Ha egy kiskorú gyermek balesetben meghal vagy súlyosan megsérül pedagógus felügyeletében mindig keresnek bűnbakot? És elítélhetnek ezért pedagógust, mer ez számomra nagyon gyomorforgató és aggályos lenne. A hangsúly a baleseten van.
Konkrét példákkal kifejtem mire gondolok pontosan.
Ismerősi körben megtörtént, hogy testnevelés órán valaki egy gyakorlat következtében eltörte a csuklóját, a szülei pedig feljelentést tettek. Mi osztálykirándulásra is jártunk. Mi van ha valaki kifut az autó elé és halálra gázolja? Vagy mikor kiránduláson túráztunk, valaki megcsúszik a hegyoldalon és beveri a fejét és meghal?
Szóval olyan balesetekre gondolok amik felnőtt emberekkel is simán megtörténnek szerte a világon nap szinten. Ilyenkor nem keresnek bűnbakot, viszont ha ott egy pedagógus akinek az lenne a feladata hogy vigyázzon a gyerekek testi épségére ilyenkor valamiért rá terelődik a gyanú, számomra ez érthetetlen. Nem értem hogy a szóbeli tájékoztatáson kívül a veszélyekről és a helyes magatartásról, ezeken kívül mi mást tehetne.
A kérdés, hogy volt-e gondatlanság vagy sem.
(Azt most hagyjuk, hogy mennyire korrekt számonkérni, amikor nincsenek biztosítva a munkavégzéshez szükséges feltételek.)
Ha valaki nem az egészségügyi ellátás keretében hal meg, a halálát mindenképp kivizsgálják közigazgatási eljárás keretén belül.
A pedagógus munkakörében bekövetkezett balasetekért a munkáltatója a felelős. Amennyiben a pedagógus vétkessége bizonyítható, a munkáltatót marasztalják el elsőkörben. Aztán a munkáltató saját hatáskörben vizsgálódhat.
De nem kell ehhez pedagógusnak sem lenni, hogy más gyerekéért valakit felelősségre vonjanak.
Ha átmegy a te gyerekedhez játszani a szomszéd gyereke, és ott baj éri, azért te leszel felelősségre vonható!
4.
Ezért szoktak vizsgálatot tartani. Eldöntik az összes körülmény figyelembevételével, mindent megtettél-e, hogy a baleset elkerülhető legyen?
És nemcsak gyerekekkel kapcsolatos. Ha hívsz egy tetőfedőt és az leesik a saját hibájából, akkor is felelsz érte. Ha nincs olyan biztosításod, amiben van balesetboztosítás, akkor még fizethetsz is életed végéig, akár...
""viszont ha ott egy pedagógus akinek az lenne a feladata hogy vigyázzon a gyerekek testi épségére ilyenkor valamiért rá terelődik ""
Minden gyerek mellé tanárt???
6.
Miért kéne? A szakképzett pedagógus nemcsak a tananyag közlésére van kiképezve.
"Ha az a gyerek nálam belenyúl a konnektorba és meghal"
1. Miért nincs ÁVK, ami tízezer Ft és életmentő ilyen esetben? Ha volt, miért nem működött/volt karbantartva?
2. Miért nem érintésbiztosak az aljzatok?
3. Hol voltál, amíg a gyerek a konnektorban kotorászott?
4. Milyen gyorsan hívtál segítséget?
Az ezekre és hasonlókra adott válaszok döntik el, hogy milyen felelősség terhel ilyen esetben. Ugyanígy fogják vizsgálni a többi esetet is, akár pedagógus az illető, akár nem. Ez nem bűnbakkeresés, hanem annak a megállapítására tett vizsgálat, hogy a felügyeletedre bízott gyerekek testi épségére megfelelően vigyáztál -e vagy sem.
Bűnbakot nem, de ha van felelős, azt felelősségre vonják. Miért, szerinted nem kellene?
"a szülei pedig feljelentést tettek"
OK, de el is ítélték? Feljelenteni bárkit fel lehet. Ez jó így, mert ez van ahelyett, hogy bárkit agyon lehetne verni. A feljelentést kivizsgálják és akkor lesz csak retorzió, ha törvényt szegett valaki.
Mivel a gyerek a baleset idején a pedagógusra volt bízva, így nem "bűnbakot keresnek" hanem kivizsgálják az esetet és megállapítják, hogy követett-e el valaki hibát, felelősségre vonható-e érte vagy sem.
Ha pl. testnevelés órán leesik a gyerek a bordásfalról és kitöri a karját, akkor megvizsgálják, hogy a pedagógus megfelelően elmondta-e a feladatot, a bordásfal megfelelően volt-e felszerelve. Ha igen, akkor ez egy baleset és ennyi. Ha viszont a tanár nem is volt bent a teremben mert éppen a szertárban iszogatott, akkor ő a felelős, vagy ha a bordásfal volt rossz és azért esett le a gyerek, mert kitört egy rúdja, akkor meg az intézmény, vagyis az igazgató vagy a fenntartó. De ha én beviszem a napköziseket rohangálni kicsit és elesik valamelyik, akkor ott én leszek a felelős, mert én vittem oda őket és én mondtam (engedtem) hogy rohangáljanak. Nem fognak megbüntetni olyanért, hogy a gyerek elesett, ha ott voltam és nem én löktem el - de lehet, hogy legközelebb nem vihetem be őket csak tornacipőben.
A felnőtt emberekkel történő baleseteket is kivizsgálják, max nem látod. Ha munkahelyen történik elvileg jelenteni kell és hatósági vizsgálat történik, amiben meg kell nézni a munkáltató felelősségét, fizetni kell az illető táppénzét, egyebet. Pl. egyik melóhelyemen a lökött alátette a kezét egy mozgó géprésznek és megroppantotta az ujját. Annak ellenére, hogy nem volt nagy a baj a termelést leállították és addig nem dolgozhattak amíg a hatóság megfelelő embere ki nem jött, meg nem nézte a helyszínt, el nem készült a jegyzőkönyv stb. stb. Abban megállapították, hogy megfelelően volt kialakítva a munkahely, csak szándékosan lehetett odatennie a kezét ahová nem lett volna szabad és nem a munkaadó hibás a balesetért - de ettől még előírták hogy még jobban védeni kell a dolgozót (vagyis hülyebiztossá kell tennie a gépet még inkább) és a dolgozó táppénze, egyebe továbbra is a munkaadót terhelte.
Az, hogy kivizsgálják az eseteket az azért feltétlenül fontos, mert ha tényleg volt felelőse, okozója a balesetnek, akkor ez ellen csak így lehet tenni. A célja pedig az, hogy a következő gyereket NE érje ilyen baleset.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!