúzni az amúgy is elszegényedett adósoktól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!