Ház tulajdonjoga, hitel intézése kérdés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

A párommal házat veszünk. Az önerő majdnem teljesen szülői segítség, egy picit több az én oldalamról, mint a pároméról. A tulajdonjog 50-50% lesz kettőnk között. Azonban én még tanulok, főállású keresetem nincs, így a hitel 100%-ban a párom nevére kerülne. Természetesen szülői segítség továbbra is lenne az én oldalamról a hitelbe, valamint az egyetem melletti vállalkozásomból befolyó kevés összeget is beleforgatnám, tehát a fizetésével nem maradna egyedül a párom. Azonban aggódik, hogy ha bármi adódik kettőnk között, akkor a ház fele az enyém, neki meg a nyakán marad a hitel. Megértem az aggodalmát, így az érdekelne, hogy ez tényleg így működik-e és ha igen, akkor van-e valamilyen lehetőség őt bebiztosítani, például lehetek-e adóstárs vagy kezes normális fizetés nélkül.

Köszönöm a válaszokat!


2021. máj. 21. 11:09
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem vagytok házasok?


Ha igen, akkor kötelezően adóstárs leszel, illetve lehet írni vagyonjogi szerződést.

Utóbbit szerintem akkor is, ha csak elletarsak vagytok.


A miénkben az szerepel, hogy az önerőt én adtam a házba, a hitel közös, így ha elvalunk, akkor az addig már visszafizetett hitel felével tartozom neki.

2021. máj. 21. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem vagyunk házasok, de a szerződés megoldás lehet, utána is járok, köszönöm!
2021. máj. 21. 13:39
 3/9 anonim ***** válasza:

Nekünk ügyvéd csinálta ugyanakkor amikor az adásvételi szerződést.


Ebbe bele lehet írni szinte bármit


1es voltam

2021. máj. 21. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Lehet szerződni és én javaslom is. A baráti társaságunkban szétment egy pár, akik pont ilyen helyzetbe keveredtek. Nagyjából 1,5 év alatt sikerült megegyezniük. A végén már csak az ügyvédeiken keresztül kommunikáltak egymással.

Fektessétek le egy szerződésben az alapokat, hogy ki mit visz, ha úgy alakulna.

2021. máj. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
58%
Nem szükséges a házasság, mivel közösen veszitek a lakást, Te mindenképpen adóstárs leszel a hitelben, még akkor is, ha nem tudsz a bank által is elfogadható jövedelmet igazolni. Ehhez semmilyen ügyvédi nyilatkozat nem szükséges.
2021. máj. 22. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Ez nem igaz. Attól, hogy közös tulajdon, nem lesz automatikusan közös a hitel is és nagyon sok esetben baromi nehéz igazságot tenni, ha elválnak útjaik.
2021. máj. 22. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
58%
10.05 hitelszakértő vagyok, hidd el, ha vásárláskor tulajdonjogot szereznek mindketten, tehát az élettárs is, akkor kötelezően bevonandó adóstárs lesz, így fele a hitelért akkor is, ha különválnak. Ez minden banknál szabály manapság.
2021. máj. 22. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Ügyvédnél úgyis rákérdezek, csak valami kiindulási pontot szerettem volna látni.

A jogi részéhez nem értek, de úgy gondolom, hogy ha el is válnak útjaink és eladjuk a házat, akkor az árából előbb kifizetjük a hiteltartozást és csak utána osztozkodunk a maradékon. Ha meg nem is így működne jogilag, érzem magam annyira korrektnek, hogy felesben osztoznék, annak ellenére is, hogy a hitel nincs a nevemen.

2021. máj. 23. 09:00
 9/9 anonim ***** válasza:

Leírom a barátaink példáját, mert szerintem tanulságos és a valós probléma is látszik belőle. Vettek egy lakást 14,5 millióért, amibe 4 millió önerőt tettek. 1,5-et a csaj, 2,5-et a srác. A lakáshitelt közösen vették fel adósként és adóstársként.

4 évvel később szétmentek, de ekkor már a lakáshitelt 4 éve fizették, előtörlesztettek is, felújították együtt és pont az az időszak volt, hogy 4 évvel később már kb. 26 millió volt a lakás piaci értéke. A tulajdonjoguk 50-50% volt.

Na most ilyenkor mi alapján osztozkodsz? Mi alapján tudod azt mondani, hogy ami akkor 1,5 millió önerő volt az most arányosan mennyi. Az egyik fél nem akar ennél többet fizetni, a másik jogosan nem akar ennyivel megelégedni. Akár az 50%-ot is követelhetné jogosan. És akkor még a felújítás, bebútorozás, előtörlesztés kérdéskörébe bele sem mentek. Hát ezért húzódott el az alkudozás 1,5 évig. A végén már az utolsó szúnyoghálón is ment a vita, pedig ők is korrekt emberekként akarták lezongorázni. Nem sikerült, elmérgesedett. Sokkal egyszerűbb, ha már az elején le vannak fektetve az alapszabályok.

2021. máj. 23. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!