A fix kamatozású magyar állampapírokon kívül milyen egyéb kockázatmentes, előre tervezhető hozamú befektetési lehetőségek vannak készpénzállomány lekötésére?
Fontos a kockázatmentesség, hogy a futamidő végén a tőke és a kamata is elérhető legyen. És az sem baj, ha a visszaváltást nem terhelik költségek.
Elsősorban a rövidtávú (1-2 éves) megoldások érdekelnének, illetve olyan hosszabb távú lehetőségek is, amelyeknél lehetőség van a futamidő vége előtt is hozzájutni a befektetett tőkéhez és valamennyi kamatához.
#1:
Nem mondtam, hogy nem jó az állampapír, de lehet, hogy van jobb is.
A MÁP+ papírt tanulmányoztam, és felmerült bennem hátha van hasonlóan biztonságos, kiszámítható, de magasabb hozamot biztosító befektetési lehetőség is.
#2:
A banki lekötésekkel az is gond(om), hogy a pénz mozgatása (bankból másik bankba) költséges. Persze, ha a pénz amúgy is bankban van és ugyanabban a bankban akarja az ember lekötni, akkor jó esetben nem csak a lekötési számlára helyezés, hanem, a visszavezetés is díjmentes.
Ráadásul a bankok általában jellemzően a szempontjukból új pénzeszközök lekötését honorálják magasabb kamatokkal. Ha már amúgy is náluk van a pénzed, annak újbóli lekötése általában kedvezőtlenebb elbírálásba esik mintha új pénzt vinnél hozzájuk.
Egyébként nem banki lekötésben gondolkodom, mert szerintem, ahogy a 2. válaszoló is írta, ott azért alacsonyabbak a kamatok, mint egyéb befektetéseknél. Nekem legalábbis úgy tűnik.
Először is, semmi sem kockázatmentes, maximum alacsony kockázatú (az elmúlt évszázadban inkább az a ritka, ha találsz olyan országot aki mindig visszafizette a kölcsöneit, nem az ha nem, tehát az állampapír sem kockázatmentes, de ugyanúgy a bankbetét sem).
Amúgy ahogy előző írja: még hasonló sincs, nemhogy jobb. Szinte 0-n vannak az alacsony kockázatú kötvények kamatai.
Arany háromszög: alacsony kockázat-magas hozam-hozzáférhetőség. A háromból kettőt tudsz választani a harmadik kárára.
Te azt kérdezed, lehet-e mindhármat. Nem, nem lehet. Soha nem is lehetett, mert nem létezik.
#6:
"az elmúlt évszázadban inkább az a ritka, ha találsz olyan országot aki mindig visszafizette a kölcsöneit"
Elgondolkodtató.
Akkor hogyan kell érteni az állami garanciát?
Nem pontosan idézve az www.allampapir.hu oldalon olvasottakat, de ott mintha azt írták volna, hogy az állam garanciát vállal a befektetett tőkére és hozamaira is (MÁP Plusz).
Ezt szerintem csak egyféleképpen lehet érteni.
Rosszul gondolom?
Ezt tökéletesen érted - de mivel a törvényeket is az állam hozza így kedvükre változtathanak - főleg a fidesz kormánytól ez nem is lenne annyira idegen.
A kockázata ez - ha úgy dönt holnap vitya, hogy kéne még egy kis lé Felcsútra vagy a haveroknak kéne pár nagyobb yacht és azt mondja, hogy akkor mostantól mégsem lehet kiváltani a MÁP+-t évfordulón akkor onnantól úgy van. Vagy ha esetleg úgy döntneek, hogy "vészhelyzet van" és ezért bármilyen kondíciót megváloztatnak akkor is így jártál. Meg ugye ha az ország csődbe menne akkor az állam nem tud fizetni, akkor is így jártál.
Más kérdés, hogy kb. bárminek nagyobb az esélye, mint a fent leírtaknak, de amikor a magánnyugdíjakat lenyúlták arra is azt hitte mindenki, hogy nem merik meglépni.
Így már kerekebb a kép. Értelek. Köszönöm a megvilágítást.
(Elkeserítő, hogy mennyire átitatja a mindennapjainkat a kiszolgáltatottság és az ebből levezethető létbizonytalanság érzése. Nekem legalábbis eddig -nem belegondolva a dolgok mélységébe- egészen vidám napom volt.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!