Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Miért veszik ilyen szigorúan...

Miért veszik ilyen szigorúan a bankok, hogy max. a fizetésed 50%-áig adósodhatsz el?

Figyelt kérdés

Több helyen visszautasították a hitelkérelmemet, mert átlépném ezt az 50%-ot. Pedig simán tudnám fizetni, van 2 másik hitelem is, és pár hónapja még a jelenleginél 30%-al több is volt a havi törlesztőm, az új hitellel csak 20%-al több lenne.


Miért nem nézik, hogy milyen fizetésnek az 50%-a, mert egy 200ezres fizetésnél megértem, de mi van azzal, aki 500ezret, 800ezret, milliót, kétmilliót stb. keres? Nem mindegy szerintem, hogy minek az 50%-áról van szó.


2020. dec. 8. 23:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
74%

Törvény az törvény.

Ha nem tartják be, akkor megbüntetik őket.

2020. dec. 8. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
67%
Így van, ne a bankokat okold.
2020. dec. 9. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszi. Igen, sejtettem, hogy ezt nem tudják megkerülni.

Csak nem értem, hogy pár hónapja miért lehettem 63%-on, most meg 56%-on lennék - talán valamit benéztek, bár kétlem, hogy hibáznának.

2020. dec. 9. 00:06
 4/12 A kérdező kommentje:
2. Nem okolom őket semmiért, csak tűnődtem rajta, hogy ha valaki láthatóan simán tudná fizetni a törlesztőt, akkor mi az akadálya a méltányosságnak.
2020. dec. 9. 00:07
 5/12 anonim ***** válasza:
67%

500 ezer forint bevétel felett 60%-ig adósodhatsz el, pont amiatt, mert nem mindegy, hogy mennyi bevételed van. Ez egy viszonylag új szabály, lehet, hogy a te hiteleid régebbiek voltak, amikor ez még nem élt. Ha be tudsz vonni egy adóstársat, akkor az ő jövedelme is beszáll a képletbe, akkor engedélyezhetik a hitelt. Vagy a most megspórolt pénzből végtörleszd az egyik mostani hiteled, esetleg várj, amíg kipörög magától.

Az MNB honlapján fent van minden részletszabály, meg magyarázat is, hogy mit miért csinálnak.

És ahogy már írták felettem is, a bankokat folyamatosan ellenőrzik, nem tehehtik meg, hogy nem felelnek meg a szabályozásnak, mert szanaszét bünteti őket a Felügyelet.

2020. dec. 9. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
87%

Előzőek meglehetősen pontos választ adtak, úgyhogy én csak annyival egészíteném ki: a hitelt nem fél évre veszed fel, az, hogy MOST, EBBEN A PILLANATBAN ennyi a fizetésed, jövedelmed, stb, az nem jelenti azt, hogy 2-3-5 év múlva is ennyi lesz. Ha bezuhan a gazdaság, akkor könnyen lehet, hogy elveszted a jól fizető állásodat/vállalkozásodat és korántsem tudsz ennyiből gazdálkodni. A bankok pedig BIZTONSÁGRA törekednek, hogy visszakapják a pénzüket.


(Amúgy ha ilyen jó fizetésed van, akkor nem értem, miért akarsz egyre jobban eladósodni - mert ha már túlléped az 50 %-ot, akkor az azt jelenti, hogy elég szépen kezdesz belesétálni a hitelcsapdába.)

2020. dec. 9. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
88%

Tényleg jó válaszokat kaptál.


Átlag feletti fizetés mellett én nem értem mi szükség van arra, hogy hitelt hitelre halmozz. Miért nem teszed félre a pénzed és veszed meg utána, amit megakarsz?

2020. dec. 9. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
86%

" mi az akadálya a méltányosságnak."


Az az akadálya a méltányosságnak, hogy a törvény (amit nem a bankok hoztak) ezt írja elő.


Erről egyébként beszélhetnél a döntéshozóval, például miért van az, hogy 17 év 364 naposan nem vehetsz piát, egy nappal később meg igen? Az összes mesterségesen megállapított határvonalnál lehetne mondani, hogy méltányosságból legyen más.

2020. dec. 9. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
83%

Azért veszik szigorúan, mert ez a törvény és be kell tartaniuk. Egyébként havi nettó 400 ezer fölött már nem 50%, hanem 60% az arány.

Egyébként meg függetlenül a jövedelem nagyságától 25-30%-tól magasabb arányban veszélyes, 40%-tól nagyon veszélyes 50%-tól magasabb arányban meg őrültség eladósodni!


Jellemzően egyébként az alacsony keresetű, aluliskolázott réteg az, aki hajlamos brutális módon túlvállalni magát hitellel, aztán csodálkozik meg sír, mikor jön a végrehajtó. Na az ilyen marhák miatt van ez a törvény. Őszintén szólva én havi nettó 250 ezer alatt max 30%-ot engednék.


Te hiába vagy pénzügyileg tudatos, ha az emberek 90%-a meg pénzügyi analfabéta (mert sajnos ez a helyzet).


Nekem most mindennel együtt 31%-nyi hitelem van (lakás, kocsi, diákhitel) de már ezt is veszélyesen soknak érzem. Hiába mehetnék el 60%-ig, nem vagyok olyan őrült!

2020. dec. 9. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%
Mert a birka magyar venne hat plazmatévét hitelre aztán nem fizetne.
2020. dec. 9. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!