Ez jogilag csak szerintem aggályos?
Apám azt mondta, hogy ha meghal vegyem el a bankkártyáját és húzzam le róla az összes pénzt az ATM-nél, hogy nálam legyen készpénzben.
Beleírta a tárcájában nekem a PIN-kódot.
Viszont szerintem ebből utána baj lehet, ha az ő nevében szedek ki pénzt meg ilyesmi.
Milyen ellenérvet hozzak fel neki ezzel szemben?
Nem kell ellentmondanod, egyszerűen nem veszed ki és kész. :)
Amúgy inkább ezt érdemes csinálni:
"
Minden bankszámlánál megadható egy úgynevezett elhalálozási rendelkezés. Ennek birtokában a bank annak fizeti ki a bankszámlán található összeget, akit az elhunyt még életében megnevezett és nem érdekli, ki örökölné jog szerint azt a pénzt.
Ennek hiányában viszont nem fizetheti ki a pénzt, amíg a közjegyző el nem dönti, kit, vagy kiket illet. A közjegyzői határozatra gyakran fél évet kell várni, vagy többet is. Az összeget zárolják, se lekötni, se egyebet nem lehet tenni vele.
"
Utánanézek ennek az elhalálozási rendelkezésnek, köszönöm.
Második: tudom, hogy nem törvényes, de apát nem érdekli. Azt mondta úgyse tudja meg senki majd.
Meg ugye az ATM is készít felvételt.
Miért nem adja oda míg életében? Gondolom nem 50ezerről van szó.
Annyit tart rajta amennyi a mindennapokhoz kell, a többit meg mondjuk Te lekötnéd.
Ha apád ezt mondta, akkor az a pénz nem hagyaték, hanem ajándék. Mi van ha apád neked adja a bankkártyád és azt mondja, hogy itt van fiam, költsél róla amikor kell. Vagy ha apád olyan beteg lesz, hogy nem tud lemenni a boltba és te vásárolsz be neki a bankkártyájával. Ez törvénytelen lenne? Nem. És mi van ha te eszerint költesz, és csak az után tudod meg, hogy meghalt, amikor már kivettél vagy költöttél pénzt a halála után is. Vagy ha lemész neki vásárolni a boltba, de mire visszaérsz már nem él, akkor te bűnös lennél?
Szóval ha megteszed, bőven lehet rá magyarázatot találni, hogy miért volt törvényes.
Ahogy mondták fent, mindenki ezt csinálja. Soha senki nem fogja ezt firtatni, hacsak nincs valami mániákus ellenérdekű örökös. A többiekkel szemben egyébként is azt feltételezem, hogy nem milliók állnak rajta, hanem csak pár százezer max, mondjuk utolsó nyugdíj. Ilyenkor amúgy is kell minden pénz a kiadásokra (temetés), a hagyatéki tárgyalás meg csak hónapokkal később lesz.
A halotti anyakönyvi kivonatot azelőtt is megkapod, miután lepadlóztad a kártyát, azzal bemész a számlavezető fiókjához és megmutatod nekik, hogy meghalt, szüntessék meg az amúgy is nulla összegű számlát.
Mi lehet a legrosszabb, ami történhet?
Pl. az, hogy ha nyugdíjas volt és a nyugdíjfolyósító szerint nem voltál már jogosult felvenni azt a nyugdíjat amit elutaltak, akkor azt próbálják azonnal visszatéríttetni a bankkal. Tehát ha nem te, majd ők padlózzák le a számlát. Igen, de ha levetted a pénzt, akkor nem fogják tudni, mert közli velük a bank, hogy nincs pénz a számlán.
Ekkor megvárják a hagyatéki tárgyalást és az örökösnek küldenek felszólítást, hogy fizesse vissza a pénzt. Láttam már ilyen felszólító levelet. Na, ilyenkor levelet kell írni a nyugdíjfolyósítónak, hogy hajlandó vagy fizetni, de szeretnél kérni rá 6, vagy 12 havi részletfizetési kedvezményt. Simán megadják ezt is, aztán megy tovább az élet (ha nem akarsz fizetni akkor behajtják peres úton).
Na, de addigra már valószínűleg a legnehezebb időszakon túl vagy, megvolt a temetés meg minden amire több százezret kell költeni, szóval nyertél pár hónapot.
Így megy ez a való életben Magyarországon, nem a Harmadik Birodalomban élünk, hogy ilyen pitiáner hülyeségért főbe lőjenek...
Több millió van a számlán.
Van másik örökös, csak neki semmit nem szán apa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!