Mit foglalhat le a végrehajtó az alábbiak alapján?
Adott egy pár, ahol a férfinak van 4 millió Ft adóssága, amit végre akarnak hajtani rajta. A lakás amiben élnek, ajándékozás címén 2 éve a nő tulajdonába került és idén el is váltak.
A kérdésem, hogy így a lakás veszélyben van-e, illetve, hogy a benne lévő ingóságokról hogyan állapítják meg, hogy kihez tartozik a két személy közül?
A tartozás az ajándékozás előtt fennállt, de ha minden igaz, akkor még fizetve volt rendesen.
Köszönöm, ha segítesz!
A lakást, mivel már nem az adós tulajdona, nem foglalhatja le.
Viszont ha a férfi ajándékozta a nőnek az adósság fennállása alatt, vagy közvetlenül előtte, akkor a végrehajtó fedezetelvonás gyanúja miatt pert indíthat azért, hogy a lakást bevonhassa az eljárásba és az új tulajdonos köteles legyen tűrni, hogy árverésen értékesíti.
Ha ezt a bíróság megítéli, akkor a nő igényper keretén belül követelheti vissza a férfitól a lakás "értékét".
Az egy újabb polgári per, és a végrehajtónak ahhoz már nincs köze.
Ez nem egy szokatlan dolog, a válás ténye ilyenkor lényegtelen.
Ingóságok: Ha nem tudják bizonyítani, hogy melyik kié, akkor jogilag bármelyiket lefoglalhatja azok közül, amelyek törvény szerint nem tartoznak a "mentes" kategóriába. Logikusan női cipőket nem fognak férfi adózó ügyében lefoglalni. :)
Köszönöm a részletes válaszát!
Még a következőt szeretném tudni:
70 évesen járható út a nyugdíjból való letiltás? Jó eséllyel fogadja el a végrehajtó? Illetve minimum összeg meg van határozva ehhez, hogy záros határidőn belül ki is fusson a tartozás? Jelen esetben mondjuk ez gondolom kb 6 év lenne 50-60 ezer Forintjával számolva.
A végrehajtó valószínűleg meg fogja keresni a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot arra vonatkozóan, hogy kap-e onnan ellátást az adós. Ha igen, letiltatja a nyugdíját.
Törvény szerint 33 % vonható egy tartozás esetén.
Önként viszont bármikor fizethet az adós, hogy minél előbb kifusson a tartozás.
Viszont, a végrehajtáskérő dönthet úgy, amennyiben a tartozás nem belátható időn belül,(azaz mondjuk 10-20 évig tartana így a letiltás)illetve, ha a végrehajtó eleve úgy kapta meg az ügyet, hogy nem csak 'munkabérrel' felel az adós, hogy az egyéb ingó-és ingatlan vagyonára kér árverezést.
Illetve, ha van munkabér, amit letilthat, de mondjuk van mellette ingatlan a végrehajtási jogot (ha kéri a végrehajtás kérő - amennyiben értéket képvisel az ingatlan) be fogják jegyeztetni rá.
Ha gépjármű van a jövedelem mellett, kivonatják a forgalomból stb...
Így van, ahogy kiegészítette a 4. válaszoló.
Ugye nem mindegy, hogy ki a végrehajtást kérő, vagyis milyen adóssága van az illetőnek, kinél van az ügye (önálló bírósági végrehajtó?, adóhatóság?). Némi eltérés lehet közöttük, hiába ugyanabból a törvényből dolgoznak, mivel például az adóhatóságnak van külön végrehajtási törvénye azon kívül is.
De az ingatlannak kapcsolatos fedezetelvonó vizsgálata pillanatnyilag megegyezik mindkét végrehajtó esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!