Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » CHF alapú 5 évig fix hitel...

CHF alapú 5 évig fix hitel törlesztése az 5. év után hogyan történik?

Figyelt kérdés
2007 év végén vettem fel 45000 CHF-et. Első évben kedvezményes, majd 4 évig fix törlesztéssel, utána 10 évig változó. Sajnos a válság miatt már magasabb árfolyamon állapították meg fix törlesztésemet, kb 165Ft. De 1,5 év múlva lejár az 5 év és akkor tudtom szerint az akkori árfolyam után kezdem törleszteni a tőketartozást, ami ugye már változik periódusonként. Tehát az a kérdésem hogy a mostani árfolyamok nincsenek hatással a hitelemre, hiába több vagy kevesebb, nem kérhetnek tőlem ezért plusz pénzt mert felment a frank 220-ra, én pedig fix 165 után fizetek az első öt évben.
2010. szept. 1. 10:46
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
70%
Ha lejár az 5 év. akkor majd megmondják, hogy mennyivel NŐTT a tartozásod ez alatt, és hogy onnantól számolva mennyivel kell majd többet törlesztened havonta. Nem kis meglepetésben lesz részed. Igy elsőre kb. kétszeres részleteket tippelnék. Jobb lesz ha addig főzöl magadnak pár liter pálinkát, mert anélkül nehéz lesz elviselni.
2010. szept. 1. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Az, hogy fix törlesztést választottál anno, nem azt jelenti, hogy a bank nem számolja fel nálad az ezen időszakra érvényes árfolyam ingadozásokat és a kamat változásokat, csak annyit jelent, hogy ebben az 5 évben nem érvényesíti. Amint letelik az 5 év, kiszámolják, hogy mennyivel nőtt meg a tartozásod és ez alapján állapítanak meg egy új törlesztőrészletet, tehát a múltbéli változásokat is akkor fogják nálad érvényesíteni. Sok bank pl a nagyon megnövekedett terhek miatt futamidőt is hosszabbít, de valóban várható, hogy drasztikusan emelkedni fog a részleted.
2010. szept. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Az nem értem hogy mitől nőhet a tartozásom?? 45000CHF-et vettem fel, szerintem 5 év múlva is ugyan ennyi CHF lesz a tartozásom. Az már más kérdés hogy az mennyi forint lesz. De szerintem hogy közben mennyi volt az nem számít.
2010. szept. 1. 12:29
 4/13 anonim ***** válasza:

Frankban nem nő az adósság, csak akkor majd a kevesebb frankért is több forintot kell adni


Az is számit, hogy közben mennyi volt. Pontosan nyilvántartják, csak 5 évig nem érvényesitik a drágulást. Utána meg visszamenőleg is megfizeted.

Pár év múlva meg még a mainál is rosszabb lesz az árfolyam

2010. szept. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Attól nőhet a tartozásod, hogy bár CHF-ben tartozol, a tartozásodat HUF-ban tartják nyilván, mert a hiteled nem deviza hitel, hanem deviza ALAPÚ hitel.


A mostani árfolyam ingadozás rád ugyanúgy érvényes, mint a többi deviza hitelesre, csak annyi a különbség, hogy nem most kell megfizetned az árfolyam kockázatot, hanem a fix periódus után.

2010. szept. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszi, megnéztem a szerződést és valóban így van. De én ezt eddig nem is tudtam, a bankban nem mondták sajnos(és a hitelszerződést 2 percig adták csak oda), mert akkor nem is ilyen hitelt kötöttem volna. Végül is sokkal rosszabbul nem jártam mint mások szerintem.
2010. szept. 2. 00:40
 7/13 A kérdező kommentje:
Azt tudom most mennyit fizetek, ha kiszámolgatom havonta visszamenőleg hogy mennyit kellett volna fizetni, akkor a különbözetet fogják kérni az 5 éves periódus végén? Ez az összeg forintban vagy CHF-ben jön ki?
2010. szept. 2. 00:46
 8/13 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy ki tudod számolni, mennyit kellett volna fizetned, ha nem ezt a hitel típust választod, mert nem csak az árfolyam ingadozik naponta, a CHF kamata is változó (először drasztikusan emelkedett kb 2009-ig, most pedig többször is csökkent, de még mindig több, mint a 2007-es CHF hitelkamatok), így azt is érvényesítik majd nálad az 5. év végén.

Forintban fogják kifejezni az addig felhalmozott tartozásodat és azt az összeget fogják elosztani a hátralévő futamidőre.


Amikor letelik az 5 év, érdemes lesz szétnézni a hitelpiacon, mert elképzelhető, hogy lesz addigra jobb lehetőséged is, kiválthatod a régi hitelt egy korszerűbbre, de tulajdonképpen most is érdeklődhetsz, mert jelenleg is akadnak jobb hitelek, mint a régi CHF hitelek, csak nem mindenki számára elérhetők.


A mostani hitelek között is van néhány olyan hiteltermék, ami kifejezetten előnyös a CHF hitelek kiváltására, csak sajnos nagyon szigorú feltételekkel lehet hozzájutni.:


A kiváltandó hitel nem lehet több, mint a fedezetéül szolgáló ingatlan értékének kb a fele.


A hiteligénylőnek megfelelő bejelentett jövedelemmel, megfelelő munkahellyel, munkaviszonnyal, stb kell rendelkeznie.


A részletek fizetésében nem lehet 5 napnál hosszabb csúszás az elmúlt fél évben.


Akiknél ezek a paraméterek stimmelnek, azoknak érdemes a hitelkiváltáson gondolkozni, de tudom, sajnos ezek túl szigorú feltételek a mai helyzetben, ezért ritkán sikerül jobbra váltani a régi hitelt.


egy hiteltanácsadó

2010. szept. 2. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm. A hitelem jelenleg kb az ingatlan értékének megfelelő, a többivel nem lenne gond. Viszont a hitelem olyan hogy van mellette egy lakástakarékpénztári szerződés, amit a hitel felvételekor kötöttem, és az 5. év végén jár le és a hitelbe kötelező belefizetnem. Hogyha plusz pénzt tennék erre a szerződésre akkor többet fizethetnék be a hitelbe, és esetleg alacsonyabb lenne a törlesztőrészlet utána. Egyáltalán lehet ilyet és szerinted jó ötlet ez? Mert arra gondoltam ezzel esetleg megspórolnék egy előtörlesztési díjat. köszi
2010. szept. 2. 11:12
 10/13 anonim ***** válasza:

Ismerem a lakástakarék pénztárral kombinált hitel lehetőségeket, jónak tartom őket és ez valóban csökkenteni fogja az 5. év végén a tőketartozásodat.


Sajnos azt nem tudom megmondani, hogy van-e lehetőség a szerződésen belüli emelésre, ezt inkább érdeklődd meg az (OTP-nél, gondolom nem Fundamentás, hanem OTP-s a szerződésed) de az egészen biztos, hogy akár most is elindíthatsz egy új lakástakarék pénztári megtakarítást és azt is betörlesztheted a hiteledbe lejáratkor. Arra is ugyanúgy megkapod az éves befizetésed 30%-át támogatásként és ott is érvényes lesz a lakáscél, mivel lakáshitelt fogsz vele előtörleszteni.


Amivel viszont számolnod kell az az, hogy az új szerződésnél már nem lesz a betörlesztés ingyenes, mint a már meglévőnél, de lehet, még ezzel együtt is megéri erre gyűjtögetni, ha van rá módod.

2010. szept. 2. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!