Árverezik párom apai örökségét kezesség miatt. Az anyukájának haszonélvezeti joga van rajta?
Úhh. Basszus... Akkor így igen.. :(( A kezesnek a tulajdonára rátehetik a kezüket sajnos.
Hogy az utolsó kérdésedre is válaszoljak, nekik törvény adta kötelességük, hogy a lehető legmagasabb árat kapják meg egy ingatlanért.. ezért is van az árverés, mert ott a legmagasabb összeget ajánlónak adják át a házat.
De sokszor ez az összeg lehet piti is. Szóval a 28 milliós házat eladhatják 12 millióért is, ha a legmagasabb árat kínáló vevő ennyit kínál érte, nem tudom, érted-e amit írok?
Nem tudnátok inkább jelzálogot felvenni a házra, és abból kifizetni a hitelezőt?
Nem igaz, hogy a 28 milliós BECSÜLT értékű ingatlant 12 millióért eladhatják. Az ingatlan becsült értékének a 60%-át el kell érnie a kikiáltási árnak. És ezt a MÁSODIK árverésen. Az elsőn ennél is többet. Itt amivel lehet trükközni, hogy a becsérték 20 millió forint. De ha túl alacsony, akkor nem kell elfogadni, hanem neki kell menni...
A másik dolog: az ingatlan haszonélvezettel terhelt, tehát haszonélvezettel kerül értékesítésre, hacsak a haszonélvező nem száll be a végrehajtásba és "megváltatja" a haszonélvezetét. Ne tegye. A haszonélvezeti jog - birtoklás szempontjából - erősebb jog a tulajdonnál, tehát amíg az anyuka él, addig az ingatlant lakhatja ő is, és szívességi lakáshasználóként a fia is. Függetlenül attól, hogy az ingatlannak ki a tulajdonosa.
De még továbbmegyek: haszonélvezettel terhelt ingatlant a kutya nem fog megvenni egy ingatlanárverésen. Senki nem olyan hülye, hogy esetleg évekig, évtizedekig álljon benne a pénze, aztán ne használhassa és ne rendelkezhessen az ingatlan felett.
Tehát a válasz összefoglalva: az ingatlan tulajdoni része végrehajtás alá vonható, a végrehajtó ezt meg is lépheti (naná, hogy ezt lépi meg, az ingatlan-végrehajtás végrehajtói költségei a legmagasabbak, így a végrehajtó elég jól jár...)
Azonban a haszonélvezet okán a végrehajtási kísérlet eredménytelenül fog zárulni (ezt itt és most borítékolom), tehát az ingatlan eredeti tulajdonosánál fog maradni. Még azt is megkockáztatom, hogy a végrehajtó KI SEM TŰZI az ingatlanárverést.
A haszonélvező pedig ragaszkodjon haszonélvezetéhez, és ÉLJEN is vele. Le ne mondjon róla.
Köszönöm a részletes és mindenre kiterjedő választ.
Jelzálogot nem akar párom felvenni, és anyuka évek óta tartó kissemizésének következtében nem is tudna.A közös lakást pedig nem terhelnénk csak azért hogy továbbra is meglopjon minket.
Az árverés időpontja ki van írva, és ha az veszi meg az ingatlant aki már nagyon kinézte magának, akkor a haszonélvezettel sem lesz gond.Csúnya dolog, de ahhoz már nincs közünk!!!!!
A bank csak úgy adott hitelt anyósodnak, hogy a haszonélvezeti jogáról feltételesen lemondott, vagyis a hitel nem fizetés esetén a haszonélvezeti joga megszűnt.
Tudomásom szerint az ingatlan a Hitelbiztosítéki érték 70%-áért is elárverezheti a bank, de sok új szabály is életbe lépett, ha belép a képbe pl egy követeléskezelő, akkor megint más szabályok érvényesek.
Sajnos, ha a párod adóstárs volt a hitelnél, akkor BÁR listás is lett a nem fizetés miatt, ez nálatok később lehet probléma, ha esetleg Ti is szeretnétek majd hitelt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!