Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi a kockázata az állampapírnak?

Mi a kockázata az állampapírnak?

Figyelt kérdés

Azon felül, hogy az infláció elviszi a reálhozamot van valamilyen kockázata az állampapírnak?

Laikusként, józan paraszti ésszel úgy gondolnám, hogyha az állam odáig jut, hogy nem tudja biztosítani, hogy én vissza tudjam vásárolni az állampapírban lévő pénzem, akkor igazából bárhol máshol is lehetne a pénzem, nagyjából a fenekem tudnám csak kitörölni vele.

Próbáltam keresgélni cikkeket, hogy 2008 körül mi történt az állampapírokkal, de nem igazán találtam a témába vágó cikkeket. Hol tudok erről a dologról reális infókat találni?



2021. jún. 8. 13:37
 1/9 anonim ***** válasza:
62%

Gyakorlatilag nincs kockázata. A kockázat alapvetően egy jövőbeni esemény bizoytalanságát fejezi ki. A részvény azért kockázatos, mert nem tudod, mennyit fog érni holnapután. A kölcsön azért kockázatos, mert nem tudhatod biztosra, hogy az illető vissza tudja-e majd fizetni, és ha igen, mikor.

Amikor állampapírt vásárolsz, gyakorlatilag az államnak adsz kölcsön. Ezzel viszont nincs semmilyen teendőd abból a szempontból, hogy (ha csak nem lesz államcsőd) az állam pontosan akkor fizeti neked vissza, amikor kéred, pontosan tudod, hogy mennyit fogsz visszakapni, tudod, mi történik, ha hamarabb visszakéred... stb.

Alapvetően jól gondolkozol, viszont vannak olyan befektetési formák, amik meg tudják tartani az értéküket akkor is, ha államcsőd lenne. Pl. ha az én befektetési portfólióm műkincsekből, külföldön lévő ingatlanokból és aranyból áll, akkor tőlem fejre is állhat az állam, nem lesz kevesebb pénzem.

2021. jún. 8. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
70%
A fő kockázata, hogy kölcsön adsz pénzt Orbánnak amit az unokáid fognak valahogy majd visszafizetni. Amúgy abban igazad van, hogy az már a full államcsőd ha az állampapírokat nem fizetik ki és akkor ez lesz a legkisebb bajod.
2021. jún. 8. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
37%
Semmi. Ingyenpenzkent lehet ra tekinteni.
2021. jún. 8. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Kockazat ket esetben van:

- Inflacio olyan merteku hogy meg igy is rengeteget vesztesz, hiperinflacio

- Csodbe megy az allam

Ha az alternativa az hogy forintban a bankszamladon tartod a penzt akkor nincs azon felul extra kockazata, mert ott is problema az elobbi ket pont.

2021. jún. 8. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Államcsőd esetén van probléma. Nem gyakori jelenség, mert ha baj van, akkor az IMF ad kölcsönt az államoknak, hogy megelőzzék a csődöt.
2021. jún. 8. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A 4-es tapintott rá a lényegre: eléggé kockázatkerülő típus vagyok, így nyilván lehetőségektől és hozamoktól esek el, de valóban arra keresek alternatívát, hogy ne csak a bankszámlámon porosodjon a pénz, ha tudom, hogy évekig nem kell hozzányúlnom. Annál még akkor is jobb az állampapír, ha az infláció elviszi a reálhozamom.

Egyébként én várok egy nagyobb gazdasági válságot a következő 1-10 évben valamikor, majd akkor feltehetően visszavásárlom az államapírokat és vagy saját magam által összeállított portfólióba vásárolok részvényeket, vagy konkrét ETF-ekbe fektetek majd. De nem sietek ezzel, addig tanulok, edukálom magam, tanulom a technikai analízist, de úgy érzem most még korai lenne beszállni.

Köszönöm a válaszokat!

2021. jún. 9. 02:29
 7/9 anonim ***** válasza:
A technikai analízis semmivel sem tudományosabb mint a tyúkbél-jóslás. Nem is működik.
2021. jún. 9. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
50%
Egyik kockázat, hogy az állam csak a lejáratkori visszaváltást vállalja. Ha előbb akarod visszaváltani, annak jelenleg költsége van, de bármikor felemelhetik ezt a költséget, vagy egyszerűen nem váltják vissza lejárat előtt.
2021. jún. 9. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
2021. jún. 15. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!