A magyar állampapírok kapcsán lenne néhány kérdésem. Tudnátok segíteni?
1. Mennyire garantált, hogy x idő után kamatostul visszakapom a pénzem? Ahogy olvastam, egy ország belső hitelezők felé támasztott követelményeinek nem-teljesítése nem számít államcsődnek, így ez könnyen kijátszható. Van-e reális esély arra, hogy az állampapírokat „nem engedi” kivenni az állam?
2. Az előbbi kérdésben mennyire játszik közre az a tény, hogy idén elszállt az államadósság, és ennek egy jelentős rész MÁP plusz-ban van?
3. PMÁP (inflációkövető) állampapír vásárlása esetén mi történik az összeggel egy esetleges defláció során? Nominálisan kevesebbet kapsz vissza, mint amennyit beraktál? Ti láttok-e bármiféle esélyt egy esetleges deflációra?
4. Hogyan zajlik az állampapír vásárlás ügyintézése? Ahogy olvastam, az egész intézhető online, de én jobban szeretem személyesen az esetleges hibák elkerülése végett. Bemegyek az államkincstárba, nyitok egy fiókot, majd bemegyek a bankomba, és mondom, hogy ilyen-olyan állampapírt szeretnék vásárolni, és ők elintézik? Azt olvastam, hogy a személyes ügyintézésnek van valamiféle (talán számlavezetési?) költsége. E kapcsán tudnátok bővebb információt adni, hogy kb milyen összegben? (Pár ezer forint, vagy több).
5. Ti, ha most vennétek, akkor MÁP pluszt, vagy PMÁP-t vásárolnátok? Lakásra gyűjtők, előreláthatólag 3-4 év fog kelleni, mire meglesz a 40-50% önerő.
6. Van némi euróm, ezt is szívesen lekötném PEMÁP-ba, viszont úgy nézem, hogy ez nem intézhető személyesen, bankon keresztül. Jól gondolom? Ebben az esetben csak utalással tudok állampapírt vásárolni, vagy esetleg készpénzzel is?
Köszönöm a segítséget!
1. garantált, az állam annyi pénzt nyomtat, amennyit akar, ha új állampapírt bocsát ki azt az MNB korlátlanul megveheti, innentől teljesen értelmetlen nem fizetni ki a réebbieket
2. Semennyire
3. Ha az infláció <0, akkor 0+kamatpprémiumot fizet, sose fizet nominálisan kevesebbet, mint amit beraktál.
4. Ezek dematerializált értékpapírok, azaz elektronikusak, kp-vel ki se lehet fizetni. Hiába mennél be személyesen, ugyanazt csinálná az ügyintéző, hogy megnyom 3 gombot, és a te számládon lévő pénzből értékpapírt vesz.
Államkincstárnál ezt nem fogják helyetted megcsinálni, megnyitják a számlát, aztán otthon nyomkodd magadnak.
Bankokat nem tudom, hogy intézik.
Postán lehet venni készpénzért fizikai értékpapírt. Odaadod a kp-t és kapsdz helyette egy papírt, amit otthon őrizgethetsz. Aztán ha visszavisze a postára kifizetik a névérték + kamatot.
5. Mivel a PMÁP csak utólag követi le az inflációt, így teljesen mindegy melyiket veszed. Minimális lesz a különbség a kettő között.
Ha 3-4 évre kell, akkor 3 éves PMÁK vagy MÁP+ is jó.
Nagy tévedés azt hinni, hogy az egyik sokkal jobban fog teljesíteni, ki van ez számolva, hogy kb egálban legyenek. Ezért csökkentik folyamatosan a PMÁK kamatprémiumot.
6. Passz, ebben nem vagyok jártas.
#1, azt te hogy érted, hogy az "állam" pénzt nyomtat, az MNB pedig megveszi?
Gondold még át!
A kinyomtatott pénz szerepe eléggé lényegtelen ebben.
"4. Hogyan zajlik az állampapír vásárlás ügyintézése? Ahogy olvastam, az egész intézhető online, de én jobban szeretem személyesen az esetleges hibák elkerülése végett. Bemegyek az államkincstárba, nyitok egy fiókot, majd bemegyek a bankomba, és mondom, hogy ilyen-olyan állampapírt szeretnék vásárolni, és ők elintézik?"
Amúgy elég egyszerű módon, a hiba lehetőségét kizárva meg lehet nyitni az értékpapír-számlát online, ügyfélkapuval, a felület teljesen hülyebiztos, eleve nem engedi úgy beküldeni az adatokat, hogy abban hiba van, szerintem ne szivasd magad személyes ügyintézéssel.
A másik dolog meg az, hogy a sikeres számlanyitás után megkapod a Webkincstár-fiókod, és egy könnyen kezelhető felületen minden szükséges információ birtokában ki tudod választani, hogy pontosan milyen állampapírt szeretetnél és mekkora összeggel. Kb. mint vásárolni egy webshopban, nulla bonyolultságú művelet.
"#1, azt te hogy érted, hogy az "állam" pénzt nyomtat, az MNB pedig megveszi?"
Mit nem értesz? Van állampapírod, amit ki kell fizetni és az államnak nincs pénze.
Ezt az állam két módon is meg tudja oldani okosba:
- pénzt nyomtat és azzal fizet ki
- kissé szofisztikáltanbban, kiadja az új állampapírt, ha megveszi valaki abból kifizet téged, ha nem veszi meg senki még mindig meg tudja venni az mnb és ki tud fizetni téged az állam
Magyar semmi szüksége rá, hogy azt mondja, hogy bocs nem fizetlek ki, vannak más eszközei, amik kevésbé drasztikusak egy esetleges csődközeli helyzetben.
A magyar állam a Parlament. Annak van alárendelve az MNB és a kormány. Ez utóbbi költi a pénzt - 60 éve többt, mint amennyit beszed, ezért van adóssága. Ezt az ÁKK kezeli, hitelt vesz fel, illetve, ha éppen van szabad pénz akkor befekteti.
Hogy bankhitelt vesz fel, vagy kötvényt bocsát ki, és, hogy a kötvény melyik befektetőei körnek szól, és milyen devizában az az ő döntésük, az MNB-nek ehhez totál semmi köze nincs.
A kamatokal szabályozza a pénz mennyiségét, és néha kinyomtat színes papírokat, ha azok erősen kopnak, vagy szakadnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!