Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » Mitől csődölhet be egy bank...

Mitől csődölhet be egy bank és honnan lesznek pótolva egy bank csődje esetén a bedőlt hitelek összegei?

Figyelt kérdés

A bankok köztudottan nem csak a betétesek pénzét adják kölcsön, hanem annak sokszorosát ún. hitelpénz formájában. De mitől mehet csődbe egy bank, ha kvázi maga állítja elő a hitelpénzt?

Illetve ha csődbemegy, akkor ez a pénz honnan hiányzik? Inflációt gerjeszt, mert kint marad a forgalomban, vagy az állam pótolja az adófizetők pénzéből? A betétbiztosítási alap kifizeti a betéteseket, de a bedőlt hitelek negatív számláinak pénze már kikerült a gazdaságba, azt ugye visszaszedni nem tudják, tehát valahogy le kellene nullázni, ki kellene vonni a forgalomból, különben az inflációt növeli csak és áttételesen a kisemberek fizetik meg. Hogy működik ez?


2020. okt. 25. 19:45
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
79%
Huha... Nem mondom, hogy értem amit írsz a hitelek pótlásáról meg infláci növeléséről... Az OBA fizeti ki a betéteseket 100e euróig, a hitelesek meg fizetik tovább a hitelt, nem kapják meg ajándékba a pénzt.
2020. okt. 25. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
79%

Én sem teljesen értem ezt az eszmefuttatást.

De,

"A bankok köztudottan nem csak a betétesek pénzét adják kölcsön, hanem annak sokszorosát ún. hitelpénz formájában."


Ez így rohadtul nem igaz.


Hogy hogyan mennek csődbe? Hát pl. így: [link]

2020. okt. 26. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
79%

A bank az nem nagyon tud több hitelt kihelyezni, mint amennyi forrása van. (A betétek a fő források.) Szóval a “köztudott” dolgok néha nem igazak.

Ami pénzt a bank előállít, az a számlapénz, de ahhoz hogy azzal fizetni lehessen, a banknak fedezetet kell adnia.


A bank akkor megy csődbe, ha olyan mértékű veszteség éri, amit a saját tőke nem fedez, inszolvens lesz.

A bank belebukhat likviditási válságba is, amikor a betétesek rohamszerűen egyszerre vonnák ki a pénzüket, de a bank ezt nem tudja teljesíteni, mert ő nem tudja a hiteleit ennek megfelelően azonnal visszafizettetni. Ebben az esetben még a jegybank megmentheti, mint végső mentsvár azzal, hogy ad a banknak hitelt, ami helyettesíti a kivont betéteket.

2020. okt. 26. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Arra gondolok, amikor a bank által adott hitel bedől, behajthatatlanná válik, és az adott fedezet nem elég, nincs meg, stb. Ha sok ilyen van, akkor ennek a pénznek a hiánya honnan kerül pótlásra? (A betétesek nem relevánsak ez esetben, őket az OBA kártalanítja, és az különben is a másik oldal.)
2020. okt. 26. 10:50
 5/14 anonim ***** válasza:
71%
Sehonnan.
2020. okt. 26. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
71%

Ha egy hitelt nem lehet behajtani, akkor azt nem lehet behajtani, nem pótolja/fizeti ki senki a banknak az adós helyett. Ezért szoktak csődbe menni a bankok. Ezért nem értettem a fordított logikádat, hogy mi lesz a nemfizető hitelekkel ha egy bank csődbe megy.

Ezért volt az USAban is 2008-ban a Lehman Brothers csőd, a sok behajthatatlan hitel miatt.

2020. okt. 26. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
78%
Az a bank számára hitelezési veszteség. Azt már senki nem fogja nekik “pótolni”, hiszen vállalták a kockázatát. Ennek a kockázatnak (is) a fejében szedik a kamatot, minél kockázatosabb egy hiteltípus, annál magasabb a kamata. Így például a fedezetlen személyi hiteleken beszedett díjak és kamatok várhatóan magasabbak lesznek, mint az ezek közül a hitelek közül bedőlők miatti hitelezési veszteség.
2020. okt. 26. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Akkor írok példát, hogy érthetőbb legyen. Adott egy bank, ami beszed a betétesektől 1mrd$ betétet, (ez 5%-os tartlékrátával 20mrd$ hitelkehelyezésre jogosít) és ad hitelt 10mrd$-t. A hitel fele bedől, nem tudja visszafizetni a hitelezett. A maradék hitel megmarad, azt fizetik tovább. A betétesek 1mrd$-ját visszafizetik ebből, 4mrd$-t pedig szépen visszakerül a törlesztéssel. Aztán a bank csődbemegy, a mérlege fog -5mdr$-t mutatni. Felszámolják, vége. A bedőlt hitelt a hitelfelvevő kifizette árura, beruházásra, stb, ez a pénz kikerült a gazdaságba. Ennyivel több pénz forog, ami szerintem növelheti az inflációt és áttételesen annak a pénzét rontja, aki becsületesen kereste a jövedelmét. A másik opció, hogy a bankot megsegíti az állam és ad neki 5mrd$-t, de ez szintén az adófizetők pénzéből megy el.
2020. okt. 26. 14:09
 9/14 anonim ***** válasza:
54%

“ez 5%-os tartlékrátával 20mrd$ hitelkehelyezésre jogosít“


Ilyesmit hol olvastál? Az USD 1 mrd betétből legfeljebb 1 mrd-ot adhat kölcsön. Miből adná a többi 19 mrd-ot?


Nézd meg pl az OTP, vagy a német Commerzbank, vagy a brit HSBC pénzügyi kimutatásait, a mérleget... sehol nem fogsz olyasmit látni, hogy a hitelállomány húszszorosa a betétállománynak...

2020. okt. 26. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Nagyon nem stimmel itt akkor valami. Ha a bankok nem állíthatnának elő hitelpénzt, csak annyit amennyi betétjük van (bár ez elég hihetetlen és szerintem nem így van), és az államok sem bocsátanak ki pénzt, csak államadósságot növelik, amit valahonnan felvesznek, akkor mitől lesz egyre több pénz a gazdaságban?
2020. okt. 26. 15:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!