Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mi értelme "befektetési...

Sasi18 kérdése:

Mi értelme "befektetési aranyat" (pl. Aranypiac.hu) vásárolni? Nincs hozam, stb. , de rizikó sem, tehát az nem olyan, mintha a párnám alá dugnám a pénzt?

Figyelt kérdés
2010. aug. 11. 11:03
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem olyan, mert tartja az értékét.
2010. aug. 11. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha 35 éve a párnád alá raktál volna 520 forintot, most vehetnél két korsó sört egy lepusztult helyen.


Én annyiért vettem 1975-ben a jeggyűrünket (mind a kettőt). Nem tudom ma mit érnének, nem akarom eladni, de szerintem 6 számjegyű összeget.


Ezekszerint mégsem ugyanolyan a kettő.

2010. aug. 11. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


A hozam nélküli befektetések esetén az árfolyamnyereségre spekulál a befektető, vagyis valóban arra lehet számítani, hogy az arany értéke növekedni fog, és nem kamatozik, mert hasznot sem hoz a másik oldalon, csupán az értéke növekszik. Sokszor azonban az is elég sok nyereséget hoz, mostanában akár rövid idő alatt.

Van hátránya is, mert válságban sokan fektetnek a biztonságos aranyba, ezért ilyenkor mesterségesen magasabb is az ára. Ha jönne egy nagy gazdasági fellendülés, akkor elképzelhető lenne, hogy hirtelen esne az arany ár, vagy megtorpanna, mert aki teheti, hasznosabb területre fektetné a pénzét, így tehát ezt is mérlegelni kell.


Sikeres pénzügyeket kívánok!

2010. aug. 11. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Hogyhogy nincs rizikó? Simán eshet az arany ára is, volt már rá példa.
2010. aug. 11. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Nem akarok aranyat venni, meg semmilyen befektetést sem nagyon (egyelőre). Viszont hallottam, hogy most nagyon megy a bankok bedőlése miatt ez a fajta befektetés, és ezért merült fel bennem a kérdés. Most arról el is feledkeztem, hogy a pénz és az arany árfolyama ingadozó.
2010. aug. 11. 22:01
 6/8 anonim ***** válasza:
Nálunk pont, hogy nem a bankok szoktak bedőlni. Azok az egyetlenek, akik a válság alatt is óriási profitot csinálnak.
2010. aug. 12. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Talán arra gondolt a Kedves Kérdező, hogy a befektetési alapok között volt pár bedőlés, és ez tényleg az arany felé fordította az érdeklődést.

Ugyanakkor ez megtörténhetne az arannyal is, hogy sokan veszítenek rajta rövidtávon, mert annak is leértékelődhetne az ára, csak erre kisebb az esély.


Sikeres pénzügyeket kívánok!

2010. aug. 13. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az aranybefektetés célja - tartalékképzés és függetlenség



ˇ Az aranybefektetés elsődleges célja a tartalékképzés, ami a vagyon 5-10%-ának minél biztosabb eszközkategóriába történő elhelyezését jelenti. A klasszikus, fizikai aranybefektetésre nem alkalmazható az a pénzügyi szektorban elterjedt elemzői szemlélet, amely kiemelten a rövidtávú árfolyammozgásokra fókuszál.

ˇ "Akinek aranya van, annak mindig van pénze" (A. Greenspean) Ez az egyszerű mondat rávilágít arra, hogy az aranytulajdonos a "papírpénzben" tartott befektetésekkel szemben számos kockázatnak nincs kitéve, - a világban történhet bármi, a vagyona reálértéket képvisel.


1. Mert a világ aranykészlete véges: a világ felszíni aranykészlete amelyet a történelem során kitermeltek, mintegy 167 000 tonna. Ha ezt el szeretnénk képzelni, akkor egy megközelítőleg 4500 milliárd dollár értékű, 18 x 18 x 18 méteres kockára kell gondolnunk. Ennek fele ma ékszerben, a másik fele pedig központi bankok és magánbefektetők trezorjaiban, illetve ipari aranyban áll. A véges mennyiség pedig egy dologgal biztosan együtt jár: azzal, hogy mindig többen szeretnének hozzájutni, mint amennyi van belőle. Így aztán az arany kereslete mindig is meghaladja a mindenkori bányászati kapacitást. (Ezzel párhuzamosan folyamatosan csökken a bányák átlagos aranytartalma: pillanatnyilag az évi kitermelés megközelítőleg 80 millió unciára rúg, ugyanakkor az évi új lelőhely feltárás mindössze 15 millió uncia.)



2. Mert kitüntetetett szerepe van a gazdaságban, hogy úgy mondjuk ebben áll a gazdaság "aranytartaléka": bár a tőzsdei ETF-ek és más befektetési termékek mögé felhalmozott aranykészlet egyre nagyobb részesedéssel bír az aranytartalékból, a hivatalos aranykészletek jó része még mindig a nagy jegybankok és az IMF tulajdonában van. Az USA dollár és az Euró után az arany számít a harmadik legnagyobb pénzügyi tartalékképző eszköznek. Ennek megfelelően az arany egyet jelent a gazdasági biztonsággal: értékét közvetlenül sem egyik ország gazdasága, sem pedig egyik pénznem inflálódása nem befolyásolja.


3. Mert jellemzői a fizikai biztonság és likviditás: az értékpapírban tartott befektetések hozama jelentősen változhat. Az arany kevésbé rejt ilyen típusú kockázatot. A nemesfém amikor kell, mondjuk valamilyen váratlan nehézség vagy bármilyen más gazdasági megfontolás esetén is mindig likvid és egyetemesen elfogadott fizetőeszközként működik.


4. Az alábbi táblázat az állami szektor (jegybankok) értékesítéseit tartalmazza, tonnában kifejezve, világviszonylatban. A számok önmagukért beszélnek, amennyiben a pénzügyi -gazdasági válság kirobbanása óta megfigyeljük az értékesítés volumenének nagyarányú csökkenését. Tehát a trend megfordult, a jegybankok nettó vásárlóként jelentek meg az aranypiacon.


2004

2005

2006

2007

2008

2009

2010E

543

593

365

496

194

121

75


Ehhez még egy izgalmas adat, az egyes országok tartalékainak aránya az általuk birtokolt befektetési arany mennyiséghez képest:


Németország

Olaszország

Franciaország

India

Kína

3.402t

2.451t

2.435t

557t

1.054t

67%

66,1%

64,5%

7,1%

1,5%



5. Bizalom és függetlenség: az arany befektetés - hosszú távon - profitot generál, de ez csak a "másodlagos haszon". Ennél sokkal fontosabb, hogy az arany értékének megbecsültsége, társadalmi beágyazottsága és elismerése az egész világon egyformán magas. (Ezt jól mutatja az is, hogy a hitelminősítő intézetek rendre pozitívként értékelik, ha egy ország tartalékportfoliójában aranyat is tart.) Az arany évezredek óta bizonyítja, hogy minden más eszköznél alkalmasabb a tartalékképzésre. A puha fém a világ legkeményebb devizája, éppen ezért számítja bele az aranyat a monetáris politika is a devizatartalékokba. Az emberiség kezdete óta kitermelt aranykészlet évente mindössze 1-2%-al bővül, ezzel szemben a 70-es évek eleje óta a papírpénz mennyisége drámaian növekszik a világban. Mivel tehát az exponenciálisan növekvő globális pénzmennyiséggel csaknem változatlan mennyiségű arany áll szemben, nem lehet kétséges, hogy ez hosszútávon mit jelent a papírpénz-arany devizapáros árrelációja, más szóval az aranyárfolyam bármely devizával szembeni árfolyama számra.


Miért jó a "kisbefektetőknek" az arany? Három érv számukra is az aranyvásárlás

mellett.



Mint minden befektetés, úgy az aranyba vagy egyéb nemesfémbe való befektetés is hozhat nyereséget és veszteséget egyaránt. Az arany azonban - néhány irracionális spekulációs kilengésektől eltekintve - a több száz évre visszatekintve stabilan emelkedett napjainkig.


1. Még mindig jó "beszállási" lehetőség. Az aranyat a jelenlegi 1300 dollár/uncia szinten egyes elemzők túlárazottnak tekintik, mások véleménye viszont, hogy még mindig jelentős potenciállal bíró befektetés. Egy dolog biztos: az arany véges nyersanyag. A jelenlegi bányakapacitások 15-20 év múlva kimerülnek. Ekkor a világ befektetői társadalma két részre oszlik: arany tulajdonosokra és azokra akik szeretnének aranyat birtokolni, - csak kérdés, hogy milyen áron.


2. Biztos, jó hozamok. Az arany nemcsak a dollár alapú pénzpiaci eszközök alternatívája, hanem más devizában jegyzett befektetési eszközökkel szemben is jó eredményeket tud felmutatni. (Bár az aranybefektetés nem fizet kamatot, ezt kompenzálja a pénzügyi termékek kockázatával szembeni függetlensége.)


3. Kisebb volatilitás - kevesebb izgalom. Az arany kevésbé volatilis befektetési eszköz, mint a részvénybefektetések ill. árupiaci befektetések zöme. Ennek megfelelően ideális befektetés azok számára akik kerülik a jelentős kockázatokat, megtakarításaik kapcsán fontos a biztonság és nyugalom.


4. Okos alternatíva. Bár az arany és más pénzügyi termékek, így például a részvények hozama között nincs pozitív korelláció, az arany tradicionálisan mindig is kedvelt "menekülőútja" volt a befektetőknek - különösen amikor lejtmenetben vannak a tőzsdék.


Na, szerinted mi értelme? :)

Mellesleg jelenleg ezzel is foglalkozom, és amennyiben akarsz venni, tudok benne segíteni. (az osztrák Partner Bankon ill. Wiener Private Bankon keresztül, "London good Delivery" minősítéssel ellátott, az Osztrák Pénzverdéből származó aranyat. Jelenleg aktuális ára kb. 34 Euro/gramm, ez egy 100 grammos tételnél kb. 950 000 HUF-ra jön ki, ám ennél is fontosabb, hogy igen jó áron vásárolja vissza tőled, ha eladnád...)

2011. ápr. 28. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!